امامزاده یحیی ابهر

  • امامزاده یحیی ابهر
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

امامزاده یحیی در دهستان صائین قلعه از توابع بخش مرکزی شهرستان ابهر، بر روی یک مکان تاریخی واقع شده است.

بنای امامزاده تماماً از آجرهای به ابعاد ۵×۲۱×۲۱ سانتی‌ متر ساخته شده است. ورودی بنا مشرف بر یک هشتی است که عرض آن حدوداً نصف عرض شبستان بوده و به طور قرینه احداث گردیده است.

در سقف مسطح هشتی از تیر و تخته استفاده شده است. با توجه به قطر دیوارها، به نظر می‌ رسد که سقف آن قوسی بوده و در طول زمان فرو ریخته است. پلان این بنا با بقعه قیدار نبی واقع در خدابنده قابل مقایسه می‌ باشد. شبستان امامزاده دارای پلان مربع بوده که عرقچین گنبد به واسطه چهار گوشواره بر روی جرزهای چهارگانه استوار گردیده است.

سبک این بنا از نوع گنبده ای دو پوششی زنگوله‌ ای است و دیوارها نقش حائل را دارند. در قسمت داخلی هیچ نوع تزئیناتی در ارتباط با معماری وجود ندارد و سطح بنا با اندود گچ پوشانیده شده است. از نمای بیرونی منتهی‌ الیه گنبد یک ردیف کاشی به رنگ آبی فیروزه‌ ای به عنوان دلیل کاشی‌ کاری اجرا گردیده و تزئینات آن منحصر به چند کاشی مزبور است. در داخل شبستان ضریح بسیار زیبایی بر روی مزار نهاده شده که از چوب چیت اشباع ساخته شده و به استناد کتیبه موجود، از مصنوعات لاهیجان است که در کتیبه «لاهجان» قید گردیده است.

در منتهی‌ الیه این ضریح کتیبه زیبایی به خط ثلث خفی سوره یس نوشته شده و سپس نقوش و طرح‌ های گیاهی و اسلیمی در سطوح ضریح حکاکی گردیده است. در وسط ضلع شمالی ضریح، کتیبه زیبای دیگری به خط ثلث نوشته شده و در متن آن جمله «این صندوق مرقد منور و معطر و مطهر حضرت غفران بنا فردوس … امامزاده یحیی علیه و علی آبائه الاکرام …» قید گردیده و تاریخ کتابت و ساخت ضریح سال ۷۵۸ درج شده است. با توجه به سبک ساختمانی و ترکیب کلی بنا احتمال دارد که بنای امامزاده متعلق به قرن هشتم هجری قمری باشد. به نوشته محققین، نسب ایشان به امام موسی کاظم (ع) می‌ رسد.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

درگاه اینترنتی سیری در ایران

اطلاعات این مکان
آدرس
جاده قدیم ابهر - زنجان، دهستان صائین قلعه
نوع
امامزاده منتسب به امام موسی کاظم (ع)
قدمت
قرن هشتم هجری قمری

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران