شهرستان لاهیجان

آبشار شیطان کوه لاهیجان

  • آبشار شیطان کوه لاهیجان
  • آبشار شیطان کوه لاهیجان
  • آبشار شیطان کوه لاهیجان
  • آبشار شیطان کوه لاهیجان
  • آبشار شیطان کوه لاهیجان
  • آبشار شیطان کوه لاهیجان
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

آبشار شیطان کوه یکی از آبشارهای شهر لاهیجان است که به صورت مصنوعی ساخته شده است. در گذشته شیطان کوه، شاه‌ نشین کوه می‌گفتند و برکه‌ ای که ۲۰۰ متر عرض و ۷۰ متر طول داشت در جلوی آن بود که برای انبار کردن آب در امر آبیاری از آن استفاده می‌شد. امروزه برکه به دریاچه‌ ای مصنوعی تبدیل شده که در میان آن جزیره‌ ای وجود دارد و عمارت کوچکی در این جزیره خودنمایی می کند. در دل شیطان کوه آبشاری مصنوعی ایجاد شده که آب آن از همین دریاچه که به استخر لاهیجان معروف است، تأمین می‌شود.

این استخر بزرگ به وسعتی معادل ۱۷ هکتار دارد که گفته می‌شود به دستور شاه عباس احداث شده است. استخر دارای جزیره ای زیبا می باشد که توسط یک پل به حاشیه جنوبی آن متصل شده است طول حاشیه این استخر نزدیک به ۲ کیلومتر بوده که در کنار بلواری زیبا قرار دارد که دور تا دور استخر را احاطه کرده و از مراکز دیدنی و تفریحی مهم لاهیجان می‌باشد.

در مسیر بالای شیطان کوه، فضایی دل‌ انگیز وجود دارد که به علت مشرف بودن به شهر به نام بام سبز شناخته می‌شود. این محوطه سبز و زیبا به وسیله گذرگاهی از ورودی کوه و میان درختان به آبشار شیطان کوه متصل می‌شود. مجموعه بام سبز به علت جذابیت و منتهی شدن به مجموعه ارتفاعات مشرف به شهر و باغات چای، تعداد زیادی از دوستداران طبیعت را به خود جذب کرده است. این محوطه سبز و زیبا به وسیله گذرگاهی به قسمت جنوبی پای کوه منتهی می ‌شود. از بام سبز حدود ۱۰۰۰ پله سیمانی تا پای کوه تعبیه شده که یکی از مسیرهای منتهی به بام سبز است. آبشاری زیبا و دیدنی از بدنه کوه به طرف پای کوه سرازیر می‌شود. این آبشار زیبا که از بدنه شیطان کوه به پای کوه سرازیر می شود به وسیله پمپاژ آب از استخر تغذیه شده و حوضچه هایی برای تخلیه و حرکت آب در پایین آن احداث شده است. در کنار این آبشار یک راه پلکانی تا قله کوه وجود دارد که گردشگران با پشت سر گذاشتن بیش از ۷۵۰ پله که از کنار آبشار و پای کوه آغاز شده و از داخل درختان سر سبز می گذرد به قله کوه و بام سبز می رسند.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- راهنمای مصور ایرانگردی، موسسه کتاب سرای اعلمی، حمید اعلمی، بهار 1391.

2- همشهری آنلاین

اطلاعات این مکان
آدرس
لاهیجان، بلوار امام رضا (ع)، شیطان کوه
نوع
آبشار مصنوعی

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران

  • گردشگری ایران در ۳۰ فروردین ۱۳۹۶

    بسیار عالی