آرامگاه بابا رکن الدین اصفهان

  • آرامگاه بابا رکن الدین اصفهان
  • آرامگاه بابا رکن الدین اصفهان
  • آرامگاه بابا رکن الدین اصفهان
  • آرامگاه بابا رکن الدین اصفهان
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

در ضلع جنوبی زاینده رود و مجاور جاده قدیم شیراز، در گورستان قدیمی اصفهان (تخت فولاد) آرامگاه یکی از عرفای مشهور قرن هشتم هجری به نام “بابا رکن الدین مسعود بن عبدالله بیضاوی” واقع شده است که در تاریخ یکشنبه ۲۶ ربیع الاول سال ۷۶۹ هجری قمری وفات یافته و در این مکان دفن شده است. گورستان تخت فولاد، تا اواخر عهد صوفی، به گورستان بابا رکن الدین شهرت داشته است و حتی پل معروف خواجو نیز به پل بابا رکن الدین معروف بوده است و شاردن، سیاح فرانسوی صریحا این نکته را ذکر کرده است.

ساختمان زیبای گنبد بابا رکن الدین، از حیث هندسی و اشراف بر سایر گنبدها، امتیازی خاص دارد و به شکل هرم دوازده ترک است. بنای آرامگاه بابا رکن الدین، به صورت فعلی آن، به امر شاه عباس به اتمام رسیده است. نمای خارجی بنا و سر در آن کاشی کاری شده است. قاعده گنبد، مخمس متساوی الاضلاع می باشد و پنج ایوان مشابه بر گرداگرد محوطه زیر گنبد ساخته شده و آرامگاه بابا رکن الدین در داخل یکی از ایوان ها واقع شده است و بر روی سنگ بزرگ مرمری به طول بیش از ۲ متر و عرض ۱/۱۶ متر قرار دارد. این ایوان به وسیله نرده ای مشبک و چوبی، از صحن مرکزی مجزا شده و قطعه سنگ مرمر نفیسی به طول ۱۶۳ و عرض ۸۹ سانتی متر که کتیبه آن معرف شخص متوفی است، به طور عمودی در کنار آن نصب شده است. کتیبه سر در بقعه بابا رکن الدین، به خط ثلث بر زمینه کاشی لاجوردی، به نام شاه عباس کبیر و به خط محمد صالح اصفهانی در تاریخ ۱۰۳۹ هجری قمری نوشته شده است.

از کاشی های زینتی این آرامگاه، تنها کتیبه زیبای پیشخوان ورودی و پوشش چهار ضلع از دروازه ضلع سقف هرمی بنا باقی مانده است. با این حال، هنوز یکی از زیبا ترین ابنیه عصر صفوی به شمار می رود. آراستگی و تناسب کامل ابعاد هر یک از قسمت های بنا که بسیار دقیق و متجانس ساخته شده اند، از ویژگی های این اثر تاریخی است. این آرامگاه در سال ۱۲۰۰ هجری قمری تغمیر شده و کتیبه ای بر لوح سنگی و به خط نستعلیق در آن نصب شده است.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- راهنمای گردشگری ایران استان اصفهان، نشر ایران گردان، حسن زنده دل و دستیاران، 1388.

2- درگاه اینترنتی شهرداری اصفهان.

اطلاعات این مکان
آدرس
خیابان آزادگان

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران