شهرستان کاشان

آتشکده چهارطاقی نیاسر در کاشان

  • آتشکده چهارطاقی نیاسر در کاشان
  • آتشکده چهارطاقی نیاسر در کاشان
  • آتشکده چهارطاقی نیاسر در کاشان
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

آتشکده چهارطاقی نیاسر به شکل یک بنای چهارطاقی بر روی یکی از ارتفاعات نیاسر قرار دارد. این آتشکده در دوره ساسانی ساخته شده است و برای انجام آیین خاص زرتشتی از آن استفاده می شده است. این سازه معروف جهانی جزو کهن ترین و بزرگترین نمونه های چارطاقی ایران و سالم ترین آنها است.

چهارطاقی ها در گذشته بیشتر به منظور حفاظت آتش در مقابل عوامل جوی و باد و باران ساخته می شده است. این بناها در واقع سقفی ایجاد شده بر روی آتشکده ها بوده و به بقای آتش کمک می کرده اند.

چهارطاقی با قاعده ای مربع شکل، اما در واقع ذوزنقه ای با اضلاع تقریبی ۱۲ متر است که برای ساخت آن تنها از سنگ های آهکی رسوبی و ملات گچ استفاده شده است. سبکی سنگ های متخلخل و سختی اندک و انعطاف پذیری ملات آن، موجب تحمل زمین لرزه ها و پایداری بنا در عمر نزدیک به ۲۰۰۰ سال آن شده است. چهار سوی این بنا همانند دیگر چهارطاقی ها کاملا باز بوده و هیچ گونه در یا پنجره و بازدارنده های دیگری برای ورود به آن، وجود نداشته است.

چهارطاقی نیاسر از لحاظ بررسی شیوه های معماری در گذشته، شیوه های بدیع و مبتکرانه ساخت و ساز طاق ها بدون قالب پیش ساخته، روش جالب تبدیل پلان مربع بنا به دایره گنبد آن، تناسب های هندسی متوازن و منحصر به فرد در طراحی آن و رعایت تناسب طلایی در اجزای آن، جالب توجه و شگفت انگیز است.

چهارطاقی نیاسر امروزه به یکی از میعادگاه های علاقه مندان نجوم و ستاره شناسی در ایران تبدیل شده است. ارتفاع زیاد نیاسر، آسمان پاکیزه و درخشان، امکانات فراوان، نزدیکی به پایتخت و برخی از شهرهای بزرگ، طبیعت دوست داشتنی و از همه مهمتر وجود یک بنای علمی باستانی، عواملی برای این انتخاب بوده است. این بنا تنها چهارطاقی باقی مانده از ده ها چهارطاقی ساخته شده در سراسر ایران است.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

درگاه اینترنتی بنیاد فرهنگ کاشان

اطلاعات این مکان
آدرس
جاده کاشان به دلیجان، خروجی روستای نیاسر، انتهای جاده
نوع
آتشکده تاریخی دوره ساسانی

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران