شهرستان ابرکوه

معرفی بادگیر ۲ طبقه ای خانه آقازاده ابرکوه (ابرقو)

  • معرفی بادگیر ۲ طبقه ای خانه آقازاده ابرکوه (ابرقو)
  • معرفی بادگیر ۲ طبقه ای خانه آقازاده ابرکوه (ابرقو)
  • معرفی بادگیر ۲ طبقه ای خانه آقازاده ابرکوه (ابرقو)
  • معرفی بادگیر ۲ طبقه ای خانه آقازاده ابرکوه (ابرقو)
  • معرفی بادگیر ۲ طبقه ای خانه آقازاده ابرکوه (ابرقو)
  • معرفی بادگیر ۲ طبقه ای خانه آقازاده ابرکوه (ابرقو)
  • معرفی بادگیر ۲ طبقه ای خانه آقازاده ابرکوه (ابرقو)
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

بادگیر دو اشکوبه ای یا دو طبقه ای خانه آقازاده واقع در شهرستان ابرکوه (ابرقو) در استان یزد یکی از دیدنی های این استان کویری است. قدمت این بنا به دوران قاجار باز می گردد. خانه آقا زاده زیباترین خانه تاریخی ابرکوه است.

خانه آقازاده ابرکوه یکی از زیباترین خانه های تاریخی کشور است و بادگیر آن نیز بر زیبایی این بنای تاریخی افزوده است. اگر می خواهید زیباترین بادگیر ایران را ببینید کافی است در سفر به شهر تاریخی ابرکوه به خانه آقازاده سر بزنید.

بادگیر دو طبقه خانه آقازاده از هر سوی شهر قابل مشاهده است. تصویر این بادگیر بر بسیاری از محصولات تولیدی در کشور مانند اسکناس های دو هزار تومانی نقش بسته است بی آن که کسی از محل چنین بنای جذابی خبر داشته باشد.

برای دسترسی به این بنای تاریخی که در فهرست میراث ملی کشور نیز به ثبت رسیده است، راه طولانی در پیش ندارید. کافی است با اولین سئوال از یک شهروند ابرکوهی، به محله دروازه میدان از محله های قدیمی ابرکوه راهنمایی شوید. یکی از خیابان های اصلی منشعب شده از میدان مرکزی شهر ابرکوه (میدان امام حسین) نیز می تواند شما را مستقیمأ به سمت این محله و خانه راهنمایی کند.

با گذر از تکیه دروازه میدان که خود سابقه ای طولانی دارد،‌ وارد کوچه های پر پیچ و خمی می شوید که عمری به درازای تاریخ چون دیگر نقاط این شهرستان باستانی دارد. ساباطی زیبا که تصویری دلنواز از زیباترین بادگیر ایران در کنار آن به رخ کشیده شده است، به گردشگران یادآوری می کند که به سمت خانه آقازاده در حرکت هستید. در این کوچه ها چند خانه دیدنی دیگر نیز وجود دارد ولی خانه آقازاده معروف ترین خانه قدیمی ابرکوه است.

این بنا متعلق به سید حسین ابرقویی، از ثروتمندان ابرکوه بوده‌ است. مساحت خانه ۸۵۱ مترمربع و به صورت حیاط مرکزی و عمارت در سه جبهه به منظور استفاده در فصول مختلف سال ساخته شده است. قسمت شاخص و جالب توجه این بنا، بادگیر دو طبقه و کلاه فرنگی آن است که در نوع خود بی نظیر است.

بادگیر این خانه یکی از بادگیرهای اصیل و زیبای ابرکوه محسوب می‌گردد که ۱۸ متر ارتفاع دارد و مساحت آن ۱۸ مترمربع است و در دهانه بادگیر ۱۹ دریچه تنظیم هوا وجود دارد که با بادگیر دوم هماهنگی و ارتباط دارد. این بادگیر می‌تواند تنظیمات هوا را حتی در زمانی که هیچ بادی نمی‌وزد، انجام دهد. این بادگیر، برخلاف اکثر بادگیرها، دو طبقه است. در کنار بادگیر کلاه فنگی قرار دارد که به صورت مقرنس‌ کاری شده‌ است و به نحوی طراحی شده‌ است که نور آسان‌ تر وارد خانه شود و فضای خانه روشن‌ تر جلوه کند.

خانه آقازاده ابرکوه و بادگیر آن در تاریخ ۲۴ بهمن ۱۳۷۵ با شماره ثبت ۱۸۳۸ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌ است.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- راهنمای مصور ایرانگردی، موسسه کتاب سرای اعلمی، حمید اعلمی، بهار 1391.

2- خبرگزاری مهر

3- ویکی پدیا

اطلاعات این مکان
آدرس
ابرکوه، جاده یزد به سورمق، خیابان ضلع جنوبی میدان امام حسین (ع)، خانه تاریخی آقازاده
نوع
خانه و بادگیر تاریخی دوره قاجاریه
تاریخ ثبت در آثار ملی ایران
24 بهمن 1375
شماره ثبت در آثار ملی ایران
1838

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران