شهرستان خرم آباد

آبشار نوژیان خرم آباد

  • آبشار نوژیان خرم آباد
  • آبشار نوژیان خرم آباد
  • آبشار نوژیان خرم آباد
  • آبشار نوژیان خرم آباد
  • آبشار نوژیان خرم آباد
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

در اطراف روستای نوژیان در فاصله ۴۶ کیلومتری از شهر خرم آباد، به آبشار بلندی می رسیم که به عنوان بلندترین آبشار در کشور مطرح است. ارتفاع آبشار نوژیان ۹۸ متر بوده و اطراف آن پوشیده از جنگله های زیبای بلوط است که جلوه ای ویژه به این آبشار بخشیده است.

آبشار نوژیان با ۹۸ متر ارتفاع بلندترین آبشار ایران است و به همین دلیل این آبشار به آنجل ایران معروف است.

گردشگاه جنگلی نوژیان بالای کوه اتف قرار دارد. جنگل های اطراف این آبشار تنبوه ترین جنگل های بلوط در دنیا می باشد. در کوه تاف و در اطراف این آبشار انواع گیاهان دارویی می رویند.

آب آبشار از چشمه های بالادست تمین می شود و در ابتدای فصل بهار طبیعتا پر آب تر است. هرچه به اواخر تابستان نزدیک شویم (به خصوص در ایام خشکسالی)، آب آبشار کمتر شده و زیبایی آن نیز کمتر خواهد شد. در سمت راست آبشار رودخانه کوچکی وجود دارد که آب آن از چشمه های متعدد که فاصله بسیار کوتاهی تا آبشار دارند، تامین می گردد. آب این آبشار، رودخانه کوچکی را تشکیل می دهد که پس از سیراب کردن نواحی پایین دست، نهایتاً به رودخانه سزار می ریزد. آب رودخانه خنک بوده و محل مناسبی برای پرورش ماهی های سردابی همچون قزل آلا است. از این رو در پایین دست آبشار وجود حوضچه های پرورش ماهی، نشانی  از توسعه و زایندگی است که چشم را می نوازد.

فاصله آبشار از سه راهی پلیس راه خرم آباد – بروجرد  ۵۲ کیلومتر است. اگر از پلیس راه حدود ۱۴ کیلومتر در جاده کمربندی خرم آباد به سمت جنوب بروید، به یک سه راهی خواهید رسید که تابلوی راهنمای آبشار نوژیان در سمت مقابل جاده نصب شده است. از این سه راهی به سمت مشرق (دست چپ) بپیچید. جاده پس از طی چند کیلومتر کوهستانی می شود. این مسیر، طبیعت جنگلی دارد و مملو از درختان بلوط است. از ابتدای سه راهی تا آبشار دقیقاً ۳۸ کیلومتر فاصله است. ۳۲ کیلومتر مسیر آسفالت و ۶ کیلومتر آخر خاکی (شوسه) است. مسیر خاکی برای اتومبیل های معمولی قابل تحمل است. کل مسیرِ ۳۸ کیلومتری فاقد علائم راهنمایی و رانندگی هشدار دهنده و گارد ریل است. مراقب پیچ های تند جاده باشید. به خاطر داشته باشید که هدف مقصد نیست. خود مسیر از زیبایی های فراوانی برخوردار است. اگر با کمبود وقت مواجه نیستید، در میان راه بایستید و از جنگل های زیبای زاگرس لذت ببرید.

آبشار نوژیان چهل و ششمین اثر ملی است که توسط سازمان میراث فرهنگی در ۲۷ اسفند ۱۳۸۷ در فهرست میراث طبیعی ایران قرار گرفت.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- کتاب چهره ایران، راهنمای گردشگری استانهای ایران، موسسه جغرافیایی و کارتوگرافی گیتا شناسی، پاییز ۱۳۹۲ (استفاده از مطالب این کتاب با اجازه موسسه گیتاشناسی صورت گرفته است).

2- راهنمای مصور ایرانگردی، موسسه کتاب سرای اعلمی، حمید اعلمی، بهار 1391.

3- ویکی پدیا

اطلاعات این مکان
آدرس
جاده خرم آباد به بروجرد، سه راهی پلیس راه، جاده سمت چپ، جاده آبشار نوژیان
نوع
بلندترین آبشار طبیعی ایران
تاریخ ثبت در آثار طبیعی ایران
23 اسفند 1387
شماره ثبت در آثار طبیعی ایران
46

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران

  • تور شیراز در ۱۵ دی ۱۳۹۴

    آبشار نوژیان یکی از آبشارهای زیبای ایرانه در تابستان آب و هوای مطبوع و خنکی داره که به همه توصیه میشه