شهرستان کلات
 • آبشار ارتکند کلات
 • آبشار ارتکند کلات
 • آبشار ارتکند کلات
 • آبشار ارتکند کلات
 • آبشار ارتکند کلات
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

آبشار ارتکند در جاده کلات نادری و حدود چهل کیلومتر مانده به شهرستان کلات، در منطقه روستای قطعه نو کلات قرار دارد. برای رسیدن به آبشار ارتکند ابتدا باید از روستای سررود که هفت کیلومتر از جاده اصلی فاصله دارد، گذر کرد. بعد از روستا جاده ای فرعی و خاکی وجود دارد که بعد از دو ساعت راهپیمایی به آبشارها می رسد. در ابتدای این جاده چند مجموعه پرورش ماهی و شالیزارهای برنج معروف و خوش عطر کلات خودنمایی می کنند. همچنان که در امتداد رودخانه و به سمت بالای آن حرکت می کنیم آب شفاف تر و دره باریک تر می شود و کم کم علف های بلند و درختان انبوه حالتی نیمه جنگلی را بوجود می آورند. آبشار اول در انتهای غاری ۱۰ متری واقع است که در کنار صخره ای لزج و خیس واقع است. برای ادامه دادن مسیر و رسیدن به آبشار بعدی باید با فنون اولیه سنگنوردی آشنا بوده و با استفاده از ریشه قطور درختان کنار آن بالا رفت. آبشار دوم که بلندتر و در حدود ۳۵ متر می باشد، در انتهای دره ای باریک وجود دارد. در کنار این آبشار از طریق مسیر رول کوبی شده و یا تنوره کنار آن می توان به بالای آبشار و بکرترین منطقه آن رسید که البته کار هر کسی نیست!

بعد از طی مسافتی کوتاه تونلی غار مانند به چشم می خورد که آب رودخانه از یک طرف آن وارد و از سمت دیگر خارج می شود. در داخل این غار کوچک آب زلال و سرد در حوضچه هایی جمع می شود. طول این تونل غار مانند حدود ۱۵ متر است. درانتهای آن آب از ارتفاعی حدود ده متر از میان کوه های سرسبز ارتکند به پایین می ریزد.

در کنار غار، نردبان هایی در دو ردیف ساخته شده است که پس از بالا رفتن از آنها، آبشار ارتکند در سمت راست دیده می شود که سه طرف آن را دیواره های سنگی احاطه کرده اند.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

برازش، محمود رضا، ۱۳۹۲، شهرهای ایران مشهد، انتشارات آفتاب هشتم (درج مطالب با هماهنگی و اجازه انتشارات صورت گرفته است).

اطلاعات این مکان
آدرس
انتهای خیابان خواجه ربیع، کیلومتر 110 جاده مشهد – کلات، روستای قلعه نو، حدود 12 کیلومتری غرب روستا.
نوع
آبشار طبیعی

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران

 • سجاد در ۱۲ آبان ۱۳۹۴

  سلام من خودم اهل همین روستام(اورتکند)،مطالب خوب بود ولی جامع نیست و مناطق دیدنی دیگری هم داره,

  • حمیدرضا سریزدی در ۱۲ آبان ۱۳۹۴

   سلام دوست عزیز
   خوشحالیم که مطلب مورد توجه شما قرار گرفته است.
   در مورد جامع نبودن حق با شماست و در حال کامل تر شدن مطالب سایت هستیم.
   چنانچه شما هم مطلب خاصی در مورد مکان های گردشگری این منطقه در اختیار دارین، در فرم تماس با ما بفرمایید تا ازش استفاده بشه.
   با تشکر

 • امير خسروي در ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۵

  آبشار اورتکند که نام محلی آن (خانه زو) میباشد واقع در شهرستان کلات نادر یکی از بهترین آبشارهای کشور پهناور ایران میباشد که از لحاظ جذب گردشگر به مرحله رکود رسیده واین ابشار به حداکثر تعداد بازدید کنندگان دست یافته وچیز جدیدی برای عرضه در وضعیت جاری ندارد .چنانچه دولت محترم در راستای توسعه این مجموعه گردشگری برنامه ای اعم از احداث راههای دسترسی مناسب ، تامین امکانات اقامتی ، غذا وامنیت ،تربیت راهنمایان مجرب ، توسعه فرهنگ مهمان نوازی نزد مردم محلی وبنگاه های محلی وایجاد زیرساخت های لازم جهت احداث تاسیسات گردشگری تدارک ببیند بدون شک این مجموعه که از گروه جاذبه های طبیعی میباشد در نزد متقاضیان وگردشگران انگیزه زیادی ایجاد میکند تا بازدیدکننده بیشتری ( حتی بازدید کنندگان بین المللی )را جذب میکند که نتیجه آن باعث اشتغالزایی مردم محلی مخصوصا جوانان میشود واز مهاجرت جوانان محلی به کلانشهرها جلوگیری میکند .
  بنده به عنوان یک فعال و دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت جهانگردی از هموطنان عزیزی که در جهت بازدید و بهره مندی از هر مجموعه گردشگری که در نقاط مختلف کشور عزیزمان قرار دارد خواهشمندم از این مقاصد گردشگری حفاظت کنند وبدرستی استفاده کنند تا از تخریب وآسیب رسانی به جاذبه های گردشگری جلوگیری شود چرا که باید در پایداری جاذبه های طبیعی که از نعمات الهی است بکوشیم وامکان بهره مندی نسل های اتی از این منابع را فراهم نماییم.
  به امید ایرانی همیشه آباد و مردمانی بزرگ وبا عزت…..شادی ،موفقیت وسلامتی ارزوی من برای تک تک ایرانی وایرانیان