اقوام و زبان در استان کردستان

 • اقوام و زبان در استان کردستان
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

به استناد شواهد و مدارک مستند تاریخی، قوم کرد یکی از نژادهای آریایی هستند که در هزاره دوم قبل از میلاد از کناره های دریای خزر به سلسله کوه های زاگرس آمده و با غلبه بر قدرت آشوریان در نینوا، امپراطوری مادها را در قرن هفتم قبل از میلاد در ایران پایه گذاری کردند. کردستان یکی از استان های کردنشین در غرب ایران است. اکثر ساکنان این استان، کرد زبان هستند که به لهجه های مختلف صحبت می کنند. گروهی از مردم شناسان بر این باورند که زبان کردی یکی از زبان های گروه هند و اروپایی و ایرانی است.

زبان کردی در استان کردستان و همچنین در استان های ایلام، کرمانشاه، همدان، آذربایجان غربی و شمال خراسان و دیگر کشورها، لهجه های گوناگونی دارد اما مهم ترین و پر تکلم ترین این لهجه های کردی شامل دو شاخه کرمانجی و سورانی است، شاخه سورانی در استان کردستان لهجه رایج در ادبیات مکتوب است.

به غیر از زبان کردی مردم برخی از بخش های کرانی شهرستان بیجار و بخش مرکزی شهرستان قروه به زبان ترکی آذربایجانی صحبت می کنند. همچنین تکلم زبان لکی در بخش چهار دولی در شهرستان قروه نیز رواج دارد.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

درگاه اینترنتی ایران

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران

 • درویش در ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۴

  با تشکر از سایت خوبتون عکسی که برای اقوام و زبان کردستان گذاشتید تناسبی با کردستان و کردها نداره بهتر بود از مرد یا زنی با پوشش کردی استفاده می کردید

  • حمیدرضا سریزدی در ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۴

   با سلام و تشکر از شما
   ممنون اصلاح شد.