شهرستان شهرری

آرامگاه بی بی شهربانو در شهرری

  • آرامگاه بی بی شهربانو در شهرری
  • آرامگاه بی بی شهربانو در شهرری
  • آرامگاه بی بی شهربانو در شهرری
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

آرامگاه بی بی شهربانو در دامنه جنوبی کره ری، که اکنون به کوه بی بی شهربانو شهرت یافته است واقع شده است. بقعه ای با گنبد مینایی رنگ که مردم، آن محل را آرامگاه همسر امام سوم شیعیان حسین بن علی (ع) و مادر امام سجاد (ع) و دختر یزدگرد سوم ساسانی می پندارند. هرچند از دیدگاه تاریخی این موضوع مورد تردید می‌باشد.هیچ‌ یک از تاریخ‌ دانان باستان که به موضوع حمله اعراب به ایران و سرنوشت خانواده ساسانیان پرداخته‌ اند، به ارتباط میان یکی از دختران یزدگرد سوم و حسین بن علی اشاره نکرده‌ اند. ضمن اینکه ابن قتیبه مورخ ایرانی قرن سوم هجری مادر علی بن حسین را برده‌ ای از اهالی ناحیه سند معرفی کرده است. علی شریعتی، مرتضی مطهری، محمدحسین طباطبایی و سید جعفر شهیدی هم در صحت داستان ازدواج حسین پسر علی با شهربانو تردید کرده‌ اند. نام وی در میان اسیران کربلا به چشم نمی‌خورد. در این میان برخی معتقدند که وی بعد واقعه کربلا خود را به رود دجله انداخت و برخی دیگر می‌گویند که وی بلافاصله به سمت ایران تاخت و در نزدیکی ری در دل کوه ناپدید گشت.

تاریخچه بقعه محوطه ای به طول ۳۳ متر و عرض ۲۲ متر با دیوار سنگی بسیار قدیمی محصور گردیده که ضریح مطهر همسر امام سوم در دل کوه بنا گردیده است، سمت شمال آن سنگ طبیعی کوهستان قرار دارد. به روایت تاریخ هسته اصلی بنای مزبور را در دوران ساسانی ساخته اند و در بخش جنوبی آن چند بنای محکم سنگی با پوشش گنبدی از سنگ و آجر وجود دارد محوطه اصلی با احداث دیوارهای جدید، رواق‌ها، اتاق‌ها، راهرو و غیره در دوره‌های گوناگون به دو قسمت (صحن) تقسیم شده‌است.

بنای اصلی بقعه از سنگ و گچ ساخته شده و تاق‌ های آن آجری است. از سبک و وضع بنا بر می آید که هسته اصلی آن در دوره ساسانی ساخته شده باشد و در سده چهارم (عهد آل بویه) از آن برای آرامگاه استفاده شده و قسمت‌ هایی به آن افزوده‌ اند. مدخل اصلی حرم رو به مشرق و دارای سردری است متعلق به روزگار صفوی، اما گنبد کاشی‌ کاری و برخی گچ‌ بری‌ ها و تزیینات آن از آثار دوره قاجار است.

جلو سر در، دهلیزی قرار دارد که در گذشته به صورت ایوانی بوده و بخشی از حیاط اندرون بقعه به شمار می‌ آمده‌ است. در جنوب همین دهلیز بنای مربع سنگی استواری با ابعاد ۸٫۵ متر و پوشش ضربی متعلق به قرن چهارم وجود دارد. در جنوب حرم نیز اتاق طویل مسدودی در جهت شرقی – غربی قرار دارد که احتمال داده‌ اند متعلق به دوره ساسانی باشد. این اتاق از مشرق به بنای مربع سنگی مذکور منتهی می‌گردد و معلوم می‌شود که در آغاز، راه ورود به بنای سنگی بوده‌ است. در شمال حرم، مسجد یا رواقی از دوره قاجاریه وجود دارد. صحن بزرگتر بقعه که حیاط بیرونی آن محسوب می‌شود در شمال همین مسجد قرار دارد. در شمال صحن اتاقی برای اقامت میهمانان متولی یا زوّار دیگر احداث شده‌ است.

صندوق منبت روی قبر، احادیث نبوی و القاب شهربانو را در برداشته و تاریخ ۸۸۸ هجری قمری و نام بانی و سازندگان آن ذکر شده است. در این بقعه آثار تاریخی دیگری نیز یافت می شود.

پایین پله‌ های بقعه بی بی شهربانو و در سمت راست غاری به چشم می‌خورد که مدخل تنگ و باریکی دارد. داخل غار نیز برای نذر شمع روشن می‌کنند. در قسمتی از این هم غار پنجره‌ ای مشبک قرار دارد که می‌گویند دختران جوان برای گشوده شدن بختشان بر روی آن دخیل می‌بندند.

اگر قصد عظیمت به آرامگاه بی بی شهربانو شهرری را دارید، باید از اتوبان تهران – وارامین، وارد جاده امین آباد شوید. سپس وارد خیابان بی بی شهربانو شده و از دامنه کوه جاده آسفالته را که به سمت بالا می روید بعد از طی چنیدن پیچ دورنمای بقعه مبارکه بی بی شهربانو نمایان می شود که منظره شهر تهران از کنار این بقعه زیبایی خاصی به این مکان می دهد.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- راهنمای مصور ایرانگردی، موسسه کتاب سرای اعلمی، حمید اعلمی، بهار 1391.

2- شهرداری تهران

اطلاعات این مکان
آدرس
اتوبان تهران - ورامین، جاده امین آباد، خیابان بی بی شهربانو

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران