برج آتش نشانی (برج یانقین) در تبریز

 • برج آتش نشانی (برج یانقین) در تبریز
 • برج آتش نشانی (برج یانقین) در تبریز
 • برج آتش نشانی (برج یانقین) در تبریز
 • برج آتش نشانی (برج یانقین) در تبریز
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

برج آتش نشانی تبریز (یانقین) که اولین برج آتش نشانی کشور است، گواهی دیگر و محکمی است بر اولین ها و برترین های این شهر کهن.

برج آتش‌نشانی تبریز (برج یانقین) هم اکنون در محوطه ایستگاه آتش‌ نشانی نبش خیابان خاقانی و خیابان بهادری تبریز قرار دارد. ارتفاع این برج ۲۳ متر است که در اواخر دوره قاجار ساخته شده است. پلان آن در داخل برج دایره شکل است و بایک رشته راه پله حلزونی به قسمت فوقانی متصل می شود.

کارکرد اصلی آن دیدبانی بوده که دارای هشت نور گیر در جهات مختلف است و در زمان خود همواره نگهبانی در بالای سر آن کشیک  می داد و به محض مشاهده آتش و شناسایی محل وقوع آن بلافاصله زنگی که ازبالای سقف آویزان بود رابه صدا در می آورد و ماموران آتش نشانی تبریز که در آن موقع جزو مجهزترین  آتش نشانان بودند سریعا خود را به محل رسانده و با وسایل خود و با کمک آب انبار همسایه ها عملیات اطفاع حریق را انجام می دادند.

همچنین در بالای برج همیشه چراغی روشن بود تا مردم با کمک از آن بتوانند راه را پیدا کرده و خود را به مرکز آتش نشانی برسانند.

قابل ذکر است که این برج یکی از نمونه های نادر در نوع خود است که تاکنون باقی مانده و نکته جالب این جاست که طبق مستندات تاریخی، انگلیسی ها برج های آتش نشانی خود را با الهام از این برج ساخته اند.

و در آخر باید خاطر نشان کرد که این برج باشماره ۲۰۱۱ در سازمان میراث فرهنگی و صنایع گردشگری به ثبت رسیده است.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


اطلاعات این مکان
آدرس
تبریز، خیابان امام خمینی (ره)، خیابان خاقانی
نوع
برج تاریخی دوره قاجاریه
شماره ثبت در آثار ملی ایران
2011

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران

 • علی در ۳ آذر ۱۳۹۴

  ممنون استفاده ی زیادی کردیم

  • حمیدرضا سریزدی در ۶ آذر ۱۳۹۴

   با سلام
   بسیار عالی که مطلب مورد توجه شما قرار گرفته است.