آرامگاه عارف قزوینی همدان

  • آرامگاه عارف قزوینی همدان
  • آرامگاه عارف قزوینی همدان
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

آرامگاه عارف قزوینی همدان عارف، شهرت و تخلص ابوالقاسم قزوینی، شاعر و ترانه سرای پیشرو عصر مشروطیت است که حدود سال ۱۳۰۰ هجری قمری در قزوین به دنیا آمد.

او اواخر عمر خود را در همدان گذرانید و در سال ۱۳۱۲ هجری شمسی در همان جا وفات یافت و در جوار درب ورودی مقبره ابوعلی سینا مدفون شد.

کودکی و جوانی:

عارف درسال ۱۲۶۱ هجری شمسی در قزوین متولد شد. پدرش «ملا هادی وکیل» بود. عارف صرف و نحو عربی و فارسی را در قزوین فرا گرفت. خط شکسته و نستعلیق را بسیار خوب می‌ نوشت. موسیقی را نزد حاج صادق خرازی فرا گرفت. مدتی به اصرار پدر در پای منبر میرزا حسن واعظ، یکی از وعاظ قزوین، به نوحه خوانی پرداخت و عمامه می‌ بست ولی پس از مرگ پدر عمامه را برداشت و ترک روضه خوانی کرد.

ازدواج:

عارف در ۱۷ سالگی به دختری به نام «خانم بالا» عشق و علاقه پیدا کرد و با او پنهانی ازدواج کرد. (تصنیف دیدم صنمی… را در وصف ایشان سرود) فشارهای خانواده دختر پس از اینکه مطلع گردیدند زیاد شد و عارف به ناچار به رشت رفت و پس از بازگشت با وجود عشق بسیار آن دختر را طلاق داد و تا آخر عمر ازدواج نکرد.

میان سالی و مشروطه:

عارف در سال ۱۳۱۶ هجری قمری به تهران آمد و چون صدای خوشی داشت با شاهزادگان قاجار آشنا شد و مظفر الدین شاه خواست او را در ردیف فراش خلوت ها درآورد اما عارف به قزوین بازگشت.

در سال ۱۳۲۳ در زمان آغاز ۲۳ سالگی عارف زمزمه مشروطیت بلند گشته بود، عارف نیز با غزلهای خود به موفقیت مشروطیت کمک کرد. ایرج میرزا شاعر طنز سرای معروف، منظومه عارفنامه را در هجو وی سروده‌ است.

در سال ۱۳۳۵ یکی از دوستان عارف به نام «عبدالرحیم خان» خودکشی کرد و عارف بر اثر این به جنون مبتلا شد و نظام السلطنه مافی او را برای مداوا به بغداد برد. پس از چندی با شروع جنگ جهانی اول همراه نظام السلطنه به استانبول رفت.

وی در سال ۱۳۳۷ ه. ق به تهران بازگشت و کنسرت با شکوهی ترتیب داد.

در هنگام مرگ کلنل محمد تقی خان پسیان در سال ۱۳۴۰ ه. ق در تشییع جنازهٔ او شرکت نمود و به مسببین این حادثه ناسزا گفت. هنگامی که خواستند سر کلنل را روی توپ بگذارند، عارف فریاد برآورد:

این سر که نشان حق‌ پرستی است امروز رها ز قید هستی است

با دیدهٔ عبرتش ببینید کاین عاقبت وطن پرستی است

مرگ:
عارف در سال ۱۳۰۵ هجری شمسی به دعوت دوستی به بروجرد رفت تا شرح احوال دوره آزادی خواهی را بنویسد. اما از بروجرد بر اثر حادثه‌ ای ناخوشایند (مسموم کردن یکی از سگ‌ های وی و شایعاتی مبنی بر دفن جسد سگ در یک امامزاده) خارج شده و به اراک پناه برد. در اراک هم او را راحت نگذاشتند. او خود می‌ گوید:

«بعد می‌ گویند این ننگ [مقصود خود عارف است] بسته نباید در خاک قبر بماند، ای داد، بی داد! حقیقتاً ای داد، بی داد؛ الان ده، پانزده سال است شب و روز ورد زبان من این شده‌ است که بگویم ای داد، بیداد.»

سپس بیماریش شدت گرفت و حنجره‌ اش گرفته، از خواندن بازماند و از معالجه ناتوان:

«آیا به که می‌ شود گفت که سینهٔ من گرفت و من استطاعت معالجهٔ آن را نداشتم تا اینکه به کلی از بین رفت.»

سرانجام عارف در سال ۱۳۰۷ جهت معالجه نزد دکتر بدیع به همدان رفت و برای همیشه در آنجا ماند. عارف در همدان بیمار، رنج دیده و مایوس بود و از همه جز اندک دوستانی یک دل و صمیمی کناره گرفت و انسان‌ ها را شیطان و دروغگو می‌ نامید. او از دشمنی اهل روزگار چنین شِکوه می‌ کند:

«آخر این چه بدبختی بود که دامن گیر من شده‌ است. فرمانفرما با من بد، سلیمان میرزا بد، قوام‌ السلطنه بد، تقی‌ زاده هم بد، نصرت‌ الدوله بد، ملک‌ الشعرا بد، مرتجع و آزادی خواه هر دو دشمن، من از هر طرف هدف تیر کینه خواهی شده.»

مقبره عارف در میدان ابن سینا همدان:

عارف باقی‌ مانده عمر را در خانه‌ ای اجاره‌ ای در یک قلعهٔ کوچک در درهٔ مراد بیک با یک کلفت به صورت تبعیدی و خود خواسته سکونت گزید؛ در حالی که دارایی او سه سگ و دو دست لباس کهنه بود. او در سال‌ های پایانی با فقر دست به گریبان بود و اگرچه دوستان دور و نزدیک به او کمک می‌ کردند، این امر به روح آزادهٔ شاعر لطمه می‌ زد و او را شرمنده می‌ ساخت. خود دربارهٔ روزهای تنهایی می‌ گوید:

«حالا که هنگام زوال آفتاب عمر است و پایان روزگار به غفلت گذراندهٔ زندگانی است؛ که تازه دانسته‌ ام تنها دوستان من این دو تا سگ هستند که معنی وفا و محبت و دوستی را در آنها دریافته‌ ام»

در سال ۱۳۰۸ عارف سر مکاتبه با زرتشتیان هند را باز کرد و برخی پژوهش‌ های خود را برای «سردین شاه پارسی» به هند فرستاد. زرتشتیان او را به هند دعوت کردند، اما جواب رد داد و دیری نگذشت که از کرده خود پشیمان شد. سر انجام در روز یک شنبه یکم بهمن ۱۳۱۲ خورشیدی در حالی که عارف ۵۴ سال داشت، مرگ زودرس به سراغش آمد. جیران، کلفتش که او را به عقد خویش در آورده بود، حکایت کرده که عارف در آخرین دم از او خواست که وی را نزدیک پنجره ببرد تا آفتاب و آسمان میهن را ببیند و او پس از دیدن آفتاب چنین خواند:

ستایش مر آن ایزد تابناک که پاک آمدم پاک رفتم به خاک

سپس به بستر بازگشت و لحظاتی بعد جان سپرد و در نزدیکی آرامگاه بو علی سینا (میدان جهاد خیابان عارف قزوینی) در همدان در خاک آرمید.

تصنیف‌ ها:

از خون جوانان وطن لاله دمیده– آواز دشتی

دیدم صنمی، سرو قدی، روی چو ماهی – آواز افشاری – ۱۲۶۵

ای امان از فراقت امان – دستگاه شور – ۱۲۷۵ (هم‌ زمان با ورود مشروطه خواهان به تهران)

نمی‌ دانم چه در پیمانه کردی – آواز افشاری

نکنم چاره اگر دل هر جایی را – آواز افشاری – ۱۲۷۶

افتخار همه آفاقی و منظور منی – دستگاه سه‌ گاه – (برای افتخار السلطنه – دختر ناصرالدین شاه)

توای تاج، تاج سر خسروانی – آواز افشاری – ۱۲۷۷ – (برای تاج السلطنه – دختر ناصرالدین شاه)

هنگام می‌ فصل گل و گشت چمن شد – آواز دشتی – (به مناسبت افتتاح دورهٔ دوم مجلس‌ شورای‌ ملی‌ ایران)

دل هوس سبزه و صحرا ندارد – آواز ابوعطا

نه قدرت که با وی نشینم، نا طاقت که جز وی ببینم – آواز افشاری

ننگ آن خانه که مهمان ز سر خوان برود – آواز دشتی – ۱۲۸۸ – (به مناسبت اخراج مورگان شوستر آمریکایی از ایران)

باد فرح بخش بهاری وزید – آواز بیات‌ زند

بلبل شوریده فغان می‌ کند – دستگاه ماهور – ۱۲۸۹

گریه را به مستی بهانه کردم – دستگاه شور – ۱۲۸۷

از کفم رها شد مهار دل –آواز افشاری – ۱۲۸۸

ترک چشمش ار فتنه کرد راست – آواز ابوعطا – ۱۲۹۴

چه شورها که من به پا ز شاهناز می‌ کنم – دستگاه شور – ۱۲۹۵

بماندیم ما، مستقل شد ارمنستان – دستگاه سه‌ گاه –۱۲۹۷

جان برخی آذربایجان باد – آواز دشتی – ۱۲۹۷ (برای آذربایجان – در جواب تفرقه افکنان)

شانه بر زلف پریشان زده‌ ای، به‌به و به – آواز دشتی –۱۲۹۷

رحم‌ ای خدای دادگر کردی نکردی – آواز بیات‌ زند – ۱۲۹۷

امروز ای فرشتهٔ رحمت بلا شدی – آواز افشاری – ۱۲۹۹

گریه کن که گر سیل خون گری ثمر ندارد – آواز دشتی – ۱۳۰۰ (به مناسبت مرگ کلنل محمد تقی‌خان پسیان)

تا رخت مقید نقاب است – آواز بیات‌ اصفهان – ۱۳۰۱

ای دست حق پشت و پناهت بازآ – دستگاه شور – ۱۳۰۰(برای سید ضیا)

گو به ساقی کز ایاغی ترکی و ماغی

چه آذرها به جان از عشق آذربایجان دارم – ۱۳۰۳ (به یاد ستارخان و باقر خان)

باد خزانی زد ناگهانی، کرد آنچه دانی – دستگاه شور – ۱۳۰۳ (برای آذربایجان)

خوانندگان تصنیف‌ ها:
به دلیل سادگی و نداشتن اوج در تصنیف‌ های عارف و اینکه غالب تصنیف‌ ها قابل اجرا روی یک یا دو گوشه‌ است، تصنیف‌ های عارف را به سادگی مردم می‌ توانستند بخوانند، از زمان سروده شدن تصنیف‌ ها تا به امروز به وسیله خوانندگان غیر حرفه‌ ای و حرفه‌ ای بارها این تصنیف‌ ها خوانده شده، از جمله خوانندگان پرآوازه که برخی تصنیف‌ های عارف را اجرا کرده‌اند: قمرالملوک وزیری، عبدالله دوامی، الهه (تدوین از روح‌ الله خالقی)، محمد رضا شجریان، شهرام ناظری، معین، همایون شجریان، صدیق تعریف، محسن کرامتی، سالار عقیلی، لیلا فروهر.

سبک و شیوه:

وی اولین تصنیفش را در ۱۸ سالگی ساخت. عارف یا تصنیف‌ های وطنی-سیاسی ساخته و یا تصنیف عشقی و در هر دو زمینه نیز بی باک و سنت شکن بوده‌ است. تصنیف‌ های عارف چون اکثراً در وصف حال و اوضاع زمانه بود همگی تاثیر بسزایی در مجامع آن روز داشت. عارف از اولین کسانی است که در ایران کنسرت برگزار کرد و به جنبهٔ غیر مجلسی بودن و مردمی بودن آن تاکید می‌ ورزد. کنسرت‌ های او همیشه پر رونق و پر ازدحام بود. عارف در مورد تصنیف و تصنیف سازی عقیده داشت که تصنیف نباید تحریر داشته باشد تا مردمی که صدا و تحریر ندارند بتوانند به راحتی از پس اجرای آن برآیند. عبدالله دوامی نقل می‌ کند: هنگام خواندن یکی از تصنیف‌ های عارف تحریر داده‌ است و عارف به حالت قهر با او درگیر شده که چرا تحریر می‌ دهد. عارف در سرتاسر زندگی خود همیشه صراحت داشته و این حداقل در تصنیف‌ های اجتماعی و سیاسی او به خوبی مشهود است. او بدون هراس آن چه را که فکر می‌ کرد درست است بر زبان می‌ راند تا جایی که صراحت او گاه باعث رنجش دوستان و یارانش می‌ شده‌ است.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- کتاب چهره ایران، راهنمای گردشگری استانهای ایران، موسسه جغرافیایی و کارتوگرافی گیتا شناسی، پاییز ۱۳۹۲ (استفاده از مطالب این کتاب با اجازه موسسه گیتاشناسی صورت گرفته است).

2- ویکی پدیا

اطلاعات این مکان
آدرس
همدان، خیابان ابوعلی سینا، جوار درب ورودی مقبره ابوعلی سینا

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران