شهرستان گرگان

معرفی آبشار و چشمه آبگرم زیارت گرگان

  • معرفی آبشار و چشمه آبگرم زیارت گرگان
  • معرفی آبشار و چشمه آبگرم زیارت گرگان
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

آبشار و چشمه آبگرم روستای زیارت که در استان گلستان و شهرستان گرگان قرار دارد، یکی از جاذبه های گردشگری این استان به شمار می رود.

در جنوب شهر گرگان در ادامه راه آسفالت ناهار خوران، پس از طی ۱۲ کیلومتر به روستای زیارت خاصه رود (امامزاده عبدالله) می رسید. وجود طبیعت زیبا، آب و هوای مناسب، آبشار و چشمه آبگرم موجب شده که در فصل تابستان تعداد بی شماری علاقه مند را به خود جذب نماید.

آبشار:

آبشار روستای زیارت در ۵ کیلومتری جنوب روستای زیارت و در ۱۹ کیلومتری گرگان و در مسیر یکی از شاخه های فرعی رودخانه خاصه رود زیارت به نام شاخه آبشار قرار دارد. این شاخه رودخانه از طریق دو آبشار مجاور، از ارتفاع حدود ۱۵ متر به داخل محوطه حوضچه که در محل ریزش ایجاد شده می ریزد.

در کل محوطه آبشار ذرات ریز و پودر مانند آب در هوا معلق است و به دلیل بالا بودن رطوبت نسبی محیط روی تخته سنگ ها نیز پوشیده از خزه و گل است. منظره زیبا، آب صاف و محیط آرام عواملی هستند که مشتاقان و علاقمندان به طبیعت را به خود جلب می نماید.

متسفانه آبشار و چشمه آبگرم زیارت در حال حاضر فاقد امکانات رفاهی مناسب جهت گردشگران می باشند. با این وجود علاقه مندان به طبیعت بکر به خصوص در فصل تابستان از این آبشار و چشمه دیدن می کنند.

این مجموعه در محدوده منطقه حفاظت شده واقع شده است اما استفاده دام ها از محیط های هم جوار و تردد بدون کنترل انسان ها از عوامل محدود کننده ظرفیت و توان تفرجگاهی این پدیده با ارزش است.

چشمه آبگرم زیارت:

چشمه آبگرم زیارت نیز در ۱۵ کیلومتری جنوب گرگان و در روستای زیارت و ضلع شرقی رودخانه خاصه رود قرار دارد. در حال حاضر دارای ۴ مظهر و محل خروجی به فاصله تقریبی ۱۰ تا ۲۰ متر است:

اولین مظهر چشمه، زیر تخته سنگی است که روی آن کتیبه کوچکی با ابعاد ۲۰*۱۵ متر به خط عربی تاریخ ۱۰۳۵ هجری قمری را نشان می دهد.

مظهر دوم به فاصله ۲۰ متر در جنوب مظهر اول قرار دارد. دو مظهر دیگر هر یک با فواصل ۱۵ و ۱۰متر از زیر بدنه ترانشه طبیعی جاری هستند.

در سفرنامه های خارجیانی که از منطقه بازدید نمودند مانند سفرنامه کلنل لوات و سفرنامه کنسول انگلیس در استرآباد، به وجود چشمه آب گوگردی در قریه زیارت اشاره شده است.

آب چشمه صاف و زلال و فاقد طعم و بوی تند و خاص است ولی دارای گرمای ملایم و مطبوع می باشد. حجم آب چهار رشته، روی هم رفته قابل توجه بوده و در حدود ۱۵ اینچ است.

به نظ می رسد که چشمه آبگرم زیارت تنها آبگرم در استان گلستان باشد و در صورتیکه آب چشمه مورد بررسی و خواص آن از نظر وجود مواد معدنی مشخص شود، می تواند یکی از جاذبه های توریستی بسیار جالب استان باشد.

در ضمن این چشمه در محدوده منطقه حفاظت شده واقع گردیده و مدیریت آن به عهده اداره کل حفاظت محیط زیست استان گلستان است.

متاسفانه سیتی پدیا موفق به پیدا کردن تصاویر مناسبی از چشمه آبگرم و آبشار زیارت نشد. در صورتی که تصویر مناسبی از چشمه و آبشار زیبای زیارت در اختیار دارید می توانید آن را در قسمت تماس با ما برای سایت ارسال نمایید.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- کتاب چهره ایران، راهنمای گردشگری استانهای ایران، موسسه جغرافیایی و کارتوگرافی گیتاشناسی، پاییز 1392.

2- تارنمای ثبت احوال استان گلستان

اطلاعات این مکان
آدرس
گرگان، بلوار ناهارخوران، روستای زیارت
بهترین زمان بازدید
تابستان

محبوب ترین مطالب

نظرات بسته است.