امامزاده هاشم رشت

 • امامزاده هاشم رشت
 • امامزاده هاشم رشت
 • امامزاده هاشم رشت
 • امامزاده هاشم رشت
 • امامزاده هاشم رشت
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

بارگاه مطهر امامزاده هاشم در ۳۰ کیلومتری جنوب شهر رشت و در محور اصلی رشت به رودبار واقع گردیده است. این امامزاده از نوادگان حضرت علی ابن ابیطالب (ع) است.

منوچهر خان گرجی (معتمد الدوله) که برای جلوگیری از حکومت روس ها به حکومت گیلان منسوب شده بود، در سال ۱۲۴۲ هجری قمری به طور گسترده ای بقعه امامزاده هاشم را بازساری کرد. بنای بقعه را به علت اینکه مداخل خوبی دارد هر چند سال یک بار تعمیر و نوسازی کرده‌ اند. از این رو بافت اصلی بقعه به کلی به هم خورده است. در جنگ جهانی اول و نهضت جنگل، این بقعه به شدت آسیب دید. بعد از کشیدن راه شوسه، بقعه کنار شاهراه اصلی شمال قرار گرفت و ساختمان جدیدی برای آن ساخته شد. زلزله ۳۱ خرداد ۱۳۶۹ گیلان بنای مزبور را به میزان وسیع خراب کرد که در حال حاضر بازسازی شده است. همچنین در سال های اخیر تاسیسات جدیدی برای اسکان مسافران ایجاد گردیده است.

این بنا دارای بازارچه، مهمانسرای چند طبقه، مسجد بزرگ و با شکوه، پارکینگ، پارک و تاسیسات مربوط به آن، کتابخانه، مجموعه اداری، غسالخانه، کشتارگاه و درمانگاه است و این مجموعه و از پای کوه تا قله آن ادامه دارد.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- کتاب چهره ایران، راهنمای گردشگری استانهای ایران، موسسه جغرافیایی و کارتوگرافی گیتا شناسی، پاییز ۱۳۹۲ (استفاده از مطالب این کتاب با اجازه موسسه گیتاشناسی صورت گرفته است).

2- درگاه اینترنتی بیتوته

اطلاعات این مکان
آدرس
کیلومتر 30 جاده رشت به رودبار
نوع
امامزاده منتسب به حضرت علی ابن ابیطالب (ع)

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران

 • محمود باقری در ۳۱ شهریور ۱۳۹۴

  سلام ضمن تشکر از عکسهای قشنگ حرم خواهشمندم کمی بیشتر تلاش کنید از بازار وسوغاتی روستا مون عکس بگیرین بزارید

  • حمیدرضا سریزدی در ۳۱ شهریور ۱۳۹۴

   با سلام خدمت شما همراه سیتی پدیا.
   خدمتتون عرض کنم که سایت در حال تکمیل شدن هست و حتما مواردی که شما فرمودین هم لحاظ میشه.
   موفق باشید