شهرستان نیشابور

آرامگاه کمال الملک در نیشابور

  • آرامگاه کمال الملک در نیشابور
  • آرامگاه کمال الملک در نیشابور
  • آرامگاه کمال الملک در نیشابور
  • آرامگاه کمال الملک در نیشابور
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

دست تقدیر سال ۱۲۶۶ هجری شمسی برای کودکی که در کاشان متولد می شد، احراز مقام بزرگترین نقاش سده اخیر را ثبت کرد. این کودک محمد نام داشت و در دامان پدر مادر هنرمندی تربیت یافت.

محمد پس از گذراندن تحصیلات ابتدایی دل از دیار کند و به تهران رفت و به مدرسه دارالفنون که در آن ایام تنها مرجع علم و عمل بود قدم گذاشت.

او از همان ساعت ورودش به مدرسه، می خواست هنرش سر زبان ها بیفتد و روزی قرعه فال به نام مدیر مدرسه افتاد. محمد صورت مدیر را با قلم سیاه ساخت و آن وقت بود که همه حتی مدیر او را ملقب به میرزا محمد کردند و همین تابلوی سه بعدی توجه ناصر الدین شاه را به خود جلب کرد و بدون تامل دستور داد اتاقی از شمس العماره در اختیار او قرار دهند تا با خیال راحت به ادامه هنرش مشعول شود.

۱۸ ساله بود که در عمارت سلطنتی شروع به کار کرد و در عرض ۴ سال چندین تابلو را تمام کرد. قدرت قلم و تشخیص او طوری بود که باعث تعجب همگان شد و به لقب نقاش باشی مفتخر گردید و تشویق شاه و استقبال مردم هنر شناس کار او را طوری کرد که میرزا محمد حدود ۲۰۰ تابلو زیبا و گرانبها ساخت و ملقب به کمال الملک شد.

استاد برای آشنایی بیشتر سفری به اروپا داشت و در موزه های معروف لوور، ورسای و روم خوشه های معرفت از خرمن آثار روبنس، رامبراند، واندیک، داوینچی، رافائل و دیگر اساتید نقاشی جهان جمع آوری کرد. او پس از بازگشت به ایران هنرستانی به نام مدرسه صنایع مستظرفه تاسیس نمود و به پرورش استعدادهای پراکنده هموطنانش پرداخت.

در سال ۱۳۰۰ هجری شمسی دشمنان و معاندان کوته فکر، حوادث و جریاناتی برای استاد برپا کردند که باعث شد استاد ۶ سال بعد، رسما از مقام ریاست هنرستان استعفا کرد و یک سال بعد او را به ملک شخصی که در حوالی نیشابور داشت، تبعید کردند.

کمال الملک در یکشنبه ۲۷ مرداد ماه ۱۳۱۹ هجری شمسی دار فانی را وداع گفت و در کنار مقبره شیخ عطار نیشابوری به خاک سپرده شد. آرامگاه کمال الملک در میان باغی در حومه شهر نیشابور واقع است و در سمت غرب آرامگاه خیام و به فاصله دو کیلومتری از آن واقع است. طراح این بنای یادبود هوشنگ سیحون است.

این بنا در نقشه از دو مدول (پیمون) مربعی شکل تشکیل شده است و مستطیلی با تناسب ۱ بر ۲ را می‌سازند. اضلاع مربع در نما با یک قوس نیم دایره خود نمایی می کنند. حجم بنا از قوس‌ هایی متقاطع که بر روی اقطار مربع زده شده اند پدید آمده که این قوس های متقاطع، تاق‌ های چهار بخش را که در معماری سنتی ایران بسیار دیده شده اند را تداعی می کنند و احتمالا منبع الهام طراح نیز بوده است. طراح با بهره‌گیری خلاقانه از قوس و با پیچشی که در ایده کلی آن ایجاد کرده، به نتیجه‌ ای ظاهرا متفاوت با هندسه ای پیچیده دست یافته است. این طرح مبتکرانه به مدد سازه پوسته‌ ای بتنی اجرا شده است.

تزیینات استفاده شده برای آرامگاه کمال الملک کاشی معرق است که نقوش آنها بسیار هنرمندانه بر روی سطوح منحنی نما به کار گرفته شده‌ اند و به سمت خط تقارن قوس‌ها این نقوش کوچک و کوچکتر می‌شوند. به گفته طراح، کاشی معرق، معماری کاشان یعنی محل زادگاه کمال الملک را یادآور می شود.

فرم کلی بنا و تزیینات و همچنین رنگ کاشی ها، هارمونی بس عجیب با بنای مجاور یعنی آرامگاه عطار دارد، به طوری که شاید بازدید کننده در بدو ورود به باغ و در نگاه اول آندو را دو جزء از یک بنا درک کند.

سنگ مزار کمال الملک همچون سایر سنگ‌ های مزاری که سیحون در آرامگاه ظهیرالدوله تهران طراحی کرده است، یکپارچه از سنگ گرانیت و با بافت خشن بوده، در قسمت بالای سنگ که مرتفع و زاویه دار تراشیده شده است، نقش برجسته‌ ای از کمال الملک توسط شاگرد ایشان مرحوم استاد ابوالحسن صدیقی حجاری گردیده است.

آثار کمال الملک عبارتند از: ۱- مرد برهنه ۲- دورنمای دماوند ۳- دورنمای دیگری از دماوند ۴- آخوند رمال ۵- تصویر نیم‌ تنه ناصرالدین‌ شاه ۶- تصویر مشهدی ناصر ۷- زن پای چراغ ۸- خانه سنگی ۹- خانه دهاتی ۱۰- دورنمای دیگری از باغ مهران ۱۱- کپیه از تابلوی مزین‌ الدوله (تابلو میوه) ۱۲- سن ماتیو ۱۳- کپیه تیسین ۱۴- رمال بغدادی ۱۵- تصویر عضد الملک ۱۶- دورنمای مغانک ۱۷- پیرمرد (ناتمام) ۱۸- مصری ۱۹- تصویر دیگر مصری ۲۰- فانتن لاتور ۲۱- کبک بی‌جان ۲۲- تصویر نیم‌تنه اتابک ۲۳- صورت جوانی کمال الملک ۲۴- رمال ۲۵- تصویر کمال الملک در حال تبسم ۲۶- زرگر ۲۷- صورت کمال الملک با کلاه ۲۸- بن‌زور ۲۹- پرتیه ۳۰- صورت دیگری از کمال الملک با شنل ۳۱- تصویر زن (مداد) ۳۲- زری یراقی‌ های جهود ۳۳- صورت دیگری از جوانی کمال الملک ۳۴- زنجیری ۳۵- تصویر زن (که با همکاری گوردیجانی کشیده شده) ۳۶- تصویر مرحوم ذکاء الملک ۳۷- تصویر رامبراند ۳۸- تصویر دیگری از کمال الملک ۳۹- دورنمای چراغ‌ برها ۴۰- بازار مرغ فروش‌ ها ۴۱- صورت سردار اسعد ۴۲- قالیچه صورت رامبراند ۴۳- قالیچه صورت کمال الملک ۴۴- قالیچه دورنمای منظره‌ ای از شمیران ۴۵- تصویر مرحوم حاج نصرالله تقوی ۴۶- قالیچه دورنمای یاخچی‌ آباد ۴۷- کپیه رافائل ۴۸- کپیه تابلوی دیگری از تیسین ۴۹- کپیه ونوس ۵۰- تصویر مظفر الدین شاه ۵۱- تصویر احمد شاه ۵۲- تصویر کمال الملک (آبرنگ) ۵۳- تصویر مولانا (آبرنگ) ۵۴- عرب خوابیده (آبرنگ) ۵۵- حوض صاحبقرانیه ۵۶- تکیه دولت ۵۷- دورنمای پس قلعه ۵۸- دورنمای زانوس ۵۹- تالار آیینه ۶۰- دورنمای لار ۶۱- صورت ناصر الملک ۶۲- تصویر پسر ناصر الملک ۶۳- تصویر مشیر الدوله ۶۴- تصویر وثوق‌ الدوله ۶۵- تصویر ضیع‌ الدوله ۶۶- پرنده الوان (آبرنگ) ۶۷- دورنمای شهر از پشت‌ بام صاحبقرانیه ۶۸- دورنمای کوه شمیران از پشت‌ بام مدرسه (ناتمام) ۶۹- قالیچه منظره خیابان شمیران ۷۰- زن ۷۱- کپیه باسمه فرنگی (به دستور احمد شاه) ۷۲- کپیه باسمه‌ ای دیگر (به دستور احمد شاه) ۷۳- نوازنده‌ ها ۷۴- تصویر ایستاده یکی از پیشخدمت‌ های دربار ۷۵- نیم‌ تنه یکی از درباریان (آبرنگ) ۷۶- بازار کربلا ۷۷- منظره آبشار دوقلو ۷۸- منظره حوض و فواره قصر گلستان ۷۹- تصویر میرزا علی‌ اصغر خان اتابک (نیم تنه) ۸۰- تصویر میرزا علی‌ اصغر خان (تمام قد) ۸۱- تصویر آقا علی‌ معین‌ الحضور (آبرنگ)عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- راهنمای مصور ایرانگردی، موسسه کتاب سرای اعلمی، حمید اعلمی، بهار 1391.

2- ویکی پدیا

اطلاعات این مکان
آدرس
بلوار جمهوری، جاده شهر کهنه، آرامگاه کمال الملک

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران