• برج قربان همدان
  • برج قربان همدان
  • برج قربان همدان
  • برج قربان همدان
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

برج قربان یکی از آثار تاریخی قرون هفتم یا هشتم هجری است که در محل زندهای شهر همدان بین چهار باغ شهید مدنی و خیابان طالقانی جنب دبیرستان ابن سینا واقع است. این بنا مدفن شیخ السلام حسن ابن عطار حافظ ابو العلاء همدانی و جمعی از امرای سلجوقی است. عثکل جد اعلای او عرب تبار بوده ولی او و پدرانش همدانی بوده‌ اند. این بنا دارای دوازده ضلع آجری با گنبدی هرمی شکل می باشد. در سال ۱۳۱۲ و در حین انجام تعمیرات در زیر برج سردابی یافتند که کلیه قبور اشاره شده در آنجا قرار داشتند.

درباره علت نام گذاری این بنا به برج قربان معروف است که در جریان شورش افغان‌ ها در اواخر دوره صفویه فردی به نام قربان این محل را سنگرگاه خود قرار داده و ضمن دفع شورشگران از اهالی محل دفاع کرده‌ است از این رو مسجد و بقعه به نام او شهرت یافته‌ است.

یاقوت حموی در جزء هشتم “معجم الادبا ” آورده است که: حافظ برای فرا گرفتن نحو، لغت، حدیث و علوم قرآنی، به بغداد، اصفهان و خراسان مسافرت نمود اساتیدی چون حسین وباس، ابوعلی حداد ، ابوالقاسم بن بیان و ابوعبدا… قراوی را درک کرده است.

تا آنجا که بعدها، حفاظ و بزرگان حدیث، از وی نقل حدیث و روایت کرده اند. او یکی از زهاد، محدثین و حافظان قرآن بوده و در طول زندگی اش وقت خویش را با قرآن و حدیث گذرانده و به ارشاد مردم زمان خود پرداخته است. سپس به همدان مراجعت نمود و در محلی که فعلاً برج قربان نامیده می شود و در گذشته باب الاسد خوانده می شد، می زیسته است.

وی در ۱۹ جمادی الاول ۵۶۷، در سن ۷۹ سالگی در همدان وفات یافته و در سرداب برج مدفون شده است. از جمله تالیفاتش، کتاب “الهادی و زاد المسافرین ” در ۵۰ مجلد می باشد. درباره مقام او اشعاری از خاقانی شروانیف و موفق بن احمد مکی موجود است. از شاگردان او می توان از ابن ممانی همدانی نام برد، که در جهاد بر ضد مغولان، در سال ۶۱۸ هجری، خود و فرزندش به شهادت رسیده اند. درباره علت نامگذاری این بنا به برج قربان معروف است که در جریان شورش افاغنه در اواخر دوره صفویه، فردی به “نام قربان” این محل را سنگر گاه خود قرار داده و ضمن دفع شورشگران، از اهالی محل دفاع کرده است. از این رو مسجد و بقعه، بنام او شهرت یافته است.

 این برج در تاریخ ۱۳۵۴/۰۳/۲۸ در فهرست آثار تاریخی و ملی ایران به ثبت رسیده‌ است.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- کتاب چهره ایران، راهنمای گردشگری استانهای ایران، موسسه جغرافیایی و کارتوگرافی گیتا شناسی، پاییز ۱۳۹۲ (استفاده از مطالب این کتاب با اجازه موسسه گیتاشناسی صورت گرفته است).

2- شهر الکترونیک همدان

اطلاعات این مکان
آدرس
همدان، بلوار مدنی، خیابان امیبرکبیر، برج قربان
نوع
برج تاریخی قرن 7 یا 8 هجری قمری
تاریخ ثبت در آثار ملی ایران
28 خرداد 1354

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران