امامزاده درب امام اصفهان

 • امامزاده درب امام اصفهان
 • امامزاده درب امام اصفهان
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

بنای یکی از امامزاده های مورد علاقه مردم اصفهان که در محله قدیمی سنبلستان، مجاور محله قدیمی دردشت واقع شده، امامزاده درب امام است که آرامگاه دو امامزاده به نام های “ابراهیم بطحا” و “زین العابدین” را در خود جای داده است. در کتاب میزان النساب، اسم و نسب زین العابدین، با چهار واسطه به حضرت امام جعفر صادق (ع) منتهی شده است.

بنای تاریخی درب امام شامل دو گنبد بزرگ و کوچک و یک سردر بزرگ کاشی کاری شده از دوره جهانشاه قراقویونلو است و سه صحن در سه شمالی، شرقی و غربی دارد. قسمت خارجی این بنا، روی به جانب هر سه صحن، دارای تزیینات کاشی کاری و گچ بری است و هر دو گنبد آن، مخصوصا گنبد بزرگتر، از کاشی های نفیس پوشیده شده است. سردر اصلی درب امام که در ضلع شمالی و مشرف به صحن شمالی است، از شاهکار های تزیینات رنگین ایرانی است که از لحاظ ظرافت صنعت کاشی کاری کم نظیر است. بخشی از کتیبه تاریخی این سردر، در جبهه مقابل و در جانب غربی آن باقی مانده و ثلث آخر کتیبه در جانب شرقی سردر، به کلی از بین رفته است.

در داخل بقعه ای که زیر گنبد بزرگ درب امام واقع شده است، ضریحی بر آرامگاه دو امامزاده قرار دارد. دیوار ها و سقف آن با تزیینات گل و بوته آراسته شده اند و ازاره های اطراف آن نیز با کاشی های خشت هفت رنگ تزیین یافته اند، ولی هیچ نوع کتیبه ای در حرم وجود ندارد. درب ورودی حرم، زنجیر نفیسی دارد که بر دایره برنجی وسط آن به قطر ۱۱ سانتی متر کلمات و عباراتی نقر شده است.

در صحن غربی درب امام، پنجره هایی نفیس با گچ بری بسیار زیبا در حواشی نصب شده است. یکی از این پنجره های بی نظیر تاریخی، که با گچ ریخته شده و با شیشه های رنگین تزیین شده است، به وسیله اداره باستان شناسی اصفهان به قصر چهلستون منتقل شده و برای تماشای گردشگران، در یکی از اتاق های این کاخ نصب شده است.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

راهنمای گردشگری ایران استان اصفهان، نشر ایران گردان، حسن زنده دل و دستیاران، ۱۳۸۸.

اطلاعات این مکان
آدرس
خیابان چهار باغ پایین، خیابان عبدالرزاق
نوع
امامزاده منتسب به امام جعفر صادق (ع)

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران

 • احمدجان نثاری در ۲۱ خرداد ۱۳۹۴

  من ازافرادی هستم که حتما هفته ای یک مرتبه به این امامزاده میایم (درب امام)مدیریت بسیارضعیفی داردمحیط امام زاده بسیارکثیف است درامامزاده وقتی واردمیشوی حرج ومرج عجیبی وجوددارد

  • حمیدرضا سریزدی در ۲۱ خرداد ۱۳۹۴

   با سلام خدمت شما دوست عزیز
   امیدوارم این مشکل حل بشه و علاقه مندانی مانند شما به راحتی و رغبت بتونن ا مکان های تاریخی، طبیعی و مذهبی ایران عزیز استفاده کن.

 • مرضیه در ۱۸ مهر ۱۳۹۶

  من از افرادی هستم که حاجات خیلی مهم و بزرگم را از این دو امامزاده عزیز گرفتم. زیارت ایشان را به همه توصیه میکنم. نیت کنید مطمئن باشید دست خالی بر نمی گردید. التماس دعا