امامزاده عبدالخیر ابهر

  • امامزاده عبدالخیر ابهر
  • امامزاده عبدالخیر ابهر
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

روستاى قروه در ۲۰ کیلومترى سمت شرقى شهر ابهر و در مسیر تاکستان به ابهر واقع است و یکى از آبادی‌ هاى مهم شهرستان ابهر به شمار می ‏آید. این روستا به جهت داشتن معمارى خاص موسوم به صخره ه‏اى و وجود مسجد جامع قروه که متعلّق به قرون چهارم و پنجم هجرى قمرى است، از شهرت ویژه ‏اى برخوردار است.

در سمت غربى این روستا، بناى تاریخى موسوم به امامزاده عبدالخیر واقع شده است. شجره ‏نامه خفته در مزار به درستى معلوم نیست، اما احتمال دارد که ایشان از سادات حسینى منطقه بوده باشد. بناى آرامگاه در وسط یک تپه قبرستان تاریخى قرار گرفته که خود این قبرستان توسط باغ‌ هاى انگور و میوه محصور شده است.

پلان آرامگاه در قسمت داخلى مربع و از نماى بیرونى هشت ضلعى و طول اضلاع فضاى داخلى آن ۳۵/۵ متر می ‏باشد. اضلاع هشت ضلعى به طور قرینه مقابل هم در دو اندازه است. اضلاع بزرگ آرامگاه که منطبق بر جهات اربعه اصلى است  و اضلاع کوچک که منطبق بر جهات اربعه فرعى می باشد. این بنا به استثناى جبهه غربى که دیوار است بقیّه اضلاع آن به صورت در و ایوان اجرا شده است.

کل بنا با استفاده از آجرهاى ختایى ساخته شده و پشت بغل قوس‌ ها با کاشی هاى فیروزه‏ اى رنگ تزیین شده است. گنبد این آرامگاه از نوع گنبده اى دو پوششى می باشد، پوشش داخلى با تزئینات موسوم به پرکشى گچى مزین گشته و پوسته دوم گنبد فاقد هر نوع تزئینات و کتیبه است. در زیر این گنبد مقبره امامزاده قرار دارد که فاقد هرگونه سنگ نبشته است، بر روى مقبره نیز ضریح فلزى جدید که فاقد بار فرهنگى است نصب شده است.

بناى تاریخى امامزاده عبدالخیر از نظر پلان با آرامگاه ملاحسن کاشى در سلطانیه قابل مقایسه است. بنابراین بنا را باید در ردیف بقاع اواخر دوران صفوى تا اوایل دوران قاجار طبقه ‏بندى نمود. در این رابطه وجود سنگ قبره اى مورّخ به سال ۱۲۵۰ و ۱۲۲۰ هجری قمری به سود این نظریه است.

در حال حاضر، در نماى شرقى بقعه، یک ایوان مانند و در نماهاى جنوبى و غربى، ورودى‏ هایى با قوس جناغى قرار دارد. گنبد دو پوشه بزرگى به ارتفاع ۶ متر بر فراز بنا قرار دارد که در گذشته داراى کاشى ‏هاى ساده‏اى بوده است. باقیمانده قطعه ‏هایى از کاشى ‏هاى باریک فیروزه ‏اى بر روى پایه ‏هاى خارجى بنا، روشنگر آن است که بنا در اصل داراى نماسازى قدیمى تزیین مرکّب از آجر و کاشى بوده و در نتیجه جلوه خاصى داشته است. ارتفاع تمامى بنا حدود دوازده متر است. طرح داخلى بنا، چهار ضلعى با سه ورودى است. در داخل بقعه، قسمت‏ هایى از مقرنس کاری‌ هاى زیباى زیر گنبد به جا مانده است.

این بنا به شماره ۹۷۹ به ثبت آثار ملّی و تاریخى نیز رسیده است.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

وبلاگ مزارات ایران و جهان اسلام

اطلاعات این مکان
آدرس
جاده قدیم تاکستان - ابهر، روستای قروه
قدمت
دوره صفویه
شماره ثبت در آثار ملی ایران
979

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران