شهرستان شبستر

امامزاده ابراهیم خلیل صوفیان

ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

امامزاده ابراهیم خلیل در شهر تاریخی صوفیان

صوفیان یکی از شهرهای استان آذربایجان شرقی است که در بخش شبستر قرار دارد. این شهر به دلیل قرار گرفتن در راه اروپا، همواره موردتوجه گردشگران بوده است و همچنین مورد حمله‌های عثمانی‌ها در زمان صفویه و افشاریه بوده است. اگر بخواهیم مشاهیر این شهر را معرفی کنیم، یکی از مهم‌ترین نفرات باله خلیل صوفیانی عارف مشهور قرن پنجم هجری است. وی از چهار عارف ناظر بازسازی شهر تبریز و بنای مسجد جامع آن بعد از زلزله ویرانگر سال ۴۳۵ هجری بوده است. مزار این عارف مشهور به‌عنوان امامزاده ابراهیم خلیل صوفیان در ورودیه قبرستان تاریخی شهر صوفیان قرار دارد که مردم شهر صوفیان ارادت خاصی به این امامزاده دارند و در عمران و آبادی آن می‌کوشند.

معرفی امامزاده ابراهیم خلیل صوفیان

امامزاده ابراهیم خلیل صوفیان

معنای لغوی باله

اگر واژه باله نظرتان را جلب کرده، بهتر است بدانید باله به‌منظور بزرگداشت و احترام این عارف به‌کاررفته است که در آن دوره به زبان آذری مترادف با اخی بوده، حتی می‌گویند به زبان آذری یعنی بزرگ و جوانمرد و صاحب ایثار است. پس باله خلیل یعنی اخی خلیل که نشانگر فتوت و اخوت بین آن‌ها است.

ویژگی‌های امامزاده

البته اگر بخواهیم در مورد امامزاده بودن این مکان بحث کنیم، با توجه به تحقیقات انجام‌شده، وی موردتوجه اهالی بوده و بنابراین این مکان جزو اماکن مقدس شهر به‌حساب می‌آید. حدوداً هفتادسال پیش، هرسال در سومین روز ماه محرم کاروانی از روستای قوم تپه برای عزاداری به این مقبره می­آمدند و به تعزیه مشغول می­شدند. اهالی شهر صوفیان نیز در ایام عزاداری شرکت می‌کردند و به مراسم مذهبی و ادای نذورات می­پرداختند، اکنون نیز نگهداری از این مکان به عهده هیئت‌امنا در آمده و از طرف اداره اوقاف است.

بااینکه صوفیان شاهد حوادث تاریخی بسیاری بوده و در جریان‌های ناگوار تاریخ، سنگر تبریز به‌حساب می‌آمده، ساختمان‌هایش اکثراً گلی هستند و فقط گنبد بلند امامزاده خلیل آجری است که بارنگ سبز از دور همه را به‌سوی خود جلب می‌کند. همان‌طور که گفتیم زیارتگاه امامزاده ابراهیم خلیل یا باله خلیل صوفیانی در ورودی قبرستان بر فراز تپه‌ای در کنار جاده قدیم تبریز به مرند قرارگرفته دارای بخش‌های مانند یک دهلیز، دو اتاقک و یک مسجد کوچک با سه ستون چوبی است که دریکی از اتاق‌ها قبر وجود دارد.

معرفی امامزاده ابراهیم خلیل صوفیان

امامزاده ابراهیم خلیل صوفیان

ارادت اهالی صوفیان

بااینکه چندین سال از وفات ایشان می‌گذرد، اما همچنان مردم صوفیان اعتقاد عجیبی به این امامزاده ابراهیم خلیل دارند و در مورد عمران این ساختمان تلاش کرده‌اند. حتی در ایام محرم و سوگواری‌ها نیز مراسم عزاداری در حسینیه این مکان برگزار می‌شود و مردم نذورات خود را به ضریح می‌اندازند، مخصوصاً روزهای پنجشنبه و جمعه مملو از جمعیت زوار می‌شود که برای آرامش خاطر و راز و نیاز به این مکان مقدس می‌آیند.

بازسازی‌های انجام‌شده امامزاده ابراهیم خلیل

مقبره امامزاده ابراهیم خلیل در طی چندین سال گذشته، چند بار مرمت و بازسازی‌شده که در سال ۹۱ طرح بازسازی این امامزاده به‌عنوان طرح جامع در سازمان اوقاف و امور خیریه قرار گرفت. با تکمیل طرح بازسازی امامزاده ابراهیم خلیل ، صوفیان به شهری زیارتگاهی تبدیل‌شده است و چون در ورودی شهر و نزدیک تبریز قرارگرفته، علاوه بر اهالی آن منطقه، زائران زیادی از استان آذربایجان شرقی و استان‌های دیگر کشورمان به اینجا سفر می‌کنند.

مطالب مرتبط: مقبره معجز شبستری

حتما بخوانید: غذاهای محلی آذربایجان شرقی آش آبغورهعبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران