امامزاده سید ابراهیم زنجان

  • امامزاده سید ابراهیم زنجان
  • امامزاده سید ابراهیم زنجان
  • امامزاده سید ابراهیم زنجان
  • امامزاده سید ابراهیم زنجان
  • امامزاده سید ابراهیم زنجان
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

امامزاده سید ابراهیم زنجان در ضلع جنوبی امام خمینی شهر زنجان یکی از بقاع متبرکه و مهم شهر واقع شده است که شرح آن را در سایت دانشنامه شهری ایران می خوانید.

علمای فن در شجره نامه آن حضرت اختلاف نظر دارند، جمعی ایشان را ابراهیم بن موسی بن جعفر دانسته اند. بنای امامزاده ابتدا به سبک چهارطاقی بوده که گنبد زیبایی آن را پوشش می داده و در سال ۱۳۴۰ شمسی این بقعه بازسازی شده است.

علما در شجره نامه امامزاده سید ابراهیم اختلاف نظر دارند. جمعی امامزاده را ابراهیم بن موسی بن جعفر دانسته‌ اند و جمعی دیگر همانند ابوالفرج اصفهانی و ابونصر بخاری در سرالنساب، او را ابراهیم بن محمد بن عبدالله بن الحسن بن العباسبن علی ذکر نموده‌ اند. اگر این شجره نامه صحیح باشد سید ابراهیم به اتفاق گوگبی حسین بن اسماعیل بن محمد الارقط بن الباهربن زین العابدین در اوایل قرن سوم هجری در زمان خلیفه عباسی قیام نموده و در ۳ کیلومتری سمت جنوبی شهر زنجان در جریان جنگی با افراد خلیفه شهید گردیده‌ است. علامه محمد اسماعیل صائنی که از فلاسفه و مفسران نامدار قرآن مجید بوده به نقل از تاریخ طبری درباره امامزاده سید ابراهیم مدفون و معروف در شهر زنجان گفته که او نوه چهارم حضرت ابوالفضل العباس بن علی بن ابی طالب امام اول شیعیان است و او امامزاده موسوی نیست، بلکه از نسل حضرت عباس می‌ باشد.

بنای امامزاده ابتدا به سبک چهارطاقی بوده که گنبد زیبائی آن را پوشش می‌ نمود، در سال ۱۳۴۰ شمسی این مجموعه به جهت تبدیل به احسنت برداشته شده و مجدداً منطبق بر بنای قدیمی نوسازی گردیده‌ است. گنبد از نوع تک پوششی بوده که با واسطه چهار گوشواره بر جرزها استوار گشته و حد فاصل گوشواره‌ ها و گنبد، هشت نور گیر تعبیه شده‌ است. تزئینات گنبد از داخل مقرنس و گره سازی بوده و سوره جمعه به خط زیبای ثلث، به قلم استاد جواد میر محمد رضائی زنجانی و گچبری استاد شعبان آزادی زنجانی نوشته شده‌ است. در نمای بیرونی، سوره مبارکه (اسماء ذات البروج) به خط ثلث زنجیری نوشته شده‌ است.

ضریح حرم که در اصفهان ساخته شده در سال ۱۳۵۸ نصب گردیده است. قدیمی‌ ترین قسمت این آرامگاه، سر در ورودی سمت شمالی و مناره‌ های واقع در طرفین آن می‌ باشد. این سردر به سال ۱۳۴۱ شمسی توسط معمار ابراهیم سلطانی ساخته شده و بالای مناره‌ ها آیه ۵۵ سوره مبارکه احزاب به خط زیبای ثلث به قلم استاد اخیرالذکر رقم گردیده‌ است. تجدید بنای این آرامگاه توسط استاد منصور محاوری، فرزند ملا غلامرضا متولد ۱۲۷۸ شمسی است. او از سال ۱۳۴۰ با همکاری دیگر شهروندان زنجان به تجدید بنا امامزاده همت گماشت. استاد محاوری در اسفند ماه ۱۳۵۴ در گذشته و در رواق ورودی حرم دفن شده‌ است.

در وضعیت فعلی، شبستان اصلی هیچگونه مسئله حاد استاتیکی ندارد. اما قسمتی از حجرات واقع در ضلع شرقی صحن از نظر ایستائی فعال گردیده و مشکلاتی دارد.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- کتاب چهره ایران، راهنمای گردشگری استانهای ایران، موسسه جغرافیایی و کارتوگرافی گیتا شناسی، پاییز ۱۳۹۲ (استفاده از مطالب این کتاب با اجازه موسسه گیتاشناسی صورت گرفته است).

2- ویکی پدیا

3- درگاه اینترنتی اداره اوقاف و امور خیریه زنجان

اطلاعات این مکان
آدرس
زنجان، خیابان امام خمینی (ره)، بعد از خیابان امام صدر
نوع
امامزاده منتسب به !!! (جد ایشان مورد اختلاف است)

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران