شهرستان سوادکوه

آبشار گزو / بهشت لفور

ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

آبشار گزو که یکی از بلندترین آبشارهای مازندران است که در  منطقه‌ لفور جاریست و لفور در سواد کوه مازندران است

لفور

لفور مجموعه‌ای از دره‌ها و ارتفاعاتی است که در شهرستان سواد کوه شمالی در استان مازندران قرار گرفته‌اند. طبیعت این منطقه‌ی سرسبز تلفیقی از کوه، رود و جنگل است.

آبشار گزو

آبشار معروف گزو که یکی از بلندترین آبشارهای مازندران است که در همین منطقه‌ جاریست. اما یکی دیگر از زیبای‌های این منطقه جنگل‌های هیرکانی لفور است که محبوب طبیعت دوستان بسیاری است. این منطقه جنگلی با مناظرطبیعی و بکر فوق‌العاده حس و حالتان را عوض می‌کند. در حیات وحش این منطقه گربه جنگلی، اوشگول، سارگپه جنگلی و لوسمار به چشم می‌خورد.

منطقه لفور

این مجموعه شامل ارتفاعات منطقه امام کلا، دره مرزیدره، دره میرارکلا، ارتفاعات اسبوکلا و دره موزین هستند که ارتفاع آنها از غرب به شرق و به سمت رشته کوه البرز افزایش پیدا می‌کنند. این دره‌ها رودخانه‌های کوچک آذر رود، گتو و بولک را ایجاد می‌کنند که در نهایت از پس پیوستن به یکدیگر در پایین دست روستای مرزیدره رودخانه بابل را به وجود می‌آورند.

این رود‏‎ تقریبا ۷۸ کیلومتر است که از لفور سر چشمه می‌گیرد و پس از طی این مسیر در بابلسر به دریای خزر می‌ریزد. کمترین عرض این رودخانه ۱۰ متر و بیشترین عرض آن ۸۰ متر است. دبی سالانه این رودخانه در بابل ۳/۵۶۱ میلیون متر مکعب است که کمترین میزان آب دهی آن در ماه‌های تیر و مرداد است. سد خاکی البرز با ارتفاع ۷۲ متر روی این رودخانه احداث شده‌ است که یکی دیگر از جاذبه‌های این منطقه به حساب می‌آید.

 

مناطق زیبای ایران

آبشار گیسو(نراق)   مارگون آبشاری در دل طبیعت فارس   دره ستاره های قشم

دره ویژدرون   معرفی دره ییلاقی هفتا (هفت آب) و میشخاص در ایلام

خورش ناردون مازندران + طرز تهیه

روده دره کن (بوستان جوانمردان )عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران