شهرستان سمنان

آستانه مبارکه حضرت یحیی بن موسی سمنان

  • آستانه مبارکه حضرت یحیی بن موسی سمنان
  • آستانه مبارکه حضرت یحیی بن موسی سمنان
  • آستانه مبارکه حضرت یحیی بن موسی سمنان
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

وجود بقعه متبرکه امامزاده یحیی بن موسی (ع) در سمنان، برادر کریم و کریمه اهل بیت، حضرت امام رضا (ع) و حضرت معصومه (س)، که در مسیر حرکت زائرین کریمان اهل بیت از مشهد تا شهر قم قرار گرفته، فرصتی برای بازیابی معنوی زائران این دو بارگاه ملکوتی است.

بر اساس شواهد تاریخی و کتاب های معتبر دینی، حضرت یحیی (ع) فرزند بلافصل امام هفتم شیعیان، حضرت موسی بن جعفر (ع) در مدینه منوره دیده به جهان گشود و در پنج سالگی از نعمت وجود پدر محروم شد.

ایشان در سال ۱۹۸ هجری قمری هنگام مسافرت حضرت علی بن موسی الرضا (ع) از مدینه به مرو، جزو همراهان حضرت بود. امام رضا (ع) برادر خود حضرت یحیی (ع) را به منظور ارشاد و هدایت مردم، مامور و به مناطقی اعزام کردند.

پس از شهادت امام رضا (ع)، به تحریک مامون خلیفه عباسی، حضرت یحیی (ع) نیز در سمنان به شهادت رسیدند و در محل کنونی به خاک سپرده شدند.

بقعه متبرکه امامزاده یحیی (ع) برادر امام رض ا(ع) و حضرت معصومه (س) در مرکز سمنان قرار دارد و زیارت حضرت یحیی (ع) برادر کریمان اهل بیت، بهره گیری معنوی از جایگاه معرفتی خانواده ای متبرک و برگزیده را برای مومنین میسر می کند.

قرار گرفتن آستانه متبرکه یحیی بن موسی (ع) در دل شهر سمنان، این امکان را به هموطنان و زائران داخلی و خارجی و دوستدار خاندان عصمت و طهارت می دهد که نفسی تازه کنند، از شهر سمنان دیدن کرده و خستگی ناشی از یکنواختی و کویری بودن مسیر زیارتشان را بکاهند.

بقعه متبرکه حضرت یحیی بن موسی (ع) در انتهای بازار جنوبی شهر سمنان و در جوار تکیه پهنه در محله اسفنجان قرار دارد و گلزار شهدای دفاع مقدس این شهر نیز زینت بخش این آستانه مبارکه است که بر جایگاه معنوی و معرفتی آن افزوده است.

آستانه حضرت یحیی (ع) در بافت قدیمی شهر سمنان قرار گرفته است که به شدت نیازمند ساماندهی، بهسازی و بازسازی مناطق اطراف بقعه آن است که همت مسوولان شهری سمنان را می طلبد.

دهه بین سالروز ولادت حضرت معصومه (س) کریمه اهل بیت و میلاد با سعادت هشتمین اختر آسمان ولایت حضرت امام رضا (ع) به عنوان دهه کرامت نامگذاری شده است. آستان مقدس یحیی ابن موسی (ع) سمنان عصر پنجشنبه میزبان جمعی از خادمان حرم رضوی است که در قالب جشن های زیر سایه خورشید به مناسبت دهه کرامت به استان سمنان سفر کرده اند.

تبدیل شدن بقاع متبرکه به قطب های فرهنگی، پایگاهی برای برگزاری نشست ها و همایش های معرفتی، جاذبه ای دینی به منظور ترویج مسایل فرهنگی و مذهبی، مرکزی برای برگزاری آیین های دینی و مناسبتی و ایجاد فرصت آشنایی گردشگران با سابقه دینی و تاریخی شهر سمنان از برنامه های اداره کل اوقاف و امور خیریه این استان بوده است و با این هدف تلاش هایی صورت گرفته است.

 



عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران، ایرنا

2- رسانه مجازی نگاه، سمنان

3- درگاه اینترنتی شهرداری سمنان

اطلاعات این مکان
آدرس
سمنان، میدان امام خمینی (ره)، خیابان شهید باهنر، خیابان ابوذر غفاری،
نوع
امامزاده منتسب به امام موسی بن جعفر (ع)

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران