شهرستان دامغان

برج پیر علمدار دامغان

 • برج پیر علمدار دامغان
 • برج پیر علمدار دامغان
 • برج پیر علمدار دامغان
 • برج پیر علمدار دامغان
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

برج پیر علمدار در شرق شهر دامغان در محله خور و نزدیک مسجد جامع و مدرسه حاج فتحعلى بیگ (حوزه علمیه دامغان) واقع شده است. این مقبره به سال ۴۱۷ هجرى قمرى به صورت برج مدور آجرى یا گنبد مخروطى پیازى شکل ساخته شد.

نمای خارجی آرامگاه با گنبد مدور آجری کم‌خیز آن از نمونه‌های ارزشمند معماری آغاز قرن پنجم هجری قمری ایران به شمار می‌رود. ارتفاع این بنا ۱۳ متر، قطر داخلى آن ۴/۵ متر و شهرت آن به دلیل کتیبه‌ اى زیبا با خط کوفى مشبک است. این ساختمان به سبک بناى چهل دختران است اما نه به ظرافت و زیبایى آن.

آرامگاه پیر علمدار از جمله بنا‌های تاریخی شهر دامغان است که به برج معروف شده و یکی از بهترین نمونه‌های معماری آرامگاهی است.

چشمگیرترین بخش آرامگاه را روی نوار حاشیه قوس سردر، خواهید دید. یعنی کتیبه‌ هایی تزئینی که روی آنها بقایای نوشته‌ هایی با گچبری زیبا قابل تشخیص هستند. ورودی آرامگاه یک قاب مستطیل شکل است که سردر و ستون‌هایی پیل پا مانند آن را در برگرفته‌ اند. اولین چیزی که در آرامگاه پیر علمدار توجه تان را جلب خواهد کرد، کتیبه‌ ای است که به خط کوفی نوشته شده.

ساختمان مذکور مقبره محمد بن ابراهیم، پدر ابو حرب بختیار، ممدوح منوچهرى دامغانى است. گنبد مذکور سابقاً ایوانى داشت که امروزه اثرى از آن باقى نمانده است و در دور ایوان، کتیبه‌ اى وجود داشت که فعلاً قطعه‌ اى از آن باقى مانده است.

آرامگاه پیر علمدار مربوط به سده ۵ هجری قمری است و در دامغان، خیابان ایستگاه راه آهن واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۵ دی ۱۳۱۰ با شماره ثبت ۷۹ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- راهنمای مصور ایرانگردی، موسسه کتاب سرای اعلمی، حمید اعلمی، بهار 1391.

2- درگاه اینترنتی تبیان

اطلاعات این مکان
آدرس
شرق شهر دامغان، نزديک مسجد جامع
نوع
آرامگاه تاریخی مربوطه به قرن 5 هجری قمری
شماره ثبت در آثار ملی ایران
79
تاریخ ثبت در آثار ملی ایران
15 دی 1310

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران

 • م .شایانی در ۱۵ آبان ۱۳۹۴

  از قسمت داخلی آرامگاه هم اگه تصویر بذاریدخیلی خوبه، ممنونم

  • حمیدرضا سریزدی در ۲۰ آبان ۱۳۹۴

   با سلام
   حتما در صورتی که تصویر با کیفیت مناسب در اختیار سایت قرار بگیره در مطلب قرار داده میشه.