شهرستان تویسرکان

آرامگاه حضرت حیقوق نبی تویسرکان

  • آرامگاه حضرت حیقوق نبی تویسرکان
  • آرامگاه حضرت حیقوق نبی تویسرکان
  • آرامگاه حضرت حیقوق نبی تویسرکان
  • آرامگاه حضرت حیقوق نبی تویسرکان
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

آرامگاه حیقوق نبی همدان یکی از بناهای دیدنی شهرستان تویسرکان و یکی از قدیمی‌ ترین آثار تاریخی ایران است که در خیابان شهید اشرفی اصفهانی در انتهای خیابان حیقوق نبی قرار دارد.

این آرامگاه مربوط به دوره سلجوقیان است و از فاصله دور مانند یک برج مدور با سقفی مخروطی شکل به نظر می‌ رسد. این آرامگاه دارای بدنه ۸ ضلعی است و ۸ ترکه آجری در آن ساخته شده که ستون‌ های اصلی بنا را تشکیل می‌ دهد و در نتیجه بنا به صورت سطوح ۸گانه به نظر می‌ رسد.

روی دیوارهای خارجی بنا با طاق‌ نماها و کاشی‌ کاری‌ های متعدد تزئین شده که در عین سادگی و زیبایی دارای برخی خطوط و نقوش جالب و ستاره‌ های شش ضلعی است که به «ستاره داوود» (نماد دین یهود) معروف می باشد. در قسمت انتهایی پیشانی بنا چندین کنگره آجری برجسته مثلث شکل جلب توجه می‌ کند. سقف مقبره از داخل در ارتفاع ۷ متری به شکل سقف گنبدی و با انحنا و تحدب کم ساخته شده است. ارتفاع این بنا از سطح زمین ۱۲ متر می‌ باشد. آرامگاه حیقوق نبی در مقابل عوامل نا مساعد طبیعی بیش از ۹۰۰ سال مقاومت کرده و همچنان سالم و پابرجا باقی مانده است.

در خصوص آرامگاه ایشان روایت‌ های مختلفی وجود دارد. بر اساس یکی از روایت‌ ها در حدود سال ۵۹۰ قبل از میلاد، بخت‌‌ النصر؛ پادشاه کلده به اورشلیم حمله کرد و گروهی از یهودیان را به قتل رساند و نزدیک به ۲۰ هزار نفر از آنان را اسیر و به شهر بابل؛ پایتخت کلده که نزدیک بغداد فعلی قرار داشت انتقال داد. حیقوق نبی نیز در میان اسرا بود و مدت طولانی در زندان به سر برد. در سال ۵۴۸ قبل از میلاد، کورش هخامنشی بزرگ پادشاه ایران به کلده حمله کرد و در جنگی لشکریان کلده را شکست داد و بابل را تصرف کرد و طی فرمانی دستور آزادی کلیه اسرا و زندانیان یهود را صادر نمود. پس از آزادی از بند اسارت بابلیان، حبقوق پیامبر به ایران مهاجرت کرد و در شهر تویسرکان یا رودآور ساکن شد و پس از رحلت نیز در همین مکان مدفون گردید.

حیقوق نبی از پیامبران دوازده‌گانه بنی‌ اسرائیل و از نسل حضرت موسی (ع) است که در حدود سال ۷۰۰ قبل از میلاد (معاصر با دانیال نبی و الیاس نبی(ع)) زندگی می‌ کرده و نگهبان معبد بزرگ یهودیان در اورشلیم بوده است. ایشان دارای شأن و مقام مذهبی خاصی نزد پیروان دین یهود می‌ باشد و برای مسلمانان نیز بسیار قابل احترام است. نام وی در کتاب تورات عهد عتیق ذکر شده است همچنین در شرح دعای ام داوود، امام صادق(ع) از ایشان نام برده‌ اند و در مناظره معروف دربار مأمون عباسی، هنگام بحث با دانشمند یهودی (جاثلیق)، امام رضا (ع) از حیقوق نبی نام می‌ برند.

حضرت حیقوق (ع) را با نام «حبقوق» (به معنی در آغوش گرفته شده) نیز می‌ نامند و در زبان عبری با نام «حبکوک» نیز شناخته می‌ شود. علت نامگذاری ایشان به این نام چنین بوده است که وی در زمان کودکی از دنیا می‌ رود و الیاس نبی (ع) او را در آغوش خود گرفته دعا می‌ کنند و از خدای متعال می‌ خواهند که آن حضرت را دوباره زنده نماید.

در جریان حفاری غیر مجازی که در سال ۱۳۷۲ خورشیدی صورت گرفت، پیکر مطهر حیقوق نبی سالم رویت شد.

هم‌ اکنون تندیس ایشان از سنگ مرمر و تصاویری از وی در مجموعه موزه واتیکان در کشور ایتالیا موجود می‌ باشد.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- درگاه اینترنتی آرمان سفر

2- خبرگزاری مشرق نیوز

اطلاعات این مکان
آدرس
تویسرکان، بلوار اشرفی اصفهانی، انتهای بلوار حیقوق نبی
قدمت
دوره سلجوقیان

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران