شهرستان دزفول
  • آبشار شوی دزفول
  • آبشار شوی دزفول
  • آبشار شوی دزفول
  • آبشار شوی دزفول
  • آبشار شوی دزفول
  • آبشار شوی دزفول
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

آبشار شوی دزفول یکی از بزرگترین و زیباترین آبشار های ایران در رشته کوه های زاگرس است که در دهستانی به نام شوی از توابع شهرستان دزفول واقع می باشد. آبشار شوی در نزدیکی مرز استان خوزستان و لرستان قرار دارد و به همین دلیل مردم شهرستان دورود در لرستان نیز آن را از جاذبه های گردشگری شهر خود می دانند، در صورتی که موقعیت قرارگیری این آبشار نسبت به دهستان شوی و مرز شهرستان اندیمشک و نیز فاصله کم آن از ایستگاه راه آهن تله زنگ اندیمشک قرارگیری آن در استان خوزستان را محرز می کند.

گفته می شود که ارتفاع این آبشار در حدود ۸۵ متر و عرض آن نیز حدود ۷۰ متر است و در بهار دارای طبیعتی سرسبز و بسیار زیباست.

در نزدیکی این آبشار، آبشار بزرگ دیگری وجود دارد که گاه از آن به آبشار دوم شوی یاد می شود که به دلیل عمق مناسب نسبت به آبشار اصلی و بی خطر بودن آن جای مناسبی برای شنا است.

آبشار شوی، یکی از بزرگ‌ ترین و زیباترین آبشارهای ایران است که در رشته‌ کوه‌ های زاگرس، در بین کوه‌ های سرتنگ شوی در ۱۰ کیلومتری ایستگاه راه آهن تله‌ زنگ و در مسیر راه آهن سراسری تهران – جنوب واقع شده‌ است. آبشار شوی که در دره‌ ای بین کوه چهل‌ و یک و سالن‌ کوه قرار دارد، دارای طبیعتی سبز و زیبا در فصل بهار می‌ باشد. شوی در زبان لری بختیاری به معنای لطافت است و اغلب ساکنان اطراف این آبشار از قوم لر و تیره بختیاری هستند.

این آبشار به علت واقع شدن در ابتدای استان خوزستان از آب و هوای گرم برخوردار می باشد. به همین علت جهت بازدید و بهره بردن از این طبیعت زیبا محدودیت زمانی وجود دارد. زمان بازدید از این آبشار از ۱۵ اسفند تا اواخر فروردین می باشد. ولی بهترین زمان از ۱۵ لغایت ۱۵ فروردین می باشد. بعد از این زمان گرما منطقه کمی آزار دهنده می باشد. در این زمان هوای بهاری طراوات و سرسبزی بیشتری به ابن منطقه بخشیده است.

آبشار شوی، پس از بیرون آمدن از غار، از گردنه‌ ای بلند به پایین سرازیر می‌ شود. ارتفاع آبشار ۱۰۰ متر و عرض آن ۴۰ متر است. آب آن پس از عبور از کوه‌ ها و دره‌ ها، به رود دز و نهایتاً به دریاچهٔ سد دزِ در استان خوزستان می‌ ریزد. پوشش گیاهی اطراف این آبشار، از درختانی مانند بید، انجیر، مو، زبان‌ گنجشگ، افرا، کیکم و بلوط تشکیل شده است. در زیر آبشار و بر روی دیواره‌ های آن گیاه سیاه‌ وشان و سایر گیاهان آب‌ دوست روییده است.

برای رسیدن به آبشار شوی دو مسیر وجود دارد. مسیر اول از سمت منطقه سردشت دزفول و پیرچل و مسیر دوم از طریق ایستگاه راه آهن تله زنگ اندیمشک می باشد و به همین دلیل گاهی به اشتباه در بعضی منابع از آن به عنوان آبشار تله زنگ یاد می شود.

مسیر اول از سمت منطقه‌ سردشت دزفول و پیرچل است. این مسیر به تازگی مورد ترمیم قرار گرفته ‌است. از دزفول به سمت منطقه‌ شهیون تا روستای سرتنگ مسیری مناسب و ماشین‌ رو حدود ۱۳۰ کیلومتر قرار دارد که تا نزدیکی آبشار ادامه دارد و پس از آن، یکی دو ساعت کوهنوردی ساده‌ از سرتنگ تا آبشار است که مسیری بسیار خوش منظره دارد و هم‌ چنین آبشارهای کوچک و زیبایی در مسیر قرار دارد. وجود امامزاده احمد معروف به پیر چل و دیدن آبشارهای متعدد مخصوصاً در فصل بهار و آبشار دوم معروف به آبشار سنگ‌ مار از مزایای مسیر دوم می‌ باشد. ولی این مسیر، طولانی و خسته کننده است و برای کسانی به جز ساکنین دزفول و سردشت سخت و ملال‌ آور است.

مسیر دوم از طریق ایسـتگاه راه‌آهن تله زنگ می‌باشد. دستـرسی به این ایسـتگاه از تهران، از طریق شهر دورود و  قطار دورود – اندیمشـک امکان‌ پذیر است و از جاده‌ خاکی دسترسی ندارد. تله زنگ هشتمین ایستگاه از دورود و در فاصله ۱۲۱ کیلومتری آن قرار دارد. برای بازدید از آبشار شوی، ابتدا باید در ایستگاه تله زنگ از قطار پیاده شده و مسیر ۲٫۵ الی ۳ ساعته تا روستای شوی را پیموده و سپس مسیر روستای شوی تا آبشار که حدود ۱ ساعت و نیم می‌باشد را بعد از عبور از منطقه‌ پرتگاهی (کنده) کوهپیمایی نمود.

همچنین افراد می بایست به تعداد روزهایی که در کنار آبشار استراحت می کنند، وسایل ضروری را به همراه داشته باشند. ولی ذکر چند نکته خالی از لطف نیست:

۱- معمولا در هنگام بهار منطقه مستعد بارندگی های شدیدی می باشد. کوهنوردان و علاقمندان طبیعت می بایست پلاستیکی برای چادرهای خود در نظر بگیرند که مانع از خیس شدن خود و وسایل خود هنگام بارندگی گردند.

۲- با توجه به محدود بودن سوخت هیزم، گروه ها می بایست حتما چراغ خوراک پزی به همراه داشته باشند.

۳- با توجه به اینکه در قسمتی از مسیر می بایست از مسیر سنگی عبور کرد، داشتن کفش مناسب که بر روی سنگ ها سر نخورد توصیه می شود.

۴- هنگام برپا کردن چادرها، مکان مناسبی را در نظر بگیرید که در هنگام بارندگی آب به زیر چادر نرود. برای جلوگیری از این اتفاق، می توان پس از برپا کردن چادر، کنار چادر آبرفتی به فاصله چند سانتی متر ایجاد کرد.

۵- حتما برای جلوگیری از آفتاب سوختگی کلاه نقابدار و کرم ضد آفتاب به همراه داشته باشید.

۶- وسایل کمک های اولیه به همراه داشته باشید.

۷- با توجه به اینکه وسایل برخی گروه ها در گذشته مورد دستبرد برخی افراد بومی قرار گرفته اند، بهتر است حداقل در گروهای شش نفر به بالا به منطقه بروید. برای دیدن از آبشار بهتر است تعدادی در کنار وسایل و چادر ها بمانند و تعداد دیگر برای بازدید آبشار بروند.

سالیانه صدها نفر از میهمانان ایرانی و جهانگردان خارجی در فصل بهار به دیدن این آبشار می‌ روند. این آبشار در تاریخ ۲۹ دی ۱۳۹۳ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- راهنمای مصور ایرانگردی، موسسه کتاب سرای اعلمی، حمید اعلمی، بهار 1391.

2- درگاه اینترنتی بیتوته

3- درگاه اینترنتی گروه کوهنوردی شهید ورکش

4- ویکی پدیا

اطلاعات این مکان
آدرس
قطار تهران - اندیمشک، ایستگاه تله زنگ، روستای شوی
بهترین زمان بازدید
فروردین ماه
تاریخ ثبت در آثار ملی ایران
29 دی 1393

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران