شهرستان دزفول

بقعه سبز قبا دزفول

  • بقعه سبز قبا دزفول
  • بقعه سبز قبا دزفول
  • بقعه سبز قبا دزفول
  • بقعه سبز قبا دزفول
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

سید محمد‌ سبز قبا (ع)، از اولاد امام موسی‌ ابن ‌جعفر (ع)، سیدی جلیل‌ القدر و با کرامت بود که بر اثر ظلم و ستم خاندان پلید عباسی و به قصد تبلیغ افکار پدر و ترویج امامت برادرش از مدینه خارج شد و پس از گذشتن از بیابان‌ های بی‌ آب و علف و سوزان شبه جزیره عربستان از بصره به خرمشهر و از آنجا به اهواز و سپس وارد شهر دزفول شده و میهمان زنی بنام زبیده خاتون می‌ شود که فرزند مریضی دارد. فرزند این زن به‌ واسطه کرامت سید شفا پیدا می‌ کند و بعد از سه روز که میهمان آن زن است، سقایت منزل ایشان را عهده‌ دار می‌شود و هر مریضی که از دست با برکت این سید شریف و عالم‌ جلیل‌‌ القدر آب می‌ نوشید فوراً شفا می‌ یافت. چون اکثر اوقات مانند دیگر علویان لباس سبز بر تن می‌ کرد او را سبز قبا می‌ گفتند.

سبزقبا در مدت اقامت کوتاه خود در دزفول کرامات بسیاری داشته و مردم از وجود با برکتش بهره مند شده اند. برای بزرگداشت ایشان روز دهم ذی القعده در دهه کرامت به نام ایشان نام گذاری شده است و هر سال مراسم باشکوهی در شهر دزفول با همراهی خادمین حرم مطهر امام رضا علیه السلام برگزار می شود.

بقعه سبز قبا دزفول در کنار خیابان امام خمینی بعد از خیابان سی متری  واقع شده است. بنای این بقعه کاملا نوسازی شده و هیچ اثر قدیمی در آن وجود ندارد. یک شجره نامه در دفتر بقعه بر لوحی روی کاغذ نوشته شده و در این لوحه بنا به روایت سید نعمت الله شوشتری در کتاب المجموعه صاحب بقعه را برادر حضرت امام رضا علیه اسلام خوانده است.

در دفتر بقعه سبز قبا (ع) شجره نامه‌ ای است. در این لوح بنا به روایت محدث کبیر، سید نعمت‌ اله جزایری (ره)، در کتاب المجموعه، صاحب بقعه را برادر حضرت امام رضا (ع) می‌ داند و همچنین می‌ فرماید: آقا سید محمد‌ برادر اعیانی حضرت امام رضا (ع) است و تشریف فرمائی حضرت از راه دزفول، زمانی که عازم طوس بوده، محض زیارت قبر مقدس سید محمد بوده و تا آن زمان زبیده حیات داشته است که حضرت رضا او را نوازش فرموده، انعام داده و نوید شفاعت در روز قیامت به او داده و تولیت قبر سید محمد را به او سپرده است.

این بقعه به شکل گنبدی خیاری بوده است. ساختمان بقعه با گنبدی خیاری از آثار دوره تیموری و سلجوقی است و بی شک اگر بقعه سبز قبا را معدوم نکرده بودند یک اثر هنری معماری در دزفول بیش از امروز باقی مانده بود.

بقعه سبزقبا دارای یک نمازخانه، سالن اجتماعات، کتابخانه، ضریح و گنبد و ایوان و کفش‌ کن با کاشی‌ هایی با خط نستعلیق است و مرقدش زائرین زیادی دارد که در تمام فصول سال از شهرهای مختلف ایران به زیارت این مرقد پاک و مطهر مشرف می‌ شوند و در آستانه با عظمت او عرض حاجت می‌ کنند.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- پایگاه اطلاع رسانی نهاد امامت جمعه دزفول

2- پایگاه اینترنتی گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی دزفول

اطلاعات این مکان
آدرس
دزفول، خیابان امام خمینی شمالی، نرسیده به چهارراه سی متری
نوع
امامزاده منتسب به امام موسی‌ ابن ‌جعفر (ع)

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران