برج های کبوتر اصفهان

  • برج های کبوتر اصفهان
  • برج های کبوتر اصفهان
  • برج های کبوتر اصفهان
  • برج های کبوتر اصفهان
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

برج های کبوتر (کبوتر خانه ها)، نمونه آشکاری از همسویی زندگی مردم یا طبیعت، اقلیم و شاهکاری از نبوع معماری ایرانی است.

کبوتر خانه ها یا برج های کبوتر به دو شکل گرد یا چهار گوش که هیبت قلاع نظامی و استحکامات دفاعی را دارند، در بسیاری از مناظق کشاورزی اصفهان برای جمع آوری فضولات کبوتر ها، همانند یک برج یا چند برج، در یک مجموعه ساخته می شد. قدمت تاریخ این برج ها و تاریخ بنای آن ها هنوز به درستی مشخص نشده است. شاردن جهانگرد فرانسوی که در دوره صفویان به اصفهان سفر کرده است، تعداد کبوتر خانه های این خطه را بیش از ۳۰۰۰ برج نقل کرده است.

برج های کبوتر با استفاده از فن معماری ایرانی به گونه شگفت انگیزی از گِل، خشت خام، گچ و آجر ساخته شده اند. نحوه ساخت کبوتر خانه ها در نواحی مختلف استان اصفهان، گوناگون و در اشکال متفاوت است. برج ها با توجه به بزرگی خود، یک یا چند گنبد دارند و بدنه آن ها تا سطح فوقانی، از معماری ساده ای برخوردار است. بر فراز استوانه بلند برج های کبوتر، گنبد هایی موسوم به فلفل دان با سوراخ هایی در بدنه ساخته می شد که موجب سهولت ورود و خروج پرندگان به داخل برج بود.

نمای شگرف دیوارهای داخل هر کبوتر خانه مملو از هزاران لانه است که در اندازه های همگون و برای نشستن و استراحت کبوتران تعبیه شده است. فضای داخلی برج ها به گونه ای طراحی و اجرا شده است که امکان آزادی پرواز و جا به جایی در داخل کبوتر خانه ها را برای کبوتر ها فراهم می کند.

بر اساس مطالعات انجام شده، تزیینات و نمای خارجی برج های کبوتر نیز متفاوت است ولی برای ممانعت از صعود مارها به بالای برج، یک رشته نوار گچی به دور هر برج کشیده می شد که بر زیبایی آن نیز می افزود. در فراز برج نیز شبکه های خانه خانه ای با آجر ساخته می شد تا علاوه بر تزیینات خارجی، از ورود جانوان مزاحم جلوگیری کند. برخی از جهانگردان از نقاشی بر روی دیوار های برج خبر داده اند.

 


برای جمع آوری فضولات پرندگان، سالی یک یا چند بار، صاحبان برج ها و کشاورزان وارد برج می شدند و فضولات کبوتران را جمع آوری می کردند. امروزه بر خلاف گذشته، با کم توجهی به کود ناشی از فضولات کبوتران و روی آوردن کشاورزان به کود های شیمیایی، برج های کبوتر به تدریج در حال تخریب و نابودی قرار گرفته اند.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

راهنمای گردشگری ایران استان اصفهان، نشر ایران گردان، حسن زنده دل و دستیاران، ۱۳۸۸.

اطلاعات این مکان
آدرس
خیابان خواجه عمید، انتهای حکیم شقاقی سوم

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران