امامزاده طاهر واقع در شهر کرج

  • امامزاده طاهر واقع در شهر کرج
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

یکی از اماکن متبرکه و مشهور شهر کرج امامزاده طاهر می باشد که در محوطه گورستان واقع شده است. موقعیت آن در جنوب بزرگراه کرج – قزوین، بعد از پل مهر شهر می باشد. ده ها نفر از مشاهیر ایران از جمله علی اصغر بهاری، غلامحسین بنان، علی اصغر زند وکیلی، حسن کامکار و احمد شاملو در آن آرمیده اند. بخشی از بنای امامزاده متعلق به دوره صفویه و بخش دیگر آن مربوط به دوره معاصر است که در سال ۱۳۷۴ بازسازی آن شروع شده است.

مساحت اراضی آن بالغ بر شش هکتار است که در آن ساختمان حرم، صحن، پارک و فضای سبز، پارک کودک، پارکینگ خودرو، قبرستان و وضوخانه و بلوار شمالی با آبنمایی زیبا احداث شده‌ است. ساختمان قدیم بقعه به علت فرسودگی بنا و انفکاک دیوارها در سال ۱۳۷۴ تخریب و ساختمان جدید با طرحی زیبا و درمساحت ۱۴۰۰ متر مربع بنا گردیده که دارای یک گنبد خانه، دو شبستان زنانه و مردانه، دو رواق شمالی و جنوبی، دو گلدسته و یک ایوان الحاقی زیبا است. ضریح جدید در سال ۱۳۷۹ که به شکل سنتی ساخته شده نصب گردید. پارک و فضای بازی کودکان به مساحت شش هزار متر مربع در ضلع جنوبی حرم نمایی زیبا به آن بقعه بخشیده‌ است.

نسبت امامزاده طاهر را به امام زین العابدین (ع) می دانند.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- کتاب چهره ایران، راهنمای گردشگری استانهای ایران، موسسه جغرافیایی و کارتوگرافی گیتا شناسی، پاییز 1392 (استفاده از مطالب این کتاب با اجازه موسسه گیتاشناسی صورت گرفته است).

2- راهنمای گردشگری ایران استان تهران، نشر ایران گردان، حسن زنده دل و دستیاران، 1388.

اطلاعات این مکان
آدرس
جنوب بزرگراه کرج - قزوین، بعد از پل مهرشهر
نوع
امامزاده منتسب به امام زین العابدین (ع)

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران