شهرستان سمنان

بازار سمنان و بازار شیخ علاء الدوله

  • بازار سمنان و بازار شیخ علاء الدوله
  • بازار سمنان و بازار شیخ علاء الدوله
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

بازار سمنان و بازار شیخ علاء الدوله مربوط به دوره قاجار است و در سمنان، خیابان امام، خیابان شهدا واقع شده و در حدود ۱۶۰۰ متر یک مایل طول دارد.

تاریخچه:

بازار بزرگ سمنان، در حدود ۱۸۰ سال قبل، در آغاز پادشاهی دودمان قاجاریه ساخته شد. بازار سمنان که به سبک معماری کهن ایرانی با سقف‌ های خشتی و آجری، متناسب با وضعیت آب و هوای خاص منطقه کویری ساخته شده تا امروز بزرگ‌ ترین مرکز خرید و فروش کالاهای تجارتی است. در گذشته، بازار عمومی شهر متشکل از راسته بازار و بازار شیخ علاء الدوله (بازار مرده‌ ها) بوده است.

بخش‌ های بازار:

بازار عمومی به دو قسمت شمالی و جنوبی تقسیم شده است:

بازار شمالی:

طول بازار شمالی که تقریباً ۱/۵ کیلومتر است و کماکان به نام قدیمی خود راسته بازار و یا بازار بالا خوانده می‌ شود، از بالای شهر یعنی تقاطع خیابان‌ های نظامی و یغما (شهدا) آغاز می‌ شود و تا خیابان امام خمینی ادامه می‌ یابد.

بازار شمالی شامل ۲۵۴ باب مغازه می‌ باشد. در این بازار سه حمام قدیمی، ۵ مسجد و ۴ کاروانسرای مخروبه وجود دارد. تکیه ناسار از تکایای معروف این بازار است که در گذشته و حال محل گرد آمدن هیئت‌ های عزاداری در روزهای عاشورا و تاسوعا است. نمای سر در شمالی و نمای سر در جنوبی این بازار با کتیبه‌ هایی زیبا از کاشی‌ های لاجوردی پوشانده شده است.

این بازار، دارای سقف و تاق ضربی است که روی تاق‌ های جناغی استوار شده است. پنجره‌ های شیشه‌ ای بزرگ بر بام آن نصب شده است که نور داخل بازار را تأمین می‌ کند.

بازار جنوبی:

بازار جنوبی که به بازار پایین یا بازار کوچک مشهور است در راستای بازار شمالی قرار دارد و از خیابان امام خمینی آغاز و تا تکیه بزرگ پهنه که در محل اسفنجان قرار دارد، ادامه می‌ یابد.

این بازار به علت نزدیکی با امامزاده یحیی بن موسی بازار حضرت خوانده می‌ شود. طول تقریبی این بازار ۲۰۰ متر است. این بازار دارای ۵۰ باب مغازه است.

بازار شیخ علاء الدوله:

بازار شیخ علاء الدوله که به بازار مرده‌ها نیز معروف است از جنوب شرق خیابان امام آغاز می‌ شود تا گورستان قدیمی علمدار (سنادره) واقع در غرب میدان امام ادامه می‌ یابد. بنای این بازار را به دوره ایلخانی و پیش از آن نسبت می‌ دهند. بنای بازار تاریخی سمنان به وسیله شیخ علاء‌ الدوله سمنانی از عرفای به نام ایران در قرن هفتم و هشتم هجری قمری و همزمان با بنای شبستان شیخ علاء‌ الدوله مسجد جامع سمنان ساخته شده است.

به علت احداث خیابان امام، قسمت های زیادی از بافت سنتی این بازار تخریب شده است و تنها قسمتی کوچکی، از ابتدای بازار جنوبی تا ابتدای خیابان امامزاده یحیی، باقی مانده است.

به علت اینکه بازار شیخ علاء الدوله را در مسیر انتقال اموات برای دفن در گورستان علمدار بوده، به بازار مرده‌ ها مشهور است

مکان‌ های مهم واقع در بازار سمنان:

مسجد جامع سمنان که درب جنوبی آن در بازار شیخ علاء الدوله و درب شرقی آن در بازار جنوبی قرار دارد.

امامزاده یحیی بن موسی در انتهای بازار جنوبی.

تکیه ناسار واقع در بازار شمالی.

تکیه پهنه واقع در بازار جنوبی.

گرمابه پهنه سمنان واقع در بازار جنوبی.

این اثر در تاریخ ۱۱ تیر ۱۳۷۵ با شماره ثبت ۱۷۴۰ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- کتاب چهره ایران، راهنمای گردشگری استانهای ایران، موسسه جغرافیایی و کارتوگرافی گیتاشناسی، پاییز 1392.

2- همشهری آنلاین

اطلاعات این مکان
آدرس
سمنان، خیابان امام، خیابان شهدا
نوع
بازار تاریخی دوره قاجاریه
تاریخ ثبت در آثار ملی ایران
11 تیر 1375
شماره ثبت در آثار ملی ایران
1740

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران

  • علی فروغی شریعت بناهی در ۹ فروردین ۱۳۹۵

    بسیار عالی و جامع