کانال تلگرام

دانلود کتاب آمازون

اقوام و زبان در استان قزوین

  • اقوام و زبان در استان قزوین
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

بر اساس منابع تاریخی، دشت قزوین و مناطق شمال، جنوب و غرب آن جز محل های مسکونی اقوام آماردها است که بعدها به محل سکونت مهاجران آریایی تبدیل شد و مردم دیلم هم در آن مستقر شدند. از این رو می توان گفت مردم قزوین در اصل آریایی و از خاندان دیلم بوده اند که به واسطه اختلاط با آماردها، اعراب، ترک ها و مغول ها تغییراتی در ویژگی نژاد، زبان و فرهنگ آن ها پدید آمده است.
اکثر مردم استان قزوین به زبان فارسی سخن می گویند. مردم محله های شرقی، جنوبی و مرکزی یعنی محله های پنبه ریسه، راه چمان، راه ری، خندقبار، مغلاوک، آخوند و سکه شریحان که کم تر با ماموران و درباریان صفوی تماس داشتند به زبان فارسی سخن می گویند. اما علاوه برزبان فارسی، زبان‌های دیگری چون ترکی و تاتی، مراغی و رمانلویی رواج دارد. زبان ترکی بیشتر در میان مردم دهستان های خرقان، ابهر رود، طارم، افشاریه، بویین زهرا، در بعضی از روستاهای بشاریات، اقبال، پشگلدره، قزوین، در برخی محله های چون درب کوشک، شیخ آباد، گوسفند میدان  قملاق و دیمج که زمانی محل سکونت امیران، درباریان، خادمان و ماموران دربار صفوی بوده رواج دارد. همچنین استان قزوین، اصلی ترین منطقه تات نشین ایران به حساب می آید که بیشتر تات ها در شهرستان تاکستان سکونت دارند.


1 به این مطلب امتیاز دهید

زیباترین مناطق مشابه:


عبارت های مرتبط:

منبع

درگاه اینترنتی ایران

نظرات کاربران

  • قزوینلی در ۲ بهمن ۱۳۹۵

    سلام اکثر مردم قزوین تورک هستند. و نیز قوم ماد از قوم آریایی نیستند.

  • عباس ربانی در ۲۳ خرداد ۱۳۹۶

    کاملا درست است. ترک ها اصل قزوینی نیستند

  • مراد احمدی در ۲۵ خرداد ۱۳۹۶

    این که قزوینها امروزه تماما آریایی هستند و چندین سال است به فارسی لهجه دار صحبت میکنند کاملا صحیح است. مشکل امروزه ایران ترک ها هستند که معلوم نیست چگونه و کی به قزوین مهاجرت کرده اند. و در روستاهای تازه تاسیس با برنامه ریزی غلط افزایش دامنه شهر کلا تماما اصالت ها را به گند کشیده اند.