شهرستان کاشمر

آرامگاه آیت الله مدرس در کاشمر

  • آرامگاه آیت الله مدرس در کاشمر
  • آرامگاه آیت الله مدرس در کاشمر
  • آرامگاه آیت الله مدرس در کاشمر
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

آرامگاه آیت الله مدرس در شهر کاشمر، بلوار شهید مدرس، انتهای بلوار شاهد قرار دارد. در ادامه کمی راجع به زندگی آیت الله مدرس و چگونگی کشته شدن او را با هم می خوانیم:

سید حسن مدرس در سال ۱۲۴۹ هجری شمسی برابر با سال ۱۲۸۷ هجری قمری در روستای سرابه شهرستان اردستان از توابع استان اصفهان متولد شد. در شش سالگی به همراه پدرش به قمشه رفت و نزد پدر بزرگش میر عبدالباقی درس خواند و پس از درگذشت میر عبدالباقی در ۱۶ سالگی برای ادامه تحصیلات به اصفهان رفت. او تحصیل خود را در علوم اسلامی در اصفهان نزد علامه شیخ مرتضی ریزی، جهانگیر خان قشقایی و سامرا و نجف ادامه داد. در نجف نزد مراجعی چون میرزای شیرازی، آخوند خراسانی و سید محمد کاظم یزدی به تحصیل پرداخت. وی تحصیلات حوزوی اش را تا درجه اجتهاد ادامه داد؛ آنگاه به اصفهان بازگشت و مشغول تدریس فقه و اصول شد.

اصالت سید حسن مدرس به روستای سرابه اردستان برمیگردد زیرا میر عبدالباقی قبلاً از اردستان به قمشه مهاجرت کرده و در این شهر به فعالیتهای علمی و تبلیغی مشغول بود و اکنون نیز خانه پدری و زادگاه او در روستای سرابه اردستان محل بازدید تاریخ دوستان و فرهنگ دوستان است.

آیت الله مدرس یکی از مخالفین دوره رضا شاه بود، به همین دلیل مدرس ۷ سال در خواف توسط مأموران تحت نظر بود و در ۲۲ مهر ۱۳۱۶ از خواف به کاشمر منتقل شد. در این زمان رضا شاه دستور قتل مدرس را به رئیس شهربانی کاشمر داد ولی او به این کار تن نداد و در نتیجه این مأموریت به جهانسوزی، متوفیان و خلج واگذار شد. آنها در شب ۱۰ آذر ۱۳۱۶ برابر با ۲۷ رمضان ۱۳۵۶ هجری قمری او را کشتند و جنازه را خاک کردند.

قبر مدرس پس از شهریور ۱۳۲۰ و خروج رضا شاه از ایران، توسط اهالی محل مشخص گردید. آرامگاه وی در شهر کاشمر واقع است. آرامگاه وی به دستور حضرت امام (س) پس از پیروزی انقلاب اسلامی تجدید بنا شد.

مجموعه آرامگاه آیت الله مدرس شامل بخش های مختلفی مانند، موزه، کتابخانه و امکانات رفاهی از قبیل سوییت با امکانات کامل جهت اسکان مسافرین را داراست و علاقه مندان می توانند از امکانات مجموعه استفاده نمایند.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1-ویکی پدیا

2- پایگاه خبری تحلیلی تعامل

3-

اطلاعات این مکان
آدرس
کاشمر، بلوار شهید مدرس، انتهای بلوار شاهد

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران