آرامگاه خواجه اباصلت هروی در مشهد

 • آرامگاه خواجه اباصلت هروی در مشهد
 • آرامگاه خواجه اباصلت هروی در مشهد
 • آرامگاه خواجه اباصلت هروی در مشهد
 • آرامگاه خواجه اباصلت هروی در مشهد
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

به استناد بعضی از روایات و منابع، عبدالسلام بن صالح بن سلیمان ایوب بن میسره مشهور به خواجه اباصلت هروی از دانشمندان، محدثین و راویان به نام عصر خود بوده است. تاریخ نویسان او را گاهی غلام، گاهی برده و گاه محدث و متکلم و راوی بسیار مشهور و دانشمندی نامدار و نیز در برخی از متون، او را از ثروتمندانی که علما را مورد ملاطفت قرار می داده است، معرفی کرده اند ولی مردم او را خادم و محرم امام رضا (ع) می دانند که در دم مرگ آن حضرت حاضر بوده است.

وی در حدود سال ۱۶۰ هجری قمری در مدینه متولد شد و به این دلیل که اجدادش از هرات بوده اند به اباصلت هروی معروف گردیده است. وی پس از ورود امام رضا (ع) به خراسان به نزد امام آمد و در زمره همراهان نزدیک حضرت رضا (ع) قرار گرفت و راوی بدون واسطه چگونگی شهادت آن حضرت به دست مأمون عباسی است. وی با توجه به رخدادهای سیاسی دوران عباسیان تا هنگام وفاتش به دور از انتظار زندگی می کرد.

اباصلت در آخر شوال ۲۳۶ قمری دار فانی را وداع گفت. بنای پیشین آرامگاه گویا بقعه های نیمه مخروبه بوده که همزمان با گسترش شهر و به همت کربلایی محمد علی درویش از عرفای سده هشتم هجری به صورت یک بنای چهار ضلعی با گنبدی بر فراز آن تجدید بنا گردید که از چهارسو به وسیله چهار درگاهی با بیرون ارتباط پیدا می کرد.

در سال های اخیر بنای آرامگاه با زیر بنای ۹۲۰ متر مربع و با شیوه جدید بازسازی شده و نمای ضریح به نام امام هشتم (ع) به صورت هشت ضلعی طراحی و ساخته شده است و در کنار آن نیز تسهیلاتی از جمله خدمات رفاهی، رستوران، چایخانه، بخش اداری، تجاری و پارکینگ برای زائرین فراهم شده است.

فضای اطراف آرامگاه خواجه اباصلت هروی، از قبرستان های مشهد است و قبور زیادی در محوطه و بیرون آرامگاه دفن شده اند.

آرامگاه خواجه اباصلت در کنار جاده مشهد به فریمان در فاصله ۱۲ کیلومتری جنوب شرقی شهر مشهد و نرسیده به بهشت رضا (ع) واقع است.

 مزار خواجه اباصلت از مکان هایی است که بیشتر زائران حضرت امام رضا (ع) به دیدن آن می روند.

آدرس :  کیلومتر ۵ جاده مشهد -فریمانعبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- برازش، محمود رضا، ۱۳۹۲، شهرهای ایران مشهد، انتشارات آفتاب هشتم (درج مطالب با هماهنگی و اجازه انتشارات صورت گرفته است).

2- راهنمای مصور ایرانگردی، موسسه کتاب سرای اعلمی، حمید اعلمی، بهار 1391.

اطلاعات این مکان
آدرس
کیلومتر 12 جاده مشهد به فریمان، نرسیده به بهشت رضا (ع)

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران

 • مرکز فرهنگی قرآنی آستانه مبارکه اباصلت در ۱۱ آبان ۱۳۹۶

  با سلام و تشکر در صورت امکان آدرس را اصلاح فرمایید و تصاویر جدید ما و مشخصات کامل تر را از سایت آستانه دریافت فرمایید.
  همراه: ۰۹۱۵۷۰۰۴۰۷۲
  سامانه پیام کوتاه: ۱۰۰۰۹۱۵۷۰۰۴۰۷۲
  آدرس : کیلومتر ۵ جاده مشهد- فریمان