کانال تلگرام

دانلود کتاب آمازون

بازار تاریخی تهران

 • بازار تاریخی تهران
 • بازار تاریخی تهران
 • بازار تاریخی تهران
 • بازار تاریخی تهران
 • بازار تاریخی تهران
 • بازار تاریخی تهران
 • بازار تاریخی تهران
 • بازار تاریخی تهران
 • بازار تاریخی تهران
 • بازار تاریخی تهران
 • بازار تاریخی تهران
 • بازار تاریخی تهران
 • بازار تاریخی تهران
 • بازار تاریخی تهران
 • بازار تاریخی تهران
 • بازار تاریخی تهران
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

مجموعه بازار تهران که در مرکز شهر تهران و در منطقه ۱۲ شهرداری قرار گرفته است، در زمان فتحعلیشاه قاجار ساخته شده و دارای تیمچه ها، حجره ها، سراها و پاسازهای متعددی می باشد.امروزه این مرکز هنوز هم به عنوان فعالترین قطب های اقتصادی تهران شناخته می شود.

با توجه به مدارک و شواهد موجود، بنای اولیه بازار به دوره شاه تهماسب صفوی و هم زمان با ساخت برج و بارو و دروازه های شهر تهران در حدود سال های ۹۳۰-۹۴۸ هجری قمری تعلق دارد. ظاهراً چهار بازار لباف ها، کرجی دوزها، سراج (بافنده) ها و نعل چی ها، قدیمی ترین بخش بازار تهران است. بخش های قدیم بازار تهران با پوشش طاق و گنبد مسقف شده و روشنایی آن ها از روزنه های تعبیه شده در گنبدهای آجری آن تأمین می شود.

جهانگردان و دیپلمات های خارجی مقیم تهران، از اواخر قرن نوزدهم، بازار مسقف این شهر را به عنوان دیدنی ترین نقطه پایتخت ایران توصیف کرده اند، بازاری که تجارت تمامی تولیدات داخلی و کالاهای وارداتی کشور بدان ختم می شد و صنایع کوچک در آن شکل می گرفتند.

سر توماس هربرت، در سفرنامه خود در سال ۱۱۰۸ هجری قمری (دوره صفویه) بازارهای تهران را فاقد سقف توصیف می‌کند. در میان اماکن بازار تهران، بازار بین‌ الحرمین، از ساخته‌ های دوره محمد شاه قاجار و بازار امیر، سرای امیر و بازار کفاش‌ ها از افزوده‌های دوران ناصرالدین‌ شاه است.

به نوشته صنیع الدوله، چهار سوی بزرگ و کوچک بازار در زمان فتحعلی شاه قاجار ساخته شد. در این زمان مجموعه بازار به طرف شمال غرب و غرب توسعه یافت، به طوری که به تدریج حد فاصل بین ارگ و مسجد جامع به بخش پر رونق بازار تبدیل شد و معروف ترین و معتبرترین سراها و تیمچه ها در این محدوده فعال شدند. در دوره ناصرالدین شاه بر تعداد راسته ها و رسته های بازار افزوده شد و تعدادی سرا و تیمچه معتبر ساخته شد. مانند دیگر مجموعه بازارهای تاریخی، هر کدام از راسته ها، رسته ها، سراها و تیمچه های بازار تهران به صنف و فعالیت خاصی اختصاص داشت.

در تمام دوران مشروطیت تا انقراض سلسله قاجار بازار تهران، بزرگ ترین بازار کشور و محل اصلی حرکت های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی پایتخت بود و تنها بعد از آغاز دوران نوسازی شهرها (دوره رضاشاه) به آرامی طبقه مرفه و متوسط شهری از بازار مسقف تهران دل کندند و به محلات نوساز رخت برکشیدند.

در همان دوران تصمیماتی از طرف شهربانی کشور به اجرا گذاشته شد که به بهانه حفظ امنیت سرمایه های تجار و کسبه بازار، ورود و خروج به بازار را از ورودی های هشت گانه آن کنترل کند و از جمله بعد از ساعت شش بعد از ظهر نوعی قرق در آن جا برقرار دارد. تدبیری که بی نتیجه ماند چرا که ورود به هزارتوی بازار تهران تنها از ورودی های هشت گانه آن نبود بلکه صدها کوچه و پس کوچه، امکان دسترسی افراد را به محله های دیگر فراهم می کرد.

پیچیده بودن راه ها و کوچه های تودرتو بازار، چند بار این منطقه را به پناهگاه مخالفان حکومت تبدیل کرد، به جز ماه های اول انقلاب مشروطه، که با وجود مواظبت نظمیه، هر صبح بر دیوار بازار ده ها شبنامه نصب بود، مرکز کمیته مجازات که صد سال پیش با چند ترور سیاسی توانست رعبی در دل های سیاسیون بیندازد، در بازار تهران بود.

بازاری که روزگاری مجمع هنرمندان و استادان نامی صنایع ظریف بود و در طول زمان صنعتگران و هنرمندان از آن رخت برکشیدند و چنان که از روزنامه های دوران مشروطیت بر می آید کسانی نگران فراوانی کالاهای وارداتی خارجی در آن شدند، کالاهای پلاستیکی، کفش ها و لباس های کارخانه دوز، ظروف سبک وزن و کالاهای وارداتی از زیر و بالای آن می جوشد، حتی روابط انسانی و قوانین حاکم بر داد و ستد در آنجا دگرگون شده است، اما در برابر تغییر شکل ظاهری همچنان مقاومت می کند. اگرچه امروز هم جهانگردانی که به تهران سر می زنند، از جمله دیدنی هاشان بازار تهران است اما در آن جز فرش، طلا و گاهی عتیقه های بیشتر ساختگی چیز زیادی برای خریدن وجود ندارد.

گذرهای اصلی مسقف بازار تهران:

گذرهای اصلی مسقف بازار تهران عبارتند از: بازار بزرگ، بازار امیر، بازار عباس‌ آباد، بازار زرگرها، بازار کفاش‌ ها، حمام چال، مزینی، بازار زید، پاچنار، فراش‌ باشی (نظام)، کبابی‌ ها، باقرپور، بازار نجارها، حضرتی، نوروزخان، بازار مسجد جامع، بازار بین‌ الحرمین، چهارسوق، خیاط‌ ها، احمدی (حاجی ابوالفضل)، غریبان و منوچهرخانی.

بخش های بازار تهران:

بخش های بازار تهران نیز عبارتند از: چهارسوی کوچک، حمام چال، بُنکداری پارچه، بازار کفاش‌ ها، بازار زرگرها و تیمچه فرش‌ فروش‌ ها.

سراهای بازار تهران:

سراهای بازار تهران عبارتند از: اباچی، ابوتراب، اتحاد، احمدی، اربابی، آزادی، اسلامی، اعظم، افراشته، افسر، اقبال، اکبریه، امیرکبیر، امین اقدس، انقلاب، ایوبیان، با تقوی، بابک، بازرگانان، بهار، بهنودی، بوعلی، بیهقی نو، پارسا، پارک، پایدار، پیروز، تقی زاده، تکیه، تهرانچی، توکلی، تیموری، جلیلی، جمهوری، جنتی، جواهریان، جوریز، چهار بازار، چهل تن، حاج ملاعلی کنی، حاج نادعلی، حاج حسن، حاجی حسن اول، حاجی حسن دوم، حاجی زمان، حافظ، حجاز، حدید، حریری، حسن نژاد، حمام قبله، خالقی، خدایی، خرم، خوانساری­ها، خورشید، دالان دراز، دشتی، دلگشا، دوستعلی خان، رازی، راستی، رحیمیه ۱، رحیمیه ۲، رحیمیه ۳، روحانی، روحانی قدیم (اخلاقی)، روحیه، روغنی ها، سادات، ساعتچی، سجاد، سعادت، سلاحی، سلطانیون، سلیقه، سلیمانی، سیدمحسن، شکروی، شکروی جدید، شیخ جعفر، شیرازی، صادقیه، صدر، صدریه، صدیق، صلحی، صمدیه، ضرابی، ضیافت، عادلی، عالی نو، عباسی، عبدالواهب، عدل اسلامی، عربزاده، عزیزیان، عطاران، غرب، غفاری، فتاح، فرزانه، فولاد، قائم بزرگ، قائم کوچک، قدیانی، قیصر، کرباسی، کرمی، کیهان، گردن کج، گلستان، گلشن، گلشن شکن، لاله، ماشاءالله، ماهرو، محمدی، محیط، مریم، مستوفی، مشکات، مصباح ملی، ممتاز، منصور، مهدی، مهدی زاده، موسوی مهر، میر علی نقی، میرزا اسماعیل، میرزا عباس، ناصری، نقالخانه، نو قزوینی ها، نواب، نور، نیازی، وحید، وزیری، وهابیه، یزدی ها و یمین.

پاساژهای بازار تهران:

پاساژهای بازار تهران عبارتند از: ۱۱۰، احمدی، ارباب زاده، آرش، آزادی، اسلامیه، اقدسیه، امیر، آنتیک، آهن، ایده آلی، ایران یراق، برقعی، بری، بهبهانی، بهرامی، بوستان، پردیس، تجارت، جعفری، جهان، جوادیون، جواهریان، حاتمی، حضرتی، حمید، دربنده، دین، رحمتی، رحیمی، رز، رضا، زاد، زمرد، سعادت، سعید، سیدجعفر، شریف، شمس، شناور، شهرابی، شیروانی، صدف، صدقیانی، صفا، صنایع، ظفر، عادلی، عظیمی، علوی، علی کراچیان، غنی آبادی، فجر، فرد حسنی، قادری، قدسی، قیصریه، کاشانی، کاشی ها، کامیاب، کاووسی، کلاهدوز، کمالی، کمیلیان، کویتی ها، کویتی های جدید، گل ها، لطفی پور، مباشر، مسعود، منصور، مهتاش، موقونه، میلاد، ناصر، نصیری، نور، نیکبخت، وحدت، وطن، وین و یکتا.

مجموعه بازار تهران که به خیابان های خیام در غرب، ۱۵ خرداد در شمال، مولوی در جنوب و سید مصطفی خمینی در شرق محدود می شود، جزء محدوده طرح ترافیک تهران می باشد.

بهترین مسیر برای دسترسی به بازار تهران استفاده از  ایستگاه مترو ۱۵ خرداد می باشد.

مجموعه تاریخی بازار تهران در تاریخ ۲ آبان ۱۳۵۶ به شماره ۱۵۴۰ در آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.


1 به این مطلب امتیاز دهید

عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- کتاب چهره ایران، راهنمای گردشگری استانهای ایران، موسسه جغرافیایی و کارتوگرافی گیتا شناسی، پاییز ۱۳۹۲ (استفاده از مطالب این کتاب با اجازه موسسه گیتاشناسی صورت گرفته است).

2- درگاه اینترنتی شهرداری منطقه 12

3- ویکی پدیا

اطلاعات این مکان
آدرس
تهران، خیابان 15 خرداد
نوع
بازار تاریخی دوره صفویه
بهترین مسیر دسترسی
مترو 15 خرداد
تاریخ ثبت در آثار ملی ایران
2 آبان 1356
شماره ثبت در آثار ملی ایران
1540

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران

 • مهدی در ۲۶ آبان ۱۳۹۶

  عالییییییییییییییییییییییییییییییییی

 • احمد در ۲۷ آبان ۱۳۹۶

  درود و عرض ادب در مورد مقاله ای که در رابطه با لنبان طرح نمودیدلازم دیدم تشکر بنمایم اما پیش از هر چیز شایسته بود که هم حضرت عالی و هم اساتیدی که در این خصوص زحمت کشیده اند با اندکی دقت در وجه تسمیه لنبان به واژگان مردمان همسایه که پایشان به آن محل هم باز شده یعنی بختیاریها خیلی خود را در چم و خم واژه شناسی قرار ندهید زیرا در گویش لری جنوبی و عموم مردم جنوب لنبان lonban یا لنبونlonboun به معنای گیاه بیشه است که در مناطق جنوبی سقف خانه های روستایی خصوصا خانه های لب خور ها ، تالاب ها و باتلاق های خوزستان را از ان می بافند. لذا بنده اعتقادم این است که در مطالعه اکوسیستم محل مزبور خصوصا الگوهای گذشته انجا حتما به ریشه این نام خواهید رسید.

 • parisa در ۲۸ آبان ۱۳۹۶

  الان که دیگه اصلا روغن جامد نیست. روغن مایع آفتابگردان چطوره؟مشکلی نداره؟

 • مر در ۲۸ آبان ۱۳۹۶

  ما در آبان از این آبشار بازدید کردیم، مسیر خیلی خیلی دور و خلوت و خطرناک بود، جاده خاکی بود، حدود سه ساعت و نیم با ماشین تو جاده خاکی راه بود، با ماشین شاسی کوتاه میشد رفت ولی خیلی دور بود و مسیر صعب‌العبور بود، بعد از رسیدن به خود امامزاده گزو،حدود ۳۵ دقیقه از کوه باید پایین رفت تا به آبشار رسید و حدود ۴۵ دقیقه از کوه باید بالا رفت تا دوباره به امامزاده برگشت، کوهنوردی خیلی سنگینی هم دارید حسابی خسته میشید ولی آبشار خیلی قشنگه,مسیر روی گوگل مپ موجود نیست

 • خاقانی در ۱ آذر ۱۳۹۶

  شرایط رزرو خانه معلم اراک

 • اورمیه قلب آذربایجان در ۳ آذر ۱۳۹۶

  یاشاسین آذربایجان
  یاشاسین اورمیه
  به دیار آذربایجان شهر زیبای اورمیه قلب آذربایجان تشریف بیارین

 • مریم در ۴ آذر ۱۳۹۶

  ممنون برای آموزش خوبتون🌹

 • ديلمستان در ۴ آذر ۱۳۹۶

  مسیر اول آسفالته. چرا مسیر اصلی را تغییر دادید؟ چه کاریه؟ ضمنا این روستا جز بخش خورگام شهرستان رودبار و زبانشم دیلمی است. لطفا اصلاح کنید

  • leila در ۵ آذر ۱۳۹۶

   ممنونم از توجهتون.حتما اصلاح میشود

 • وحید در ۹ آذر ۱۳۹۶

  رودخانه های سیکان در شهرستان دره شهر و سراب ، و چندین رودخانه دیگه لحاظ نشدن.

 • علی در ۱۳ آذر ۱۳۹۶

  به ارومیه قلب کردستان به ارومیه شهرکردنشین تشریف بیاوریدوازمناطق دیدنی وتاریخی ان دیدن کنید…بژ ی کوردستان

 • سویوکیونگ در ۱۷ آذر ۱۳۹۶

  عالییییییییی😘😘😘😘

 • سویوکیونگ در ۱۷ آذر ۱۳۹۶

  خوب بود

 • مجتبی در ۱۷ آذر ۱۳۹۶

  خیلی لایک دارین با تقدیر وتشکر فراوان از شما

 • سعید در ۱۹ آذر ۱۳۹۶

  سلام. اسم روستای کورابلاغ ه اشتباه کوره‌جان وارد شده است لطفا اصلاح نمایید

 • ناشناس در ۱۹ آذر ۱۳۹۶

  یکی از رود هارو ننوشتن چون من در جدول ی سوال اومده یکی از رود های استان خوزستان که پنج کلمه ایه و دوکلمه اولش ک ر اخری هم ن

 • ناشناس در ۱۹ آذر ۱۳۹۶

  من همون ناشناس بالاییم لطفا اگه کسی جواب سوالو دونست بگه

 • اورمیه قلب آذربایجان در ۱ دی ۱۳۹۶

  ❤ اورمیه قلب آذربایجان ❤
  به دیار آذربایجان شهر زیبای اورمیه قلب آذربایجان تشریف بیارین
  یاشاسین آذربایجان
  یاشاسین اورمیه
  ❤ اورمیه قلب آذربایجان ❤

 • اورمیه قلب آذربایجان در ۱ دی ۱۳۹۶

  💖 اورمیه قلب آذربایجان 💖
  از دیار آذربایجان شهر زیبای اورمیه قلب آذربایجان دیدن کنید !!
  ما آذربایجانی ها بخصوص اورمیه ای ها یا همون‌ به اصطلاح ترکی ( اورمولوها) همیشه خون گرم و مهمان نوازین 💓.
  آذربایجان دیارنا ، اورمییه خوش گلیبسیز ‌.
  ترجمه از ترکی به فارسی:
  به دیار آذربایجان، شهر اورمیه خوش اومدین💓
  یاشاسین آذربایجان 💓
  یاشاسین اورمیه 💓
  💓 اورمیه قلب آذربایجان 💓

 • ارومیه قلب آذربایجان در ۱ دی ۱۳۹۶

  💖 اورمیه قلب آذربایجان 💖
  از دیار آذربایجان شهر زیبای اورمیه قلب آذربایجان دیدن کنید !!
  ما آذربایجانی ها بخصوص اورمیه ای ها یا همون‌ به اصطلاح ترکی ( اورمولوها) همیشه خون گرم و مهمان نوازین 💓.
  آذربایجان دیارنا ، اورمییه خوش گلیبسیز ‌.
  ترجمه از ترکی به فارسی:
  به دیار آذربایجان، شهر اورمیه خوش اومدین💓
  یاشاسین آذربایجان 💓
  یاشاسین اورمیه 💓
  💓 اورمیه قلب آذربایجان 💓

 • آرمان در ۱۹ دی ۱۳۹۶

  سلام.خسته نباشید عرض میکنم.فک کنم عبارت آلکاوا صحیح نمی باشد.و عبارت علیک آباد در نقشه های طرح تفصیلی و پیشنهادی شهر اشنویه با پیشنه ۳۵ سال قدمت موجود می باشد.

 • اورمیه آذربایجان در ۲۲ دی ۱۳۹۶

  یاشاسین گوزل آذربایجان
  یاشاسین گوزل اورمیه

  😍😍😍😍😍😍💖💖💖💖💖💖💖💖

 • سحر در ۲۳ دی ۱۳۹۶

  اولین باری بود که به مناطق ترک نشین سفر کردم شهر زیبای ارومیه بود.با مناطق بکر وطبیعت زیبا و هوای عالی

 • ترک وطن پرست در ۲۵ دی ۱۳۹۶

  با علی هستم که ارومیه را قلب کردستان می داند -اولا ارومیه اسمش رو خودشه:”

 • اورمیه قلب آذربایجان در ۲ بهمن ۱۳۹۶

  سنی چوخ سویوروم اورمیه 💓
  سن بنیم حیاتمسان اورمیه 💓
  عشقیم، نفسیم،جانیم:
  اورمیه آذربایجان

 • اورمیه قلب آذربایجان در ۲ بهمن ۱۳۹۶

  قاداین آلیم گوزل اورمیه❤
  ترجمه از ترکی به فارسی:
  فدای شهر زیبای اورمیه بشم.
  سنی چوخ‌ سویوروم اورمیه آذربایجان ❤
  یاشاسین آذربایجان💓
  یاشاسین اورمیه 💓

  ❤ اورمیه قلب آذربایجان ❤

 • م زعفرانيه در ۴ بهمن ۱۳۹۶

  دهکده توریستی زعفرانیه سبزوار در کنار جاده اصلی تهران مشهد قرارداره و اثار تاریخی متعددی داره توصیه دارم موقع رفتن به مشهد مقدس از این دهکده دیدنی بکنید حتی با یه روز هم تموم نمیشه واقا دیدنیس اثار ان عبارتند از کاروانسرای شاه عباسی – اب انبار – قهوه خانه قدیمی – ارگ – یخچال – چاپار خانه – اقامتگاه – قبرستان مسافران ابریشم – حمام قدیمی- کویر اماده افرود- پناهگاه گل ممد قهرمان داستان ده جلدی کلیدر رمان نویس بزرگ استاد محمود دولت ابادی-ابشار در شمال روستا – کال شور در جنوب روستا و…..

 • مختار نوربخش در ۶ بهمن ۱۳۹۶

  درود بر سیاهکل

 • جانیم تبریزیم در ۹ بهمن ۱۳۹۶

  هموطن اورمیه ای انقدر خودتو هلاک نکن اگه اورمیه قلب آذربایجان باشه که نیست یک نفر هموطن کرد نمیگه قلب کردستان قلب اونجایی هست که من اونجا نفس میکشم پس الکی خودتو خسته نکن . یاشاسین آزربایجان یاشاسین تبریزیم

 • مهدی صالحی در ۱۴ بهمن ۱۳۹۶

  سلام پیشنهاد می کنم از روستای اسجیل هم دیدن کنید و از طبیعت بکر آن لذت ببریدو از مهمان نوازی ساکنان آن بهره مند شوید.

 • اورمیه قلب آذربایجان در ۱۶ بهمن ۱۳۹۶

  یاشاسین آذربایجان ❤
  یاشاسین اورمیه ❤

  ❤ اورمیه قلب آذربایجان ❤
  ❤ اورمیه قلب آذربایجان ❤
  ❤ اورمیه قلب آذربایجان ❤

 • گوزل تبریز در ۱۶ بهمن ۱۳۹۶

  اورمیه عشق ، جان و‌ قلب آذربایجان هست.
  گوزل تبریزدن ، گوزل اورمییه سلام 💪💪💪
  تبریز ائلمیدی ❤ اورمیه سئوگلیمدی

  یاشاسین آذربایجان 💪
  یاشاسین تبریز 💪
  یاشاسین اورمیه 💪

  اورمیه قلب آذربایجان 💪💪💪💪💪💪

 • عشقیم تبریز در ۲۰ بهمن ۱۳۹۶

  با اون نفر با اون اسم تقلبی هستم این هلاک کردن نیست ❌❌

  یاری جانیم تبریز 😍
  یاری جانیم اورمیه 😍
  یاشاسین آذربایجان

 • آیدین در ۲۲ بهمن ۱۳۹۶

  تبریز قدمتی بیش از کوچ آریایی هابه ایران را دارد…
  همچنین تپه حسنلو و شهر خیاو…یا همون مشگین شهر تاریخی بیش از ۷ هزار سال دارد…و راجب اون دوست عزیز که فک میکنن اورمیه خاک کوردستان تخیلی میباشد…..ازربایجان اورمیه تبریز اردبیل زنجان و همدان یاشاسین…

 • اورمیه آذربایجان در ۲۳ بهمن ۱۳۹۶

  یاشاسین آذربایجان 💪
  یاشاسین تبریز 💪
  یاشاسین اورمیه💪
  یاشاسین اردبیل 💪
  یاشاسین زنجان 💪