شهرستان نیشابور
  • بقعه قدمگاه نیشابور
  • بقعه قدمگاه نیشابور
  • بقعه قدمگاه نیشابور
  • بقعه قدمگاه نیشابور
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

در فاصله ۲۴ کیلومتری شرق شهر نیشابور، در جانب شمالی جاده نیشابور به مشهد و در دامنه جنوبی ارتفاعات بینالود، بنای مذهبی موسوم به قدمگاه حضرت ابوالحسن الرضا (ع) در دل یک باغ مشجر و با صفا از دور جلب توجه می کند. این اثر مذهبی و تاریخی در شهرستان قدمگاه از توابع نیشابور واقع است.

وجه تسمیه این بقعه، مربوط به وجود قطعه سنگ مربع سیاه رنگی است که ابعاد آن در حدود ۵۳ سانتی متر است و  بر روی آن اثر و نقش فرو رفته جای پای انسان قرار دارد. این سنگ، امروزه در داخل بقعه سمت قبله در ارتفاع ۱ متری بر روی دیوار نصب شده و مورد زیارت دوستداران آن حضرت قرار می گیرد و مشهور است که جای پا و اثر قدم مبارک ثامن الحجج علی ابن موسی الرضا (ع) در جریان مسافرت و نزول اجلال آن حضرت در اواخر قرن دوم هجری در این حدود است.

یاقوت حموی در کتاب معجم البلدان می نویسد: قبلا قدمگاه را قریه حمراء می نامیده اند. شیخ صدوق برای واژه حمراء سرخک را به کار برده است و از آن پس همگان با نام قدمگان بدان اشارت کرده اند.

در مفاتیح الجنان بخش سفر امام رضا (ع) به خراسان، آمده است: «اباصلت روایت کرده که چون اما رضا (ع) به ده سرخ رسید در وقتی که به نزد مامورین مأمون می رفت گفتند یابن رسول الله ظهر شده است، نماز نمی کنید، سپس فرود آمد و آب طلبید، گفتند آب همراه نداریم، پس به دست مبارک خود زمین را کاوید و آنقدر آب جوشید که آن حضرت و هر که با او بود وضو ساختند و اثرش تا امروز باقی است. این ده سرخ را همان قریه سرخک و حمراء فوق الذکر و فی الواقع قدمگاه امروزی می دانند. اعتقاد بر این است چشمه آبی که بنا به روایت مذکور جهت وضو ساختن آن حضرت پدید آمده است، همان است که امروزه به چشمه حضرت موسوم و در کنار بقعه قرار دارد و زائران آب چشمه را که از کرامات امام ابوالحسن الرضا (ع) می دانند علاوه بر شرب متبرک بنا به اعتقاد برای امراض و بلایا مورد استفاده قرار می دهند.

بنای کنونی قدمگاه ظاهرا در ابتدا عمارتی مخروبه بوده است که در زمان شاه عباس صفوی بازسازی آن آغاز و در دوران شاه سلیمان صفوی به سال ۱۰۹۲ هجری قمری به اتمام رسیده است.

بنای قدمگاه در صدر یک باغ سنتی مصفا و مشجر با درختان کهنسال و مشرف به مدخل مجموعه است. باغ مذکور به صورت پله پله با راهرو، با خیابانی آجر فرش شده با نهر روان و فواره هایی در فواصل معین، زایران را در کمال آرامش و صفا از ایوان مدخل آن به سوی انتهای باغ و زیارنگاه هدایت می کند.

شکل اصلی باغ کنونی در دوران صفوی و به دستور شاه عباس اول احداث شد و در دوره‌‌ های بعدی در زمان شاه سلیمان صفوی و در دوران ناصرالدین شاه قاجار مرمت ‎هایی جهت حفاظت و احیاء باغ صورت پذیرفت. آخرین مرمت و بهسازی مجموعه مذکور در سال ۱۳۵۰ توسط سازمان حفاظت آثار آغاز شده و تا به امروز ادامه دارد و به شماره ۲۳۶ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- راهنمای مصور ایرانگردی، موسسه کتاب سرای اعلمی، حمید اعلمی، بهار 1391.

2- درگاه اینترنتی همشهری آنلاین

اطلاعات این مکان
آدرس
بزرگراه نیشابور به مشهد، بعد از شهرک صنعتی خیام نیشابور، جاده قدمگاه، شهر قدمگاه
شماره ثبت اثر در آثار ملی ایران
236

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران