کانال تلگرام

دانلود کتاب آمازون
شهرستان دزفول
 • آبشار شوی دزفول
 • آبشار شوی دزفول
 • آبشار شوی دزفول
 • آبشار شوی دزفول
 • آبشار شوی دزفول
 • آبشار شوی دزفول
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

آبشار شوی دزفول یکی از بزرگترین و زیباترین آبشار های ایران در رشته کوه های زاگرس است که در دهستانی به نام شوی از توابع شهرستان دزفول واقع می باشد. آبشار شوی در نزدیکی مرز استان خوزستان و لرستان قرار دارد و به همین دلیل مردم شهرستان دورود در لرستان نیز آن را از جاذبه های گردشگری شهر خود می دانند، در صورتی که موقعیت قرارگیری این آبشار نسبت به دهستان شوی و مرز شهرستان اندیمشک و نیز فاصله کم آن از ایستگاه راه آهن تله زنگ اندیمشک قرارگیری آن در استان خوزستان را محرز می کند.

گفته می شود که ارتفاع این آبشار در حدود ۸۵ متر و عرض آن نیز حدود ۷۰ متر است و در بهار دارای طبیعتی سرسبز و بسیار زیباست.

در نزدیکی این آبشار، آبشار بزرگ دیگری وجود دارد که گاه از آن به آبشار دوم شوی یاد می شود که به دلیل عمق مناسب نسبت به آبشار اصلی و بی خطر بودن آن جای مناسبی برای شنا است.

آبشار شوی، یکی از بزرگ‌ ترین و زیباترین آبشارهای ایران است که در رشته‌ کوه‌ های زاگرس، در بین کوه‌ های سرتنگ شوی در ۱۰ کیلومتری ایستگاه راه آهن تله‌ زنگ و در مسیر راه آهن سراسری تهران – جنوب واقع شده‌ است. آبشار شوی که در دره‌ ای بین کوه چهل‌ و یک و سالن‌ کوه قرار دارد، دارای طبیعتی سبز و زیبا در فصل بهار می‌ باشد. شوی در زبان لری بختیاری به معنای لطافت است و اغلب ساکنان اطراف این آبشار از قوم لر و تیره بختیاری هستند.

این آبشار به علت واقع شدن در ابتدای استان خوزستان از آب و هوای گرم برخوردار می باشد. به همین علت جهت بازدید و بهره بردن از این طبیعت زیبا محدودیت زمانی وجود دارد. زمان بازدید از این آبشار از ۱۵ اسفند تا اواخر فروردین می باشد. ولی بهترین زمان از ۱۵ لغایت ۱۵ فروردین می باشد. بعد از این زمان گرما منطقه کمی آزار دهنده می باشد. در این زمان هوای بهاری طراوات و سرسبزی بیشتری به ابن منطقه بخشیده است.

آبشار شوی، پس از بیرون آمدن از غار، از گردنه‌ ای بلند به پایین سرازیر می‌ شود. ارتفاع آبشار ۱۰۰ متر و عرض آن ۴۰ متر است. آب آن پس از عبور از کوه‌ ها و دره‌ ها، به رود دز و نهایتاً به دریاچهٔ سد دزِ در استان خوزستان می‌ ریزد. پوشش گیاهی اطراف این آبشار، از درختانی مانند بید، انجیر، مو، زبان‌ گنجشگ، افرا، کیکم و بلوط تشکیل شده است. در زیر آبشار و بر روی دیواره‌ های آن گیاه سیاه‌ وشان و سایر گیاهان آب‌ دوست روییده است.

برای رسیدن به آبشار شوی دو مسیر وجود دارد. مسیر اول از سمت منطقه سردشت دزفول و پیرچل و مسیر دوم از طریق ایستگاه راه آهن تله زنگ اندیمشک می باشد و به همین دلیل گاهی به اشتباه در بعضی منابع از آن به عنوان آبشار تله زنگ یاد می شود.

مسیر اول از سمت منطقه‌ سردشت دزفول و پیرچل است. این مسیر به تازگی مورد ترمیم قرار گرفته ‌است. از دزفول به سمت منطقه‌ شهیون تا روستای سرتنگ مسیری مناسب و ماشین‌ رو حدود ۱۳۰ کیلومتر قرار دارد که تا نزدیکی آبشار ادامه دارد و پس از آن، یکی دو ساعت کوهنوردی ساده‌ از سرتنگ تا آبشار است که مسیری بسیار خوش منظره دارد و هم‌ چنین آبشارهای کوچک و زیبایی در مسیر قرار دارد. وجود امامزاده احمد معروف به پیر چل و دیدن آبشارهای متعدد مخصوصاً در فصل بهار و آبشار دوم معروف به آبشار سنگ‌ مار از مزایای مسیر دوم می‌ باشد. ولی این مسیر، طولانی و خسته کننده است و برای کسانی به جز ساکنین دزفول و سردشت سخت و ملال‌ آور است.

مسیر دوم از طریق ایسـتگاه راه‌آهن تله زنگ می‌باشد. دستـرسی به این ایسـتگاه از تهران، از طریق شهر دورود و  قطار دورود – اندیمشـک امکان‌ پذیر است و از جاده‌ خاکی دسترسی ندارد. تله زنگ هشتمین ایستگاه از دورود و در فاصله ۱۲۱ کیلومتری آن قرار دارد. برای بازدید از آبشار شوی، ابتدا باید در ایستگاه تله زنگ از قطار پیاده شده و مسیر ۲٫۵ الی ۳ ساعته تا روستای شوی را پیموده و سپس مسیر روستای شوی تا آبشار که حدود ۱ ساعت و نیم می‌باشد را بعد از عبور از منطقه‌ پرتگاهی (کنده) کوهپیمایی نمود.

همچنین افراد می بایست به تعداد روزهایی که در کنار آبشار استراحت می کنند، وسایل ضروری را به همراه داشته باشند. ولی ذکر چند نکته خالی از لطف نیست:

۱- معمولا در هنگام بهار منطقه مستعد بارندگی های شدیدی می باشد. کوهنوردان و علاقمندان طبیعت می بایست پلاستیکی برای چادرهای خود در نظر بگیرند که مانع از خیس شدن خود و وسایل خود هنگام بارندگی گردند.

۲- با توجه به محدود بودن سوخت هیزم، گروه ها می بایست حتما چراغ خوراک پزی به همراه داشته باشند.

۳- با توجه به اینکه در قسمتی از مسیر می بایست از مسیر سنگی عبور کرد، داشتن کفش مناسب که بر روی سنگ ها سر نخورد توصیه می شود.

۴- هنگام برپا کردن چادرها، مکان مناسبی را در نظر بگیرید که در هنگام بارندگی آب به زیر چادر نرود. برای جلوگیری از این اتفاق، می توان پس از برپا کردن چادر، کنار چادر آبرفتی به فاصله چند سانتی متر ایجاد کرد.

۵- حتما برای جلوگیری از آفتاب سوختگی کلاه نقابدار و کرم ضد آفتاب به همراه داشته باشید.

۶- وسایل کمک های اولیه به همراه داشته باشید.

۷- با توجه به اینکه وسایل برخی گروه ها در گذشته مورد دستبرد برخی افراد بومی قرار گرفته اند، بهتر است حداقل در گروهای شش نفر به بالا به منطقه بروید. برای دیدن از آبشار بهتر است تعدادی در کنار وسایل و چادر ها بمانند و تعداد دیگر برای بازدید آبشار بروند.

سالیانه صدها نفر از میهمانان ایرانی و جهانگردان خارجی در فصل بهار به دیدن این آبشار می‌ روند. این آبشار در تاریخ ۲۹ دی ۱۳۹۳ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.


0 به این مطلب امتیاز دهید

عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- راهنمای مصور ایرانگردی، موسسه کتاب سرای اعلمی، حمید اعلمی، بهار 1391.

2- درگاه اینترنتی بیتوته

3- درگاه اینترنتی گروه کوهنوردی شهید ورکش

4- ویکی پدیا

اطلاعات این مکان
آدرس
قطار تهران - اندیمشک، ایستگاه تله زنگ، روستای شوی
بهترین زمان بازدید
فروردین ماه
تاریخ ثبت در آثار ملی ایران
29 دی 1393

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران

 • مهدی در ۲۶ آبان ۱۳۹۶

  عالییییییییییییییییییییییییییییییییی

 • احمد در ۲۷ آبان ۱۳۹۶

  درود و عرض ادب در مورد مقاله ای که در رابطه با لنبان طرح نمودیدلازم دیدم تشکر بنمایم اما پیش از هر چیز شایسته بود که هم حضرت عالی و هم اساتیدی که در این خصوص زحمت کشیده اند با اندکی دقت در وجه تسمیه لنبان به واژگان مردمان همسایه که پایشان به آن محل هم باز شده یعنی بختیاریها خیلی خود را در چم و خم واژه شناسی قرار ندهید زیرا در گویش لری جنوبی و عموم مردم جنوب لنبان lonban یا لنبونlonboun به معنای گیاه بیشه است که در مناطق جنوبی سقف خانه های روستایی خصوصا خانه های لب خور ها ، تالاب ها و باتلاق های خوزستان را از ان می بافند. لذا بنده اعتقادم این است که در مطالعه اکوسیستم محل مزبور خصوصا الگوهای گذشته انجا حتما به ریشه این نام خواهید رسید.

 • parisa در ۲۸ آبان ۱۳۹۶

  الان که دیگه اصلا روغن جامد نیست. روغن مایع آفتابگردان چطوره؟مشکلی نداره؟

 • مر در ۲۸ آبان ۱۳۹۶

  ما در آبان از این آبشار بازدید کردیم، مسیر خیلی خیلی دور و خلوت و خطرناک بود، جاده خاکی بود، حدود سه ساعت و نیم با ماشین تو جاده خاکی راه بود، با ماشین شاسی کوتاه میشد رفت ولی خیلی دور بود و مسیر صعب‌العبور بود، بعد از رسیدن به خود امامزاده گزو،حدود ۳۵ دقیقه از کوه باید پایین رفت تا به آبشار رسید و حدود ۴۵ دقیقه از کوه باید بالا رفت تا دوباره به امامزاده برگشت، کوهنوردی خیلی سنگینی هم دارید حسابی خسته میشید ولی آبشار خیلی قشنگه,مسیر روی گوگل مپ موجود نیست

 • خاقانی در ۱ آذر ۱۳۹۶

  شرایط رزرو خانه معلم اراک

 • اورمیه قلب آذربایجان در ۳ آذر ۱۳۹۶

  یاشاسین آذربایجان
  یاشاسین اورمیه
  به دیار آذربایجان شهر زیبای اورمیه قلب آذربایجان تشریف بیارین

 • مریم در ۴ آذر ۱۳۹۶

  ممنون برای آموزش خوبتون🌹

 • ديلمستان در ۴ آذر ۱۳۹۶

  مسیر اول آسفالته. چرا مسیر اصلی را تغییر دادید؟ چه کاریه؟ ضمنا این روستا جز بخش خورگام شهرستان رودبار و زبانشم دیلمی است. لطفا اصلاح کنید

  • leila در ۵ آذر ۱۳۹۶

   ممنونم از توجهتون.حتما اصلاح میشود

 • وحید در ۹ آذر ۱۳۹۶

  رودخانه های سیکان در شهرستان دره شهر و سراب ، و چندین رودخانه دیگه لحاظ نشدن.

 • علی در ۱۳ آذر ۱۳۹۶

  به ارومیه قلب کردستان به ارومیه شهرکردنشین تشریف بیاوریدوازمناطق دیدنی وتاریخی ان دیدن کنید…بژ ی کوردستان

 • سویوکیونگ در ۱۷ آذر ۱۳۹۶

  عالییییییییی😘😘😘😘

 • سویوکیونگ در ۱۷ آذر ۱۳۹۶

  خوب بود

 • مجتبی در ۱۷ آذر ۱۳۹۶

  خیلی لایک دارین با تقدیر وتشکر فراوان از شما

 • سعید در ۱۹ آذر ۱۳۹۶

  سلام. اسم روستای کورابلاغ ه اشتباه کوره‌جان وارد شده است لطفا اصلاح نمایید

 • ناشناس در ۱۹ آذر ۱۳۹۶

  یکی از رود هارو ننوشتن چون من در جدول ی سوال اومده یکی از رود های استان خوزستان که پنج کلمه ایه و دوکلمه اولش ک ر اخری هم ن

 • ناشناس در ۱۹ آذر ۱۳۹۶

  من همون ناشناس بالاییم لطفا اگه کسی جواب سوالو دونست بگه

 • اورمیه قلب آذربایجان در ۱ دی ۱۳۹۶

  ❤ اورمیه قلب آذربایجان ❤
  به دیار آذربایجان شهر زیبای اورمیه قلب آذربایجان تشریف بیارین
  یاشاسین آذربایجان
  یاشاسین اورمیه
  ❤ اورمیه قلب آذربایجان ❤

 • اورمیه قلب آذربایجان در ۱ دی ۱۳۹۶

  💖 اورمیه قلب آذربایجان 💖
  از دیار آذربایجان شهر زیبای اورمیه قلب آذربایجان دیدن کنید !!
  ما آذربایجانی ها بخصوص اورمیه ای ها یا همون‌ به اصطلاح ترکی ( اورمولوها) همیشه خون گرم و مهمان نوازین 💓.
  آذربایجان دیارنا ، اورمییه خوش گلیبسیز ‌.
  ترجمه از ترکی به فارسی:
  به دیار آذربایجان، شهر اورمیه خوش اومدین💓
  یاشاسین آذربایجان 💓
  یاشاسین اورمیه 💓
  💓 اورمیه قلب آذربایجان 💓

 • ارومیه قلب آذربایجان در ۱ دی ۱۳۹۶

  💖 اورمیه قلب آذربایجان 💖
  از دیار آذربایجان شهر زیبای اورمیه قلب آذربایجان دیدن کنید !!
  ما آذربایجانی ها بخصوص اورمیه ای ها یا همون‌ به اصطلاح ترکی ( اورمولوها) همیشه خون گرم و مهمان نوازین 💓.
  آذربایجان دیارنا ، اورمییه خوش گلیبسیز ‌.
  ترجمه از ترکی به فارسی:
  به دیار آذربایجان، شهر اورمیه خوش اومدین💓
  یاشاسین آذربایجان 💓
  یاشاسین اورمیه 💓
  💓 اورمیه قلب آذربایجان 💓

 • آرمان در ۱۹ دی ۱۳۹۶

  سلام.خسته نباشید عرض میکنم.فک کنم عبارت آلکاوا صحیح نمی باشد.و عبارت علیک آباد در نقشه های طرح تفصیلی و پیشنهادی شهر اشنویه با پیشنه ۳۵ سال قدمت موجود می باشد.

 • اورمیه آذربایجان در ۲۲ دی ۱۳۹۶

  یاشاسین گوزل آذربایجان
  یاشاسین گوزل اورمیه

  😍😍😍😍😍😍💖💖💖💖💖💖💖💖

 • سحر در ۲۳ دی ۱۳۹۶

  اولین باری بود که به مناطق ترک نشین سفر کردم شهر زیبای ارومیه بود.با مناطق بکر وطبیعت زیبا و هوای عالی

 • ترک وطن پرست در ۲۵ دی ۱۳۹۶

  با علی هستم که ارومیه را قلب کردستان می داند -اولا ارومیه اسمش رو خودشه:”

 • اورمیه قلب آذربایجان در ۲ بهمن ۱۳۹۶

  سنی چوخ سویوروم اورمیه 💓
  سن بنیم حیاتمسان اورمیه 💓
  عشقیم، نفسیم،جانیم:
  اورمیه آذربایجان

 • اورمیه قلب آذربایجان در ۲ بهمن ۱۳۹۶

  قاداین آلیم گوزل اورمیه❤
  ترجمه از ترکی به فارسی:
  فدای شهر زیبای اورمیه بشم.
  سنی چوخ‌ سویوروم اورمیه آذربایجان ❤
  یاشاسین آذربایجان💓
  یاشاسین اورمیه 💓

  ❤ اورمیه قلب آذربایجان ❤

 • م زعفرانيه در ۴ بهمن ۱۳۹۶

  دهکده توریستی زعفرانیه سبزوار در کنار جاده اصلی تهران مشهد قرارداره و اثار تاریخی متعددی داره توصیه دارم موقع رفتن به مشهد مقدس از این دهکده دیدنی بکنید حتی با یه روز هم تموم نمیشه واقا دیدنیس اثار ان عبارتند از کاروانسرای شاه عباسی – اب انبار – قهوه خانه قدیمی – ارگ – یخچال – چاپار خانه – اقامتگاه – قبرستان مسافران ابریشم – حمام قدیمی- کویر اماده افرود- پناهگاه گل ممد قهرمان داستان ده جلدی کلیدر رمان نویس بزرگ استاد محمود دولت ابادی-ابشار در شمال روستا – کال شور در جنوب روستا و…..

 • مختار نوربخش در ۶ بهمن ۱۳۹۶

  درود بر سیاهکل

 • جانیم تبریزیم در ۹ بهمن ۱۳۹۶

  هموطن اورمیه ای انقدر خودتو هلاک نکن اگه اورمیه قلب آذربایجان باشه که نیست یک نفر هموطن کرد نمیگه قلب کردستان قلب اونجایی هست که من اونجا نفس میکشم پس الکی خودتو خسته نکن . یاشاسین آزربایجان یاشاسین تبریزیم

 • مهدی صالحی در ۱۴ بهمن ۱۳۹۶

  سلام پیشنهاد می کنم از روستای اسجیل هم دیدن کنید و از طبیعت بکر آن لذت ببریدو از مهمان نوازی ساکنان آن بهره مند شوید.

 • اورمیه قلب آذربایجان در ۱۶ بهمن ۱۳۹۶

  یاشاسین آذربایجان ❤
  یاشاسین اورمیه ❤

  ❤ اورمیه قلب آذربایجان ❤
  ❤ اورمیه قلب آذربایجان ❤
  ❤ اورمیه قلب آذربایجان ❤

 • گوزل تبریز در ۱۶ بهمن ۱۳۹۶

  اورمیه عشق ، جان و‌ قلب آذربایجان هست.
  گوزل تبریزدن ، گوزل اورمییه سلام 💪💪💪
  تبریز ائلمیدی ❤ اورمیه سئوگلیمدی

  یاشاسین آذربایجان 💪
  یاشاسین تبریز 💪
  یاشاسین اورمیه 💪

  اورمیه قلب آذربایجان 💪💪💪💪💪💪

 • عشقیم تبریز در ۲۰ بهمن ۱۳۹۶

  با اون نفر با اون اسم تقلبی هستم این هلاک کردن نیست ❌❌

  یاری جانیم تبریز 😍
  یاری جانیم اورمیه 😍
  یاشاسین آذربایجان

 • آیدین در ۲۲ بهمن ۱۳۹۶

  تبریز قدمتی بیش از کوچ آریایی هابه ایران را دارد…
  همچنین تپه حسنلو و شهر خیاو…یا همون مشگین شهر تاریخی بیش از ۷ هزار سال دارد…و راجب اون دوست عزیز که فک میکنن اورمیه خاک کوردستان تخیلی میباشد…..ازربایجان اورمیه تبریز اردبیل زنجان و همدان یاشاسین…

 • اورمیه آذربایجان در ۲۳ بهمن ۱۳۹۶

  یاشاسین آذربایجان 💪
  یاشاسین تبریز 💪
  یاشاسین اورمیه💪
  یاشاسین اردبیل 💪
  یاشاسین زنجان 💪