آتشکده زرتشتیان یزد

  • آتشکده زرتشتیان یزد
  • آتشکده زرتشتیان یزد
  • آتشکده زرتشتیان یزد
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

آتشکده یزد

آتشکده یزد یکی از مهم ترین بناهای زرتشتیان در ایران است.این اتشکده آتشی با قدمت بیش از ۱۵۰۰ سال در خود دارد و از جاذبه های شاخص شهر یزد به شمار می رود.

آتشکده یزد  در دوران پهلوی اول ساخته شده و ارزش بسیاری برای زرتشتیان دارد. این مکان با نام آتشکده وَرهُرام نیز شناخته می شود و آتش مقدس ورهرام در آن قرار دارد.درهای این مکان از دهه ۱۹۶۰ میلادی (اواخر دهه ۳۰ یا اوایل دهه ۴۰ خورشیدی) بر روی بازدیدکنندگان باز است و نام آن از تاریخ ۲۲ شهریور ۱۳۷۸ با شماره ثبت ۲۴۳۱ در فهرست آثار ملی ایران قرار دارد.

معماری اتشکده یزد

یکی از ویژگی های آتشکده ها، حضور آب در کنار آنهاست که در ساختار همه این بناها دیده می شود. از روزگاران دور آتشکده‌ها ساختمان هایی ساده و بدون زرق و برق بودند و معمولا تزییناتی در هیچ یک از آنها به چشم نمی خورد. آتشکده یزد نیز از همین قاعده پیروی کرده و در ساخت آن از معماری ساختمان آتشکده پارسیان هند و معماری هخامنشیان به ویژه تخت جمشید الهام گرفته شده است.

ساختمان اصلی آتشکده به گونه ای جانمایی و طراحی شده است که بتواند بیشترین بهره را از نور خورشید ببرد و در نتیجه انرژی زیادی در آن باقی بماند.

تامین آب مورد نیاز مجموعه از آب انبار، گاورو (۱)، پاکَنه (پله ای در قنات) و راه قنات صورت می گرفته است که همگی قابل بازدید هستند. حمام و توالت‌های قدیمی نیز در محوطه مجموعه وجود دارند که باعث آشنایی بازدیدکنندگان با سبک زندگی مردم در ۸۰ سال پیش می شوند.

آتش مقدس ورهرام

یکی از دلایل اهمیت این آتشکده برای زرتشتیان، نگهداری آتش مقدس ورهرام در آن است که بیش از ۱۵۰۰ سال قدمت دارد و از قداست بسیاری نزد پیروان زرتشت برخوردار است.

آتش مقدس ورهرام

به طور کلی آتش های مقدس زرتشتی، چند نوع آتشِ مرتبط به مراسم آیینی یا داستان‌های اساطیری هستند و آداب خاصی برای برپا کردن شان وجود دارد. آتش در مزدیسنا (دین زرتشتی) یکی از بهترین داده‌های اهورامزدا – خدای یگانه ایرانیان باستان و زرتشتیان – به شمار می رود و به عنوان میانجی میان خالق و مخلوق از آن یاد می شود. در اوستا بارها از آتش به عنوان پسر اهورامزدا نام برده شده و به همین سبب دین زرتشت قوانین خاصی را برای آن در نظر گرفته است؛ به عنوان مثال هیچ کس نباید بر آتش بدمد و آن را آلوده کند؛ حتا نگهبان آتش نیز باید نقاب مخصوصی به نام پدام بر دهان و بینی خود بگذارد.

طرز تهیه آتش ورهرام

یکی از والاترین آتش ها در مراسم آیینی دین زرتشت، ورهرام است که تهیه آن، وقت و هزینه بسیاری می طلبد و به ندرت برپا می شود. برای تهیه این آتش باید پانزده آتش گوناگون و آذرخش آسمانى (جمعا شانزده آتش) جمع آوری شود که عبارتند از رنگرز، پادشاه یا فرماندار، کوزه‌گر، آجرپز، درویش یا صاحبدل، زرگر، ضرابخانه، آهنگر، اسلحه‌ساز، نانوا، تقطیر، فرمانده ارتش، چوپان، ‌پیشواى دینى، برق آسمان، مرده‌ سوز.

این آتش طی مراسمی آیینی و در مدت یک سال، ۱۱۲۸ بار پاکیزه می شود و فقط موبدانی می توانند در این مراسم شرکت کنند که دشوارترین مراحل طهارت را پشت سر گذاشته باشند. در هر بار پاکیزه سازی، چوب درختی هفت ساله که خشک شده را به روی آتش می گیرند و وقتی هیزم آتش گرفت آن را به نشانه یک بار پاک شدن می دانند.

مراسم حمل این آتش نیز ویژه است؛ آن را بر روی تختی قرار می دهند و چهار موبد در حال حمل آن، دعاهای آیینی می خوانند تا به مقصد مورد نظر برسند. در میان زرتشتیان، به گذاشتن آتش در سر جای خود “به تخت نشاندن آتش” می گویند.

این آتش باید همواره روشن بماند چرا که بر اساس باورهای دینی متعلق به همه مردم است و همه در آن سهمی دارند.

ادرس آتشکده یزد

شهر یزد، خیابان آیت الله کاشانی

ورودی غربی مخصوص بازدیدکنندگان است و ورودی شرقی به زرتشتیان تعلق دارد.

زمان بازدید اتشکده

شش ماه اول سال: ۰۸:۰۰ تا ۱۱:۴۵ و ۱۶:۰۰ تا ۱۹:۴۵

شش ماه دوم سال: ۰۸:۰۰ تا ۱۱:۴۵ و ۱۵:۰۰ تا ۱۸:۴۵

تعطیلی: جمعه ها

قیمت بلیط اتشکده یزد

بهای بلیت: ۵۰۰۰ تومان برای اتباع ایرانی و ۱۵۰۰۰ تومان برای اتباع خارجی

 

مکان های دیدنی استان یزد

مسجد جامع فهرج -یزد

بهترین هتل های یزد

 

 

 

 عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران