آشنایی با شهر کرج

ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

در سال ۷۴۰ هجری قمری حمد الله بن ابی بکر ابن محمد ابن نصر مستوفی در کتاب مشهور خود به نام نزهه القلوب از کرج نام برده و آن را در ولایات عراق عجم (شامل استان های تهران، مرکزی، زنجان، همدان، اصفهان امروزی)، از توابع طالقان ذکر نموده است. همچنین نام کرج در کتاب معروف حدود العالم من المشرق الی المغرب که به سال ۳۷۲ هجری قمری تالیف شده است نیز آمده بوده، ولی منظور «کرج ابودلف» بوده که حد فاصل سلطان آباد (اراک) و بروجرد قرار داشته است.

آثار باقی مانده در عهد باستان و دوران حکومت هخامنشیان، اشکانیان و ساسانیان (آتشکده تخت رستم) در اطراف شهر کرج گواه این است که این ناحیه در روزگاران گذشته از تمدن پیشرفته ای برخوردار بوده و همچنین پس از ظهور و رواج اسلام وجود مقابر، امامزاده ها و اماکن متبرکه متعدد در این ناحیه نشان دیگری از اهمیت و آبادی آن می باشد.

با توجه به آثار باقی مانده مانند، کاروانسرای شاه عباسی، به طور یقین در دوران حکومت صفویان شهر کرج به عنوان یکی از منزل گاه های مهم مسیر پایتخت و سرحدات غربی کشور از اهمیت نسبی برخوردار بوده است. همچنین در دوران حکومت آقا محمد خان قاجار که شهر تهران به عنوان پایتخت ایران انتخاب شد، شهر کرج و ییلاق های اطراف آن رونق بیشتری گرفت. احداث کاخ شهرستانک در شمال خاوری شهر کرج نیز باعث اهمیت و رونق بیش از پیش آن شد.

 

آشنایی با کرج

 

مساحت تقریبی کلان شهر کرج ۲۲۵ کیلومتر مربع می باشد و طبق سرشماری سال ۱۳۹۰، جمعیت آن بالغ بر ۱,۶۱۴,۶۲۶ نفر بوده است و پس از تهران، مشهد و اصفهان چهارمین شهر پر جمعیت کشور محسوب می شود.

امروزه کرج به خاطر اقلیم معتدل و کجاورت با تهران و اهمیت ارتباطی با غرب و شمال مشور، وضع خاصی یافته و در ردیف کلان شهر های بزرگ قرار گرفته است. صنایع کارحانه ای و کارگاهی و امکانات خوب کشاورزی، سبب ایجاد شهرک های متعددی در اطراف آن شده و همچنین به منزله شهر استراحتگاهی برای تهران محسوب می شود.

 

منبع:

کتاب چهره ایران، راهنمای گردشگری استانهای ایران، موسسه جغرافیایی و کارتوگرافی گیتا شناسی، پاییز ۱۳۹۲٫عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران