اعیاد ملی و مذهبی در استان اصفهان

  • اعیاد ملی و مذهبی در استان اصفهان
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

چگونگی انجام جشن و سرور در میان پیروان ادیان و اقوام مختلف با باور های مذهبی و ویژگی های قومی درآمیخته است اما برخی از مراسم، دامنه و گسترشی وسیع می یابند و فراتر از جریان های مذهبی و قومی قرار می گیرند. مراسم مربوط به جشن های نوروز به ویژه در ایران و منطقه قفقاز و آسیای میانه رواج گسترده داردو با ویژگی های محلی درآمیخته است. عید نوروز که یکی از  اعیاد باستانی و ملی ایران به شمار می رود و در گذشته با مراسم و آدابی با شکوه برگزار می شد، در حال حاضر نیز با اندک تغییراتی و به شکلی ساده تر، هم چنان مرسوم است. ایرانیان در روزگاران پیشین برای شادی، ارزش و احترام ویژه ای قائل بودند و آن را صفتی اهورایی می دانستند و تقدیس می کردند و با برپا داشتن مجالس جشن و سرور، نشاط و شادی را به ارمغان می آوردند چنان که داریوش کبیر و دیگر شهریاران نامدار ایرانی، در سنگ بنشته های خود، از خداوند که به بشر شادی ارزانی فرموده، سپاسگزاری کرده اند.

برگزاری جشن نوروز، از روزگاران بسی دور تا به امروز، نمودار ذوق سرشار، قریحه شاداب و روح نشاط طلب مردم سرزمین ایران و به تبع آن، اصفهان است که مانند آن در میان مردم دیگر کشورها کمتر می توان یافت. مردم فرهنگ دوست و هنر پرور ایرانی، همان گونه که در به وجود آوردن آثار و بدایغ شگرف هنری و فرهنگی پیشتاز و ذوق پرور بوده اند، در انجام مراسم و آیین روز آغاز سال نو کوشش و تلاش فراوان به کار می برده اند.

مردم استان اصفهان، جشن باستانی نوروز را با شکوه تمام برگزار می کنند. مراسم چهارشنبه سوری، استقبال از بهار، نو کردن محیط خانه و زندگی، دید و بازدید ها، سیزده به در و دیگر مراسم مربوط به جشن نوروز مانند سایر نقاط ایران برگزار می شود.

در میان مردم نواحی مختلف استان اصفهان، مانند سایر نقاط ایران، مراسمی ویژه مانند بخت گشایی، فالگوش نشینی، قاشق زنی، فال گرفتن، کوزه شکستن و سبزه گره زدن در روز سیزده به در و دیگر مراسم و آیین ها رایج است.

علاوه بر مراسم تحویل سال و جشن نوروز، اعیاد مذهبی نیز با شکوه فراوان برگزار می شوند. روز اعیاد قربان، غدیر خم، مبعث، فطر و روزهای تولد ائمه، در سراسر استان جشن گرفته می شود.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

راهنمای گردشگری ایران استان اصفهان، نشر ایران گردان، حسن زنده دل و دستیاران، 1388.

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران