طرز تهیه کوفته قرمزه نخودچی اصفهان
آشنایی با طرز تهیه کوفته قرمزه نخودچی ما مردم ایران همواره به غذا اهمیت داده ایم و به همین دلیل تنوع غذا در کشورمان بسیار زیاد است، به طوری که هر شهری برای خود منوی خاصی از غذاهای سنتی دارد. در این مقاله می خواهیم به شهر اصفهان سر بزنیم و با یکی از غذاهای سنتی و قدیمی این شهر به نام قرمزه نخودچی آشنا شویم که از کوفته های کوچک گوشت،...ادامه »
طرز تهیه یخمه ترش اصفهان
یخمه ترش اصفهان اگر به لیست غذاهای سنتی و قدیمی ایرانی نگاه کنید متوجه غنی بودن این غذاها از انواع ویتامین ها و پروتئین ها خواهید شد که تمام انرژی مورد نیاز برای ادامه فعالیت در طی روز را به همراه داشتند. به عبارتی می‌توان گفت پایه غذاهای سنتی ایرانی بر میزان انرژی و پروتئینی است که در مواد اولیه آنها وجود دارد اما متاسفانه این...ادامه »
طرز تهیه کباب زردک اصفهان
آشنایی با طرز تهیه کباب زردک اصفهان اصفهان از جمله مناطقی است که تنوع بسیاری در غذاهای سنتی و محلی‌اش دارد. این استان برای هر ذائقه یک غذای محلی خوشمزه دارد. یکی از این غذاهای سنتی کباب زردک است. کباب زردک از غذاهای محلی پر طرفدار اصفهان است که بسیاری به دنبال طرز تهیه آن هستند. این کباب در واقع نوعی شامی اصفهانی است که چاشنی آن را...ادامه »
طرز تهیه خورش نخود آله اصفهان
خورش نخود آله اصفهان خورش نخود آله که گاها با نام خورش دو نیم کاشان نیز شناخته می شود، از جمله غذاهای سنتی اصفهان زیبا به شمار می‌رود که نه تنها در اصفهان بلکه در سایر شهرها نیز طرفداران فراوانی پیدا کرده است. آله در زبان محلی کاشان به معنای نصفه و نیمه است به همین دلیل این خورش با نام دو نیم نیز شناخته می شود. گرچه نام دونیم باعث می...ادامه »
طرز تهیه آش سماق اصفهان
آش سماق اصفهان گاهی وقت‌ها که صحبت از غذا می‌شود، ناخودآگاه احساس گرسنگی به سراغمان می آید، مخصوصاً وقتی صحبت از غذاهای خوشمزه باشد. آش، ازجمله غذاهایی است که کمتر کسی پیدا می‌شود دوست نداشته باشد. انواع آش در شهرهای مختلف با طرز پخت متفاوت وجود دارند که اگر امکانش باشد باید همگی را امتحان کرد. حتی با دیدن عکس آش هم هوس می‌کنید،...ادامه »
آشنایی با توحید خانه اصفهان معابد و مکان‌های مذهبی همواره از جاذبه‌های گردشگری به شمار می‌روند. اصفهان به عنوان مقصدی گردشگری دارای مساجد و مکان‌های مذهبی‌ای است که دیدن‌شان خالی از لطف نخواهد بود. توحید خانه اصفهان از جمله این مکان‌ها است که اگر به اصفهان سفر می کنید و به بازدید جاذبه‌های این شهر می‌روید، بد نیست از...ادامه »
سارویه اصفهان
معرفی سارویه اصفهان اصفهان استانی است که در طول سال به ویژه ایام تعطیلات خیل عظیمی از گردشگران را پذیراست. بیشتر ما که سفری به این دیار داشته‌ایم، اصفهان را بیشتر با سی و سه پل و زاینده رود و آثار و صنایع دستی‌اش می‌شناسیم. اما این استان جاذبه‌ها و آثار تاریخی دیگری نیز دارد. ازجمله این آثار تاریخی قلعه سارویه است. قلعه سارویه با...ادامه »
آبشار شلماش سردشت
آبشار شلماش از مهم ترین آبشارهایی است که در سطح استان آذربایجان غربی جاری است و مورد توجه و استفاده گردشگران می باشد. بلندای این آبشار زیبا در حدود 50 متر می باشد و در ۱۵ کیلومتری جنوب شهرستان سردشت قرار گرفته است. آبشار شلماش با دره‌ ای سرسبز در کنار جنگل‌های پراکنده، در نزدیکی شهر سردشت واقع شده و از شاخه‌ های رودخانه زاب کوچک...ادامه »
چشمه آب معدنی کانی گراوان در سردشت
چشمه آب معدنی کانی گراوان در روستای کانی گوز در نزدیکی شهر ربط از توابع شهر سردشت قرار دارد. فاصله این چشمه از شهرستان ربط 2 کیلومتر و از شهرستان سردشت 12 کیلومتر می باشد.  آب چشمه گراوان سرد و به علت شوری اش غیر قابل شرب است. این چشمه، از لحاظ مواد معدنی بسیار غنی بوده و پس از رسوب گذاری منظره بدیع و رنگارنگی را به وجود آورده است. آب...ادامه »
چشمه آبگرم ایسی سو در سلماس
چشمه آبگرم ایسی سو در روستایی به همین نام بین ارومیه و سلماس و در نزدیکی گردنه قوشچی قرار دارد. آبگرم ایستی سو (ایسی‌سو) در ۶۹ کیلومتری جاده ارومیه - سلماس واقع شده است. حرارت آن این چشمه در حدود 17 درجه سانتیگراد است و در ارتفاع 1350 متر از سطح دریاهای آزاد از زمین می جوشد. چشمه آب معدنی ایسی سو دارای آبی گرم و حاوی املاح گوگردی زیادی...ادامه »
غار سهولان در مهاباد
غار سهولان که به زبان کردی به معنی یخبندان است، در روستای سهولان واقع در 40 کیلومتری شهرستان مهاباد و در جاده مهاباد به بوکان قرار گرفته است. مردم محلی غار را کونه کبوتر یعنی لانه کبوتر می نامند. دلیل این نامگذاری وجود تعداد زیادی لانه کبوتر درون غار است. مساحت داخلی غار سهولان حدود 600 متر مربع است. ارتفاع سقف غار تا دریاچه آن به 50...ادامه »
دریاچه مارمیشو ارومیه
در حدود 45 کیلومتری غرب شهر ارومیه و در میان کوهستان های سر به فلک کشیده این شهرستان، وقتی به مرز ایران و ترکیه می رسیم، دریاچه ای طبیعی و بسیار زیبا و دیدنی به نام مارمیشو خودنمایی می کند. وسعت این دریاچه در حدود 5 هکتار است و آب این دریاچه از چشمه‌ های طبیعی و نزولات جوی تأمین می‌شود. مارمیشو زیستگاه آبزیان از جمله ماهی قزل آلا و...ادامه »