امامزاده سید سلطان محمد در رودان هرمزگان

ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

امامزاده سید سلطان محمد

رودان از شهرستان‌های استان هرمزگان در جنوب ایران است که مرکز آن شهر رودان (دهبارز) است. شهرستان رودان به دلیل دارا بودن جاذبه‌های طبیعی و گردشگری، درختان سر به فلک کشیده و رودخانه‌های فراوان به بهشت جنوب ایران مشهور است. روستای زیارت سید سلطان محمد نیز از توابع بخش مرکزی شهرستان رودان در ۱۲۰ کیلومتری بندرعباس واقع‌شده و دارای آب و هوایی ملایم در تابستان و معتدل در زمستان است. فاصله این روستا تا مرکز شهرستان رودان (دهبارز) ۴۵ کیلومتر است. این منطقه دارای آب‌وهوای مناسب بهاری همراه با جاذبه‌های دیدنی و گردشگری و رودخانه‌های فراوان و درختان سرسبز است.

روستای امامزاده

امامزاده سید سلطان محمد هرمزگان

امامزاده سید سلطان محمد

قدمت روستای امامزاده به دوره صفویه برمی‌گردد و مردم این روستا به زبان فارسی با گویش زیبای محلی و رودانی صحبت می‌کنند و همچنین مسلمان شیعه جعفری هستند. این روستا از زیباترین روستاهای ییلاقی منطقه رودان به‌حساب می‌آید که دارای جاذبه‌های گردشگری، تاریخی و مذهبی مانند دره ییلاقی تنگ آب، منطقه ییلاقی چاهک، گردشگاه مقتدر، گردشگاه پودونو و دریاچه سد خاکی از مکان‌های تفریحی اطراف این روستا است. روستای پیر چوگان به خاطر مناظر طبیعی فراوان در اطرافش و همچنین وجود مقدس امامزاده سید سلطان محمد (ع) مقصد بسیاری از گردشگران است. اکثر گردشگران از استان‌های هم‌جوار مانند کرمان، سیستان و بلوچستان و فارس و از سایر استان‌های دور دیگری می‌آیند.

مشخصات امامزاده

امامزاده سید سلطان محمد هرمزگان

امامزاده سید سلطان محمد

همچنین این روستا به نام پیر چوگان نیز شناخته‌شده که این لقب مختص امامزاده سید سلطان محمد(ع) بوده و به معنای بزرگ منطقه در چوگان است. پیر چوگان تلفیقی از دو کلمه پیر و چوگان است که پیر به خاطر وجود مبارک امامزاده و همچنین لقبی برای آن حضرت بوده که به معنای بزرگ است و کلمه چوگان نیز همان چاهی است که در مقابل ساختمان امامزاده قرارگرفته است. در زمان‌های گذشته، از آب این چاه آهوها استفاده می‌کردند، که بر همین اساس، در ابتدا چاهوگان نام داشته، اما پس از گذشت چند سال به چوگان تغییریافته است.

ارادت اهالی به زیارتگاه امام‌زاده سید سلطان محمد (ع)

امامزاده سید سلطان محمد هرمزگان

امامزاده سید سلطان محمد

این زیارتگاه که در روستای سید سلطان محمد قرار دارد که استقبال بی‌نظیر زائران، این روستا را در سال ۱۳۹۱ به‌عنوان یکی از ۱۰ نقطه برتر گردشگری در کشور کرده است. براساس اسناد تاریخی نسب شریف امامزاده سیدسلطان محمد به امام موسی بن جعفر(ع) می‌رسد. این زیارتگاه در میان اهالی روستا و زائران مورد احترام است که اهالی روستا مراسمات گوناگون ملی و مذهبی را در جوار حرم و بارگاه سید سلطان محمد برگزار می‌کنند.

محل‌های استراحت و مراسمات

کمپ‌هایی نیز برای استراحت مسافران در نظر گرفته‌شده و همچنین محل‌های اسکان فرهنگیان در شهرستان رودان وجود دارند تا زائران و گردشگران استفاده کنند. زائران و گردشگران در همه ایام می‌توانند به این مکان مقدس بروند، به خصوص محرم و صفر، روزهای جمعه، اعیاد و وفات‌ها زائران زیادی در جوار بارگاه ملکوتی این امامزاده به راز و نیاز با معبود خویش مشغول‌اند و می‌توانند از برنامه‌های فرهنگی و مذهبی متعددی مانند ادعیه کمیل، ندبه، توسل، زیارت عاشورا و عرفه در این مکان بهره‌مند شوند.

حتما بخوانید: خوراک مهیاوه (مهوه) هرمزگان، هواری ماهی (پلو ماهی) هرمزگانعبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران