طرز تهیه مرجو خورش طالقان
آشنایی با طرز تهیه مرجو خورش طالقان شهر طالقان با نام قدیمی تالکان جزو یکی از شهرهای ییلاقی استان البرز است که در دامنه جنوبی رشته‌ کوه‌ های البرز قرار گرفته است. شهر طالقان به حیات وحش و پوشش گیاهی متنوع، دریاچه، آبشار و طبیعت چشم‌نواز خود معروف است و میزبان مسافران زیادی از سراسر کشور است. از آنجا که طالقان در نزدیکی تهران...ادامه »
کوچکترین استان ایران
کوچکترین استان ایران با توجه به تحقیقات انجام شده کم جمعیت ترین استان ایران ایلام می باشد. همچنین کوچک ترین استان ایران از لحاظ مساحت استان البرز می باشد. استان البرز سی و یکمین استان ایران محسوب می شود. در جلسه ای در تاریخ 12 بهمن 1388 لایحه ای مبنی بر تاسیس این استان تصویب شد و به مجلس شورای اسلامی فرستاده شد بعد از آن با موافقت...ادامه »
خانه معلم لاهیجان
لاهیجان لاهیجان یکی از زیباترین شهر های استان گیلان بوده که به عروس گیلانی مشهور است و از زیباترین مناطق در شمال ایران محسوب میشود. طبیعت زیبای شهر لاهیجان موجب شده تا بسیاری از مردم ایران زمین برای تعطیلات و گردش به این سرزمین سر سبز سفر کنند. تابستان های لاهیجان دارای اب و هوای گرم و شرجی بوده و در فصل زمستان نیز ابتدا هوای گرم و...ادامه »
روستای خور / آبشار خور
روستای خور در دامنه غربی قله گندم چال در شمال غرب تهران و یکی از مناطق مرتفع البرز مرکزی است که دارای طبیعت منحصربه‌فرد و دارای مناطق دیدنی همچون قله‌ها و دره‌های سرسبز  است. یکی از شاخص‌های منحصربه‌فرد آن آبشار خور است. روستای خور شهرک خور از روستاهای قدیمی شهرستان ساوجبلاغ با پیشینه بالای 2000 سال است که در ناحیه سردسیری...ادامه »
کاروانسرای کندوان کرج
کاروانسرای کندوان یکی از بناهای دوران قاجاریه در کرج است که در کیلومتر 75 جاده کرج به چالوس، در نزدیکی روستای گچسر یک کیلومتری غرب تونل کندوان قرار...ادامه »
قلعه صمصام کرج
قلعه صمصام یکی از آثار به جای مانده از دوره قاجاریه در کرج است که در مدخل ورودی شهر و در ضلع جنوبی خیابان، کنار رودخانه کرج ساخته شده است و جاده کرج به چالوس، در ضلع شرقی آن واقع شده و دلیل اهمیت و موقعیت استراتژیکی قلعه صمصام است. مساحت قلعه، 1122 متر مربع که تشکیل شده از یک حیاط مرکزی و تعدادی اتاق‌های مخروبه که به طور الحاقی و به...ادامه »
موقعیت اجتماعی و اقتصادی استان البرز
استان البرز در بخش کشاورزی به دلیل داشتن شرايط اقليمي ممتاز، خاک حاصلخيز، خاکدار بودن بیش از ۷۰ درصد از اراضی، کیفیت مناسب و مطلوب آب های سطحی و زیرزمینی، وجود شرایط کشت دوم و سوم در برخی نقاط، وجود نهالستان برای عرضه به کل کشور و به ویژه امکان تصفیه و بازیافت فاضلاب در بخش کشاورزی دارای موقعيتي استثنايي است و یکی از استان های مهم...ادامه »
اقوام و زبان در استان البرز
استان البرز به علت مهاجرت پذیری دارای ترکیب مختلف اقوام است. از اقوام ساکن در شهرستان کرج می توان به اقوام لر، کرد، گیلکی، یزدی، ترک، مازندرانی و خوزستانی اشاره کرد که به صورت غیر متمرکز در نقاط مختلف استان ساکن هستند و به این زبان ها نیز صحبت می کنند و زبان رسمی در این استان همچون سایر نقاط کشور فارسی است. از دیگر گویش‌های رایج...ادامه »
قلعه دخترک در کرج
قلعه دخترک که به نام های دیگری مانند قلعه دختر و آتشگاه قصران معروف است، در سه کیلومتری شرق کرج قرار دارد. بالای کوه قلعه اسفندیار که در شرق روستای کلاک واقع شده، باقیمانده دیوارهای قلعه ای به چشم می خورد که کاملا ویران شده و پلان و نقشه آن غیر قابل تشخیص است. قلعه دخترک کلاک در خط الراس کوه واقع شده و از بالای آن، محدوده کرج و...ادامه »
معرفی روستای ارنگه در جاده چالوس
ارنگه شامل روستاهای: گوراب، ابهرک، سیجان، سرزیارت جی، چاران و خور می‌باشد که به مجموعه آنها ارنگه و به مرکز آنها ارنگه بزرگ می‌گویند. ارنگه از دیر باز مرکز حکومتی منطقه بوده و بخش آسارا یکی از توابع ارنگه بوده و در اسناد ثبتی آن به عنوان دهستان ارنگه جزو منطقه 5 تهران درج گردیده که متاسفانه به دلیل غفلت و عدم پیگیری بخش به نام...ادامه »
معرفی روستای آتشگاه کرج
روستای آتشگاه در۲۰ کیلومتری شمال غربی کرج و نزدیک ۱۰ کیلومتری شمال گوهردشت کرج و در پایان یک جاده کوهستانی و بن‌ بست قرار گرفته است. مساحت این روستا که یکی از روستاهای گردشگری شهر کرج قلمداد می شود نزدیک به ۲۵۰۰ هکتار است که در برگیرنده‌ خانه‌ های مسکونی، زمین‌ های کشاورزی، باغ، چراگاه، کوه و … است که ویژگی کوهستانی این روستا...ادامه »
راهنمای سفر یکروزه به غار یخ مراد
دیدن غار یخ مراد می تواند برای سفر یک روزه اطراف تهران، یک برنامه بسیار مهیج و لذت بخش به حساب بیاید. چرا که شما می توانید با دور شدن تنها 65 کیلومتر از تهران، به یک جاذبه دیدنی دست پیدا کنید، یک روز شاد بسازید و با طبیعت باشید. برای رسیدن به غار یخ مراد، می توانید از مسیر تهران - چالوس حرکت کنید، صبحانه را در یکی از رستوران های کنار...ادامه »