آیین پنجاه به در قزوین

  • آیین پنجاه به در قزوین
  • آیین پنجاه به در قزوین
  • آیین پنجاه به در قزوین
  • آیین پنجاه به در قزوین
  • آیین پنجاه به در قزوین
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

مراسم سنتی  پنجاه به در یکی از اصیل ترین آیین های قزوین به شمار می آید که مردم این استان اعتقادات راسخی برای شرکت در آن دارند.

هر ساله حدود هشت هزار نفر از مردم استان قزوین به منظور شرکت در مراسم پنجاه به در در شهر قزوین حضور می یابند. این آیین به نوعی سپاسگزاری و نیز درخواست مردم از خداوند برای نزول باران است که طی مراسمی خاص برگزار می گردد. چنانچه از روز نخست سال تا پنجاهمین روز آن نزول باران فراوان باشد؛ مردم در آیین پنجاه به در نماز شکر به جا می آورند و چنانچه با فقدان این نعمت الهی روبه رو باشند در این مراسم به خواندن دعاهای مربوطه مشغول می شوند.

پخت و توزیع غذاهای نذری نیز بخش دیگری از مراسم پنجاه به در قزوینی ها را شامل می شود که حین اجرای آیین های مذهبی گفته شده میان شرکت کنندگان توزیع می گردد. معولا  دو غذای سنتی قزوین شامل دیماج و قیمه نثار در این مراسم توسط مردم به صورت نذری پخته و توزیع می‌شود. بیشتر قزوینی‌ های اصیل در این مراسم غذای ساده و محلی به نام دیماج درست می‌کنند که ترکیبی از نان محلی خشک شده، سبزی، گردو و پیاز داغ و خیار است. علاوه بر این، قزوینی ها خوردن هندوانه، آجیل مشگل گشا و میوه را هم در این روز ضروری می دانند و بسیاری از کسانی که به پنجاه بدر می‌روند آش رشته را هم در برنامه عصرانه خود جای می دهند.

این مراسم در بهترین روز فصل بهار از لحاظ آب و هوایی برگزار می‌شود و در واقع تجدید پیوندی دوباره با طبیعت است اما بیش از هر چیز به نظر می رسد ریشه ای تاریخی داشته باشد که عمر آن به دوران پیش از اسلام هم می رسد.

معاون گردشگری قزوین با بیان اینکه اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری این استان در تلاش است تا از مراسم پنجاه به در در راستای معرفی مهد تمدن و تاریخ کشور بهره مند گردد، افزود: به همین منظور در تلاش هستیم تا علاوه بر انعکاس این برنامه در رسانه های تصویری و مکتوب، با برپایی چادرهای اطلاع رسانی و توزیع اقلام تبلیغاتی جاذبه های گردشگری قزوین را به اهالی این استان و نیز سایر گردشگران حاضر در این جمع معرفی کنیم.

مراسم سنتی پنجاه به در چیزی شبیه همان سیزده به در است که البته به آن اندازه شناخته شده نیست اما در میان مردم قزوین هنوز هم پابرجاست.

گفتنی است آیین مذهبی  پنجاه به در، بعد از ظهر روز نوزدهم اردیبهشت ماه هرسال در محل مصلی شهر قزوین بر پا می شود.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- درگاه اینترنتی تبیان

2- خبرگزاری مهر

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران