شهرستان میناب

آشنایی با قلعه هزاره میناب هرمزگان

ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

قلعه هزاره میناب هرمزگان

شهر میناب

شهر میناب، دومین شهر بزرگ استان هرمزگان است که از طریق بزرگراه به بندرعباس و به بندر خمیر متصل است. هم‌چنین، میناب به‌وسیله جاده‌های اصلی آسفالته به شهرهایی مانند بندر جاسک، دهبارز (رودان) و کهنوج وصل شده است. از میناب بانام‌هایی چون مینو، مینا، هرمز، هارموز، آنامیس در سفرنامه‌ها نام‌برده شده است. میناب به دلیل نزدیکی با دریا و رودخانه‌ها در پیرامونش، میان آب نیز گفته می‌شده که اندک‌اندک به میناب تغییریافته است. واژه میناب، درگذشته به دلیل شفافیت آب رود میناب، مینا آب بوده، که به‌مرورزمان، حرف (آ) از بین رفته و به شکل میناب درآمده است.

جاذبه‌های شهر میناب

معرفی قلعه هزاره میناب هرمزگان

قلعه هزاره میناب هرمزگان

از مکان‌های دیدنی شهر میناب می‌توان به قلعه بی‌بی مینو، سد استقلال، پل میناب، هزارویک‌شب، سفره‌خانه سنتی دنج، بام میناب و پنجشنبه‌بازار تاریخی و معروف میناب اشاره کرد.

در این مقاله می‌خواهیم در مورد قلعه هزاره برایتان بگوییم.

قلعه هزاره میناب یا قلعه بی‌بی مینو

معرفی قلعه هزاره میناب هرمزگان

قلعه هزاره میناب هرمزگان

این قلعه از آثار تاریخی دوره قاجار است که در شهر میناب استان هرمزگان قرار دارد. این بنای تاریخی موسوم به قلعه هزاره است که مردم بومی منطقه نیز این بنا را قلعه بی‌بی مینو می‌نامند. روایتی نیز در مورد این شهر وجود دارد که در روزگاران گذشته دو خواهر به نام‌های بی‌بی مینو و بی‌بی نازنین این شهر را بناکرده‌اند و در این قلعه زندگی کرده‌اند. آن زمان دو قلعه وجود داشته که در مرور زمان یکی ویران‌شده و فقط هزاره باقی‌مانده است. این قلعه تا اواخر دوره قاجار به‌عنوان مرکز حکومت بوده که در اطرافش، خندقی کنده بودند و صدها سرباز در قلعه مستقر بودند اما در حال حاضر مخروبه و متروکه شده است. قلعه هزاره میناب سال ۱۳۸۱  در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

بهترین زمان برای سفر

بهترین زمان بازدید از این منطقه در اوایل بهار است که جاذبه‌های گردشگری دیگری مانند رود میناب نیز نزدیک این قلعه است. همچنین دارای پوشش شبکه خوبی است.

مشخصات قلعه هزاره

معرفی قلعه هزاره میناب هرمزگان

قلعه هزاره میناب هرمزگان

این قلعه تاریخی که قدمت آن به دوره صفوی و ایلخانی می‌رسد و اکنون در حال بازسازی است و فاز دوم مرمت توسط اداره میراث فرهنگی استان هرمزگان جدیداً به پایان رسیده که در فاز دوم قلعه هزاره میناب اقدامات مرمت برای کرسی چینی، استحکام‌بخشی پی به‌وسیله سنگ، دیواره و برج انجام‌گرفته به‌طوری‌که مقدار زیادی خشت بکار رفته است. این بنای تاریخی که درگذشته کاربری نظامی، دیده‌بانی و مراقبت از شهر را داشته، امروزه متأسفانه بخش زیادی از آن به دلیل فرسایش طبیعی و نقش مردم از بین رفته است.

هتل جهانگردی میناب

معرفی قلعه هزاره میناب هرمزگان

قلعه هزاره میناب هرمزگان

مهمانسرای جهانگردی میناب در موقعیت مکانی خوبی نسبت به مرکز شهر قرار دارد که حدوداً تا مرکز شهر ۵ دقیقه راه است و همچنین قلعه هزاره نیز در فاصله ۶ الی ۷ دقیقه‌ای از هتل قرار دارد. هتل دوستاره که قابلیت ‌دسترسی آسانی به تاکسی دارد و همچنین دارای رستوران با ۱۶ الی ۲۰ اتاق همراه با اینترنت و مبلمان است.

آدرس:

هرمزگان، میناب، خیابان امام خمینی، پارک ملت

مطالب مرتبط: خانه معلم هرمزگان، مکان های دیدنی استان هرمزگانعبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران