امامزاده عبدالله همدان

  • امامزاده عبدالله همدان
  • امامزاده عبدالله همدان
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

امامزاده عبدالله همدان، میدان امامزاده عبدالله همدان، به علت وجود این بارگاه مطهر در وسط آن از شهرت زیادی برای اهالی شهر برخوردار است. این مکان مقدس مدفن دو امامزاده می باشد که پدر و پسر هستند: احمد (پدر) و عبدالله (پسر)، ولیکن شهرت این بارگاه به امامزاده عبدالله مشهور است. بنای جدید و تحولات بسیاری در بازسازی معماری آن در سال ۱۳۷۵ انجام شده است.

امامزاده عبدالله در وسط میدانی با همین نام در دل شهرستان همدان واقع شده است که در آن دو مزار وجود دارد. این مزار ها متعلق به پدر و پسری سادات با نام‌ های احمد و عبدالله است که نسب این دو امامزاده به امام موسی کاظم (ع) بر می‌ گردد. مردم همدان اعتقادات زیادی به این امامزاده دارند و پس از برآورد شدن حاجاتشان، نذورات خود را در این محل ادا می‌ کنند.

این دو امامزاده از پیشوایان دین و بزرگان علم نیز بوده‌اند و نسب برخی از رجال علم و تقوی به این دو منتهی می‌ شود. در حدود سال ۲۹۴ هجری قمری که مصادف با آغاز خلافت المقتدر بالله عباسی بوده، احمد به شهادت می‌ رسد.

بنای این امامزاده در سال‌ های اخیر دچار تغییر و تحولات بسیاری شده است و بنای کنونی به جای بنای قدیمی که طاق سنگی چهار ضلعی با گنبدی از شیروانی بود، ساخته شد. ضریح روی مزار، مشبک، آهنی و نوساز است. مردم همدان اعتقاد زیادی به این امامزاده‌ ها دارند و به همین جهت معمولاً پس از برآورده شدن حاجاتشان، نذورات خود را در این محل ادا می‌ نمایند.

یکی دیگر از اعتقادات مردم نسبت به این امامزاده این است که عروس و داماد برای تبرک و آغاز زندگی سعادتمندانه، دور این امامزاده طواف می‌ کنند. ار آنجایی که همدان پایتخت تاریخ و تمدن ایران زمین و یک شهر توریستی است، باید این اماکن متبرکه از جمله امامزاده عبدالله را به یک قطب فرهنگی و محلی برای آرامش و آسایش مردم تبدیل کنیم.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- کتاب چهره ایران، راهنمای گردشگری استانهای ایران، موسسه جغرافیایی و کارتوگرافی گیتا شناسی، پاییز ۱۳۹۲ (استفاده از مطالب این کتاب با اجازه موسسه گیتاشناسی صورت گرفته است).

2- خبرگزاری صبح الوند

اطلاعات این مکان
آدرس
همدان، خیابان باباطاهر، میدان امامزاده عبدالله
نوع
امامزاده منتسب به امام موسی کاظم (ع)

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران