امامزاده صالح تجریش در شهر تهران

  • امامزاده صالح تجریش در شهر تهران
  • امامزاده صالح تجریش در شهر تهران
  • امامزاده صالح تجریش در شهر تهران
  • امامزاده صالح تجریش در شهر تهران
  • امامزاده صالح تجریش در شهر تهران
  • امامزاده صالح تجریش در شهر تهران
  • امامزاده صالح تجریش در شهر تهران
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

امامزاده صالح از فرزندان امام موسی کاظم (ع) می باشد و بارگاه ملکوتی و با صفای امامزاده صالح در میدان تجریش واقع شده است.

علمای رجال قدیم نام او را در کتب هود ذکر نموده اند، متاخرین و علمای معاصر از وی به عنوان فرزند مستقیم و بلاواسطه امام نام می برند و نسبت او را تائید می کنند. او سیدی جلیل القدر و واجب التعظیم و یکی دیگر از برادران امام رضا (ع) است که به همراه دیگران به قصد دیدار برادر به ایران هجرت نمود، ولی به دست عوامل حکومتی و دشمنان اهل بیت (ع) به شهادت رسید.

سید مرتضی علم الهدی رازی می نویسد: امام موسی بن جعفر (ع) دارای فرزندان زیادی بوده اند. یکی از آنان صالح ابن موسی الکاظم (ع) است که در اواخر قرن دوم از عراق به سمت ایران کوچ می کند. گویا شخصی به نام حسن بهبهانی در پل کرخ، که امروز به کرج مشهور است در تعقیب امامزاده بوده و چون خدای تعالی درجه شهادت برای ایشان نوشته بود، در باغ جنت گلشن، زیر درخت چنار بزرگی نزدیک چشمه ساری ایشان را به شهادت می رسانند.

بنای بقعه اصلی شامل ساختمان چهارگوش بزرگ و مستحکمی با دیوارهای قطور است و فضای درونی آن تقریبا ۶٫۵ متر مربع مساحت دارد. وضع طاق‌نماها و معماری ساختمان و پوشش آن از معماری بناهای سده هفتم و هشتم است. بنا به شواهد در امامزاده صالح کتیبه‌ ای به سال ۷۰۰ هجری قمری وجود داشته که ظاهرا در تعمیرات و تغییر مدخل بنا از میان رفته است که بنا بر آن همزمان با پادشاهی غازان خان بوده است.

در داخل حریم وسیع امامزاده صالح صندوقی چوبین وجود دارد که احتمالا به دوران اواخر صفوی یا افشار تعلق دارد و ضریح ممتاز نقره‌ای آن که اضلاع شرقی و شمال شرقی و غربی آن دارای محفظه مشبک مزین به نقره و ضلع جنوبی آن مشبک چوبی است از وقفیات مرحوم آقای میرزا سعید خان وزیر امور خارجه اواخر قاجار است. در توسعه اول در حدود ۱۲۰۰ هجری قمری مسجد، حسینیه و حمام در صحن شمالی و در زمین‌ هایی که توسط شجاع السلطنه، پسر ششم فتحعلی‌ شاه وقف امامزاده شد ساخته شده است.

ایوان ورودی و رواق در سمت شمال حرم واقع است و بالای حرم در رواق، لوح مستطیل خشتی کاشی‌ کاری شده‌است که تاریخ ۱۲۱۰ هجری قمری را بر خود دارد و نام فتحعلی‌ شاه بر آن حک شده‌ است. هلاکو میرزا فرزند فتحعلی‌ شاه قاجار در سال ۱۲۱۰ هجری قمری، بانی بازسازی و آذین‌ کاری آن بوده‌ است. وی گنبد را با کاشی پوشاند و در ورودی را از غرب به شمال که حیاط موقوفه پدرش بود بازگرداند. گنبد کاشی کاری شده این بنا چندین بار مرمت و بازسازی شد و سرانجام در سال ۱۳۶۸ به طور کلی تخریب و با کاشی جدید بازسازی شد.

در حمله مغول بنای امامزاده یکسره از بین رفته بود اما بانیان خیر آن را برپا داشتند و همه روزه خیل مشتاقان به خاندان اهل بیت عصمت و طهارت را به آنجا می کشاند.

بنای امامزاده از سال ۱۳۵۱ در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفته و به شماره ۹۰۹ ثبت گردیده است.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- وبسایت رسمی امامزاده صالح (ع)

2- ویکی پدیا

3- درگاه اینترنتی امامزاده ها

اطلاعات این مکان
آدرس
انتهای خیابان ولیعصر، میدان تجریش، ضلع جنوب غربی، امامزاده صالح
نوع
امامزاده منتسب به امام موسی کاظم (ع)
سایت رسمی
www.saleh.ir
تاریخ ثبت در آثار ملی ایران
سال 1351
شماره ثبت در آثار ملی ایران
909

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران