آجیل تبریز سوغات آذربایجان شرقی

  • آجیل تبریز سوغات آذربایجان شرقی
  • آجیل تبریز سوغات آذربایجان شرقی
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

آذربایجان سوغاتی های متنوع و متعددی دارد که یکی از آنها آجیل است که نوع تبریزی آن زبان زد خاص و عام می باشد و در این شهر نیز آجیل تواضع بسیار معروف است. آجیل تبریز انواع مختلفی دارد که از آن جمله می توان به آجیل چهارشنبه آخر سال، آجیل عید نوروز و … اشاره کرد.

بادام، نخود، کشمش، گردو، انواع تخمه (تخم کدو، تخم هندوانه، تخم آفتاب گردان)، فندق و … از جمله اجزا این آجیل ها هستند که همگی در آذربایجان نیز به عمل می آیند. محصولی مثل انگور که از آن کشمش تهیه می گردد، در شهر های مختلف این خطه کشت می شود. حتی در گذشته های نه چندان دور تاکستان هایی نیز در تبریز وجود داشته است. حتی در آثار دوره قاجار نیز از حضور ناصر الدین شاه در آذربایجان و تناول انواع گوناگون انگور توسط او در این خطه یادی شده است. همچنان که انواع مختلف انگور در آذربایجان به عمل می آید انواع گوناگون کشمش نیز از این میوه خوش مزه تهیه می گردد. مثل مالاخ، سبزه، جرجر و ….

تنها جزء غیر آذربایجانی آجیل تبریز، پسته است که آن هم از مرغوب ترین پسته های ایرانی تهیه می گردد. چرا که تبریزی ها سعی می کنند تا تمامی اجزای آجیل هایشان از بهترین ها باشد تا هم چنان شهرت و اعتبار آجیل تبریز حفظ گردد. آذربایجانی ها به بهانه هر عید و جشن و سروری پای آجیل را هم به خانه هایشان می کشانند و از میهمانان خود با آجیل پذیرایی می کنند. در چهارشنبه آخر سال نیز بنا بر سنت های قدیمی از آجیل مخصوص این شب به همراه هدایای دیگری برای عروس خانم ها فرستاده می شود. در تزیین این آجیل نیز هنرمندی ویژه ای به کار برده می شود. آجیل در مراسم های مذهبی نیز استفاده می گردد.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران