شهرستان میانه
  • آبشار سد آیدوغموش
  • آبشار سد آیدوغموش
  • آبشار سد آیدوغموش
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

آبشار سد آیدوغموش یک ابشار مصنوعی است که در ۲۵ کیلومتری جنوب غربی شهرستان میانه استان آذربایجان شرقی قرار دارد.

آبشار سد آیدوغموش

آبشار سد آیدوغموش به فاصله تقریبی ۲۵ کیلومتر در جنوب غربی شهرستان میانه در استان آذربایجان شرقی، در شمال غربی ایران قرار دارد. این سد با انگیزه بهره گیری از جریان سطحی رودخانه آیدوغموش که از شاخه های اصلی رودخانه قزل اوزن می باشد، طراحی شده است. رودخانه قزل اوزن درادامه مسیر خود به رودخانه سفید رود که به دریای خزر می ریزد، می پیوندد. این سد به منظور توسعه و بهبود آبیاری اراضی منطقه طراحی شده است.

در یکی از دره های فرعی اطراف سد آیدوغموش در یک طبیعت زیبا، آبشار مصنوعی توسط کانال های این سد بوجود آمده و منظره ی بی نظیری را پدید آورده است که در سال های اخیر مورد توجه خانواده های میانه ای واقع شده است، این آبشار فصلی بوده و ممکن است به علت بسته بودن کانال های این سد، آبشار قابل مشاهده نباشد.

بهترین زمان برای رفتن به ابشار

بهترین زمان برای رفتن به این ابشار زیبا فصل بهار و تابستان است که میتوان نهار خوشمزه ای را در کنار این ابشار نوش جان کرد فقط توجه کنید که باید تمام وسایل مورد نیاز را خودتان همراه داشته باشید زیرا هیچگونه رستوران و بوفه ای در این محل وجود ندارد .

آب این کانال از بالای صخره ای به ارتفاع حدود ۳۰ الی ۴۰ متری به پایین سرازیر می شود  ، که  باعث به جود آمدن آبشاری زیبا می شود  و در این بین آب در اثر برخورد به صخره ها و تشکیل قطرات ریز  باعث خلق رنگین کمان زیبا می شود . در ضمن آب این ابشار بسیار سرد می باشد و تقریبا قابل شنا کردن نیست ولی بر عکس آن آب دیگری که از کنار آن می گذرد بسیار گرم می باشد .

راه دسترسی به ابشار

برای رفتن به این ابشار باید شما از جاده کنار  ایستگاه راه آهن و مجتمع فولاد به سمت راست  حرکت کنید و بعد از طی ۲۲ کیلو متر به جاده خاکی که در سمت راست جاده  که موازی آن  کانال آبی نیز وجود دارد ، می رسید  ( البته قبل از آن یک راه خاکی  و تابلویی به متن پایاب سد آیدوغموش وجود دارد که آن به آبشار نمیرود و شما راه را باید ادامه دهید .) بعد از افتادن در جاده خاکی  و ادامه مسیر در میانه راه شما  به دو راهی میرسید و راه سمت راستی به آبشار ختم می شود.

دیدنی های ایران زمین :

آبشار خزه ای کبودال    آبشار خور    روستای چناقچی و آبشار چناقچی

 عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


اطلاعات این مکان
آدرس
در 25 کیلومتری جنوب غربی شهرستان میانه استان آذربایجان شرقی قرار دارد.

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران