بقعه شیخ ابو مسعود رازی در اصفهان

  • بقعه شیخ ابو مسعود رازی در اصفهان
  • بقعه شیخ ابو مسعود رازی در اصفهان
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

بقعه شیخ ابو مسعود رازی یا بقعه مسعودیه که در گذشته های دور قبرستان عمومی اصفهان بوده و حافظ ابونعیم مورخ و محدث و دانشمند بزرگ نیز در همین محل به خاک سپرده شده است.

شیخ ابومسعود رازی از محدثین و دانشمندان نامدار قرن نهم هجری است که پس از مرگ؛ یک مجموعه شامل چهارسو و حمام و باغ بسیار بزرگی در کنار مزار او ساخته شد و به درب شیخ شهرت یافت. در دوره سلطان یعقوب آن قویونلو از طرف محمد ابن جلال الدین عربشاه بر آرامگاه وی بنای زیبا و مجللی ساخته شد که هم اکنون غیر از بقعه و سردر کاشیکاری آن چیزی باقی نمانده است .

تزیینات اصلی و کاشی های نفیس داخل بقعه به تاراج رفته و تزئینات فعلی آن در اطراف گنبد شامل آیاتی از سوره (اسری) به خط ثلث بر زمینه آبی رنگ گچ بری شده است. در ذیل این کتیبه به خط نستعلیق سفید اشعاری از محتشم کاشانی به چشم می خورد که کاملا جدید است. سردر اصلی خانقاه تنها قسمتی است که به جای مانده است. کتیبه سر در آن از آثار بسیار نفیس به خط ثلث با کاشی سفید معرق بر زمینه لاجوردی در دو قسمت نوشته شده است. این کتیبه در دو سطر یکی به خط ثلث جلی به رنگ سفید و دیگری به خط ثلث با حروف ریز طلایی برزمینه آبی نوشته شده است. این کتیبه در زمان یعقوب فرزند اوزون حسن آق قویونلو نوشته شده و کاتب آن کمال الدین بن شهاب یزدی و تاریخ آن ۸۹۵ هجری قمری است. به نظر بسیاری از محققین و پژوهشگرانی که معماری و کاشیکاری دوران ایلخانی را بررسی کرده اند کاشیکاری این سردر بعدها الهام بخش بسیاری از کاشی کاران اصفهان بوده است.

حافظ ابونعیم که از مورخین و محدثین بزرگ اصفهان بوده نیز در جوار شیخ مدفون است.

 عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

درگاه اینترنتی شهردای اصفهان

اطلاعات این مکان
نوع
بقعه زیارتی دوره ایلخانی

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران