آبشار سنگان تهران

  • آبشار سنگان تهران
  • آبشار سنگان تهران
  • آبشار سنگان تهران
  • آبشار سنگان تهران
  • آبشار سنگان تهران
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

آبشار سنگان یکی از آبشارهای بسیار نزدیک به پایتخت است که در فاصله حدود ۲۰ کیلومتری شمال غرب تهران و در دامنه‌ های قله پهنه‌ حصار در روستایی به همین نام، از توابع بخش کن و شهر تهران، جاری است. این آبشار ۲۵۷۵ متر از سطح دریا ارتفاع دارد و در شمال آن قله پهنه حصار واقع شده است.

محل این آبشار از ابتدای شهر زیبا به سمت جاده امامزاده داود تا دو راهی سنگان ۱۴ کیلومتر جاده کوهستانی آسفالته می باشد تا به دو راهی سنگان که در سمت چپ جاده واقع شده است برسید. ۱۴ کیلومتری که رودخانه کن در بیشتر جاهای آن در سمت راست شما با صدایی گوش نواز در حرکت است.

اگر در ماه های پایانی سال (به ویژه اسفند ماه) به منطقه بروید، یکی از زیباترین صحنه های طبیعت را خواهید دید. قندیل های بزرگی از یخ و برف که سرتاسر آبشار را پوشانده است. در فصل زمستان قطره های آبی که از آبشار فرو می ریزند، به محض برخورد به زمین یخ می زنند و به مرور زمان، تپه ای از قطرات یخ زده زیر آبشار درست می شود که شبیه تونلی توخالی است. رودخانه فصلی سنگان به طول دوازده کیلومتر از دامنه های شرقی کوه کرکو در ۳۵ کیلومتری شمال غربی تهران سرچشمه گرفته و پس از سیراب نمودن روستاهای سنگان بالا، سنگان پایین و ده باغ به رود کن (سولقان) می ریزد.

برای دسترسی به آبشار سنگان لازم از از بزرگراه آبشناسان به سمت میدان دوم شهران حرکت کرده و سپس به سمت کن وارد شویم. در ادامه از طریق خیابان کوهسار به سمت امامزاده داوود و پس از حدود ۱۰ کیلومتر در سه راهی به سمت چپ جاده که تابلو جهت سنگان را نشان می دهد حرکت کرده و در مسیر روستای سنگان پایین و آنگاه به روستای سنگان بالا می رسیم.

فاصله تهران تا سنگان با اتومبیل حدود ۱ ساعت است. شیب مسیر پس از عبور از باغ ها، به تدریج زیاد شده و بر روی یال های متعددی امتداد می یابد که دیواره ای سنگی تمام این یال ها را نصف کرده است. این دیواره بلند باعث به وجود آمدن آبشار معروف سنگان شده است که بر بالای این دره خودنمایی می کند. آبشار زیبای سنگان با بلندی حدود ۳۰ متر دارای محوطه ای مسطح و مناسب برای اطراق و استراحت است. در طرف چپ آبشار هم با کمی فاصله غارهایی دیده می شوند که هنگام استراحت در آنها، نسیمی دلنشین همراه با پودر آب، صورت شما را نوازش می کند.

در طول مسیر به سمت آبشار سنگان می توانید از امامزاده سید محمد نوربخش نیز دیدن فرمایید.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- درگاه اینترنتی کویرها و بیابان های ایران

2- راهنمای مصور ایرانگردی، موسسه کتاب سرای اعلمی، حمید اعلمی، بهار 1391.

اطلاعات این مکان
آدرس
انتهای بزرگراه آبشناسان، بلوار کوهسار، جاده سولقان به سنگان، روستای سنگان

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران

  • گول نخورید سنگان نرید در ۲۰ شهریور ۱۳۹۵

    متاسفانه این روستا فاقد هر گونه توریستی است و زیبایی آن به دلیل خشکسالی اصلا قابل توجه نیست به دلیل سیل سال گذشته جایی برای نشستن وجود ندارد و اگر جایی باشد ملک شخصی بومیان می باشد که بدون هماهنگی با انها نشستن امکان پذیر نیست اصلا حتی تصور مکان نشستن مانند باغ رستورانها را خانوادگی را نکنید جاده بسیار بی کیفیفت و خطر ناک است جای پاک خودروها به اندازه کافی نیست و از همه مهمتر روزهای تعطیل جاده منتهی به ابشار را می بندند و نمی گذارند با خودرو نزدیک ابشار شویم بنابراین برای رسیدن به ابشار لازم است سه ساعت زیر افتاب بدون پوشش گیاهی پیاده روی کرد. لطفا این مکان را تبلیغ نکنید که رفتن مردم باعث زحمت است و لذتی ندارد و منجربه دلخوری و مزاحمت برای ساکنین ده و برخورد بد انها با بازدید کننده ها می شود