شهرستان شاهرود

آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی شاهرود

  • آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی شاهرود
  • آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی شاهرود
  • آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی شاهرود
  • آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی شاهرود
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی در ۲۴ کیلومتری شمال شاهرود در تپه‌ ای در شمال روستای خرقان قرار دارد. اطراف آرامگاره را فضاى سبز فرا گرفته است که به آرامگاه قداست خاصى بخشیده است.

ساختمان آرامگاه چندان امتیازی ندارد و بنای آن از آجر است و گویا در چند سال اخیر بنا شده است. روی قبر شیخ یک قطعه سنگ مرمر است که اشعاری بر آن حک شده است.

در جوار این آرامگاه مسجدی بوده که مطابق نوشته برخی از مؤلفین دارای گنبدی مخروطی شکل و آراسته به کاشی‌ های زیبا بوده است. در حال حاضر از مسجد و گنبد یاد شده فقط محراب آن باقی مانده که بر خلاف مسجد های دیگر این نواحی رو به باختر است. محراب مذکور داری گچ‌ بری‌ های زیبا و استادانه می‌ باشد.

اخیراً براى حفاظت بیشتر این محراب، سازمان میراث فرهنگى استان در آن جا یک قاب بزرگ شیشه‌ دار، مانند ویترین، نصب کرده است. در سال‌ هاى قبل، از طرف اداره کل باستان‌ شناسى وقت، در اطراف محراب مذکور و متناسب با آن مسجدى بنا شد که در حال حاضر نیایشگاه زائران شیخ ابوالحسن خرقانى و مورد استفادهٔ آنان در موقع توقف در آن محل است.

ابوالحسن علی خرقانی (زاده ۳۵۲ هجری قمری و در گذشته ۴۲۵ هجری قمری) عارف و صوفی نام‌ دار ایرانی بوده‌ است. وی از انگشت شمار پیرانی است که پیرو حکمت خسروانی و پاسدار فرهنگ ایران بود.

ظاهراً او در سال ۳۵۲ هجری قمری در روستای خرقان قومس از توابع کوهستان بسطام به دنیا آمده‌ است. او بایزید بسطامی را مقتدای خود دانسته و مانند ابوسعید ابوالخیر از احمد بن عبدالکریم قصاب آملی خرقه گرفته است. گفته شده که سلطان محمود غزنوی به دیدار او رفته و از او پند خواسته‌ است. در گفته‌ ها و داستان‌ ها به جای مانده که ابوسعید ابوالخیر و پورسینا به خرقان رفته و با او گفتگو داشته و مقام معنوی او را ستوده‌ اند. از مریدان و شاگردان نام‌ دار او خواجه عبدالله انصاری بوده‌ است. مرگ شیخ حسن در روز شنبه دهم محرم سال ۴۲۵ هجری قمری و در سن ۷۳ سالگی در روستای خرقان بوده‌ است

 عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- خبرگزاری تابناک

2- ویکی پدیا

اطلاعات این مکان
آدرس
جاده شاهرود به آزاد شهر، جاده روستای خرقان، روستای خرقان، خیابان معراج

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران