آرامگاه خواجه ربیع مشهد

  • آرامگاه خواجه ربیع مشهد
  • آرامگاه خواجه ربیع مشهد
  • آرامگاه خواجه ربیع مشهد
  • آرامگاه خواجه ربیع مشهد
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

در شمال شهر مشهد و در انتهای خیابان خواجه ربیع آرامگاه با شکوه خواجه ربیع واقع است. نام خواجه ربیع در تاریخ (ربیع بن خثیم اسدی ثوری کوفی) است. وی از اصحاب پیغمبر اسلام و نیز از سرداران سپاه حضرت علی (ع) بوده است. وی در نیمه دوم قرن اول هجری قمری از عربستان به خراسان مهاجرت کرد و در این ناحیه اقامت گزید و سرانجام در سال ۶۱ تا ۶۳ در نوغان وفات یافت. بنا بر شواهد تاریخی دوران اقامت خواجه ربیع در خراسان از حدود سال های ۳۵ و ۳۶ هجری قمری آغاز و تا سال های پایانی حکومت یزید بن معاویه ادامه داشته است. وی در تاریخ اسلام از جمله تابعین و از یاران صمیمی ابن مسعود صحابی بزرگ پیامبر (ص) و از پیشگامان تفسیر و حدیث نام برده شده است.

تاریخ احداث آرامگاه اولیه خواجه ربیع مشخص نیست اما نظر اغلب تاریخ نویسان بر عصر صفوی است که در سال ۱۰۳۱ قمری به توصیه شیخ بهایی و به امر شاه عباس صفوی ساخته شده است. طرح آرامگاه در نمای بیرونی هشت ضلعی و در درون چهار ایوانی است. مقبره خواجه ربیع بنایی باشکوه در باغی وسیع و مصفا، بر کناره کشف رود و در حاشیه شمالی شهر مشهد واقع است. گنبد بنا دو پوششه و پوشیده از کاشی‌های زیبای فیروزه‌ای و درون بنا هم مزین به نقاشی‌های طلایی رنگ است و ارتفاع گنبد تا کف ۱۸ متر می باشد. بر روی قبر، ضریحی مجلل قرار گرفته و دیوارهای بقعه با کاشی کاری های معرق و ممتاز و گچ بری های زیبا تزیین گردیده است. همچنین کتیبه های زیبایی با زمینه لاجوردی که با خط سفید و به قلم زیبای علیرضا عباسی، خطاط معروف عصر صفوی تزیین شده است، در آرامگاه قرار دارد.

نکته قابل توجه درباره این بقعه این است که نقل شده است بنای معروف تاج محل هندوستان که یکی از عجایب هفتگانه جهان است با الهام از این مقبره ساخته شده است.

آرامگاه خواجع ربیع در میان باغی وسیع در شمال مشهد قرار دارد و محوطه آن از قبرستان های مهم مشهد به شمار می آید که در چند سال اخیر توسعه زیادی یافته است. آرامگاه خواجه ربیع یک از ابنیه زیبا، دیدنی و متبرک است که به همین علل همه وقت مورد توجه و مراجعه اهالی مشهد و زایران و مسافرانی است که به مشهد مشرف می شوند.

این اثر در تاریخ ۱۵ دی ۱۳۱۰ با شماره ثبت ۱۴۲ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- برازش، محمود رضا، ۱۳۹۲، شهرهای ایران مشهد، انتشارات آفتاب هشتم (درج مطالب با هماهنگی و اجازه انتشارات صورت گرفته است).

2- راهنمای مصور ایرانگردی، موسسه کتاب سرای اعلمی، حمید اعلمی، بهار 1391.

3- درگاه اینترنتی مشهد توریسم

4- ویکی پدیا

اطلاعات این مکان
آدرس
بزرگراه شهید چمران، خیابان خواجه ربیع، انتهای خیابان.
تاریخ ثبت اثر در آثار ملی ایران
15 دی 1310
شماره ثبت اثر در آثار ملی ایران
142

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران