شهرستان گلپایگان
  • ارگ گوگند گلپایگان
  • ارگ گوگند گلپایگان
  • ارگ گوگند گلپایگان
  • ارگ گوگند گلپایگان
  • ارگ گوگند گلپایگان
  • ارگ گوگند گلپایگان
  • ارگ گوگند گلپایگان
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

ارگ تاریخی گوگند دومین بنای خشتی و گلی ایران می باشد که تاریخ و زمان آن به حدود چهار فرن پیش نسبت داده می شود. این ارگ در پنج کیلومتری جاده گلپایگان به تهران و در شهری به نام گوگد (از شهرهای حومه گلپایگان) واقع شده است. ارگ گوگند در مسیر تجاری جاده اصلی تجاری دوران قدیم قرار داشته است.

تنها سند مکتوبی که از این بنا موجود است متعلق به یکصد و سی سال پیش می باشد و نشان می دهد نصف بنای ارگ گوگند توسط شخصی به نام علیخان به عنوان مهریه به همسرش واگذار شده است و از آن پس به عنوان ارگ علیخانی نامیده شده است.

موقعیت خاص ارگ گوگند نسبت به کاروانسراهای مجاور باعث شده بود تا کاروان تجار سرشناس و یا حاکمان و والی های سایر ایالات ایران، برای استراحت به این ارگ بیایند. به گفته افراد مسن شهر گوگد، آقا محمد خان قاجار نیز در لشکر کشی های خود چند روزی را در این محل استراحت نموده است. ارگ تاریخی گوگد در زمان جنگ و یا حمله اشرار به عنوان دژ نظامی مورد استفاده قرار می گرفته و در روی درب ورودی شمالی قسمتی به عنوان شاه نشین وجود داشته است که هم اکنون به عنوان سوئیت ویژه مورد استفاده قرار می گیرد و حوض آبی در این شاه نشین وجود دارد که هر زمان درب توسط مهاجمین آتش زده می شد، محافظین با تخلیه آب حوض، آتش را خاموش می کرده اند. از طرفی چاهی درقسمت جنوب شرقی ارگ  وجود دارد که نشان می دهد برای روزهای مقاومت و محاصره فکر آب آشامیدنی نیز شده بود.

در این دژ، سوراخ هایی روی دیوار های مرتفع وجود دارد که از آن به عنوان سیستم ایمنی هشدار دهنده استفاده می شده است. به این صورت که کبوتر هایی را در این سوراخ ها اسکان می دادند که شب ها با بی قراری و سر و صدای این کبوتران متوجه ورود مهاجمین توسط قلاب و یا نردبان می شدند.

در ساختمان ارگ وجود زیر بنا در اطراف و فضای باز در وسط، همچنین وجود طبقات پایین و بالا نشان از معماری و کاروانسرایی دارد که بیانگر رعایت نظام طبقاتی در اجتماع آن روز می باشد. به این صورت که استر و استربانان در طبقه پایین و در مجاورت هم، بازرگانان و افراد شاخص در طبقات بالا مسکن می گزیده اند. این فضاها پس از بازسازی هم اینک به عنوان مهمانسرا با امکانات مدرن شامل سوئیت های زیبا با سرویس های بهداشتی، رستوران، چایخانه سنتی، فروشگاه و نمایشگاه صنایع دستی، سالن های مختلف و مجموعه ای از مکان های تاریخی و تفریحی مورد استفاده قرار گرفته و همه روزه پذیرای سیل گردشگران ایرانی و خارجی می باشد.

ارگ تاریخی گوگند در خیابان آیت الله گلپایگانی، کوچه قلعه واقع شده است و به شماره ۲۵۷۴ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- درگاه اینترنتی «شهر من گلپایگان»

2- ویکی پدیا

اطلاعات این مکان
آدرس
بلوار گوگند، خیابان آیت الله گلپایگانی، کوچه قلعه
شماره ثبت اثر در آثار ملی ایران
2574

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران